12 Temmuz 2018 Perşembe

The Blacklist (dizi)


Polisiye ve suç dizilerini sever misin? Eğer bu konu ilgini çekiyorsa sana "The Blacklist" adlı işi önerebilirim. Birinci sezonunu tamamladığım şu günlerde, haz duyguma hitap edebildiği için ondan bahsetmek istiyorum.

Dünyanın en azılı suçlularından biri Raymond Reddington. Bir gün anlaşılmaz şekilde FBI binasına gelip teslim oluyor. Kapıda yapılan kontrolde onun Reddington olduğu fark edilince herkes kırmızı alarm moduna geçiyor ve hareketli saatler o anda başlıyor. Yıllardır aranan ve bir türlü yakalanamayan Reddington neden teslim oluyor? Bunu bir süre anlayamıyoruz, sonradan fikirlerimiz ufak ufak oluşmaya başlıyor.

Raymond Reddington teslim olduğunda bir teklif sunuyor. Bu teklife göre dokunulmazlık alacak ve suç dünyasının arananlarını FBI'a verecek. Dizinin ismi de buradan geliyor; Reddington kara listesinden (black list) kişileri ortaya döküyor. Tabii baş karakterin bir şartı daha var; sadece Ajan Keen ile konuşacak. Yeni görevindeki ilk gününe geç kalan Elizabeth Keen, yetişme telaşı ile evden çıktığı zaman helikopterle karşılandığına göre, Raymond Reddington gerçekten FBI için önemli biri.

Raymond Reddington neden teslim oldu? Elizabeth Keen bu işin içine nasıl girdi? Takımın bir diğer üyesi Ajan Donald Ressler yıllarca aradığı ama bir türlü bulamadığı Reddington ile birlikte çalışma fikrini nasıl karşılayacak? Ajan Keen'in kocası suçlu mu, yoksa temiz mi? Raymond Reddington gizli geçmişinde neleri saklıyor? 

Her bölümde farklı bir suç olayının işlendiği dizide konular da oldukça dikkat çekici. Diziyi, bu konuları öğrenerek bakış açımı genişletmek için de izliyor olabilirim. Suçluların psikolojik halleri, siber saldırılar, insan kandırmacaları, iyilik yapar gibi görünen kötüler, işlediği suçta bilimi olağanüstü biçimde kullananlar...  Neler neler! Ayrıca her bölümünde mutlaka bir şarkı da fonda yer alıyor. Bu müziklerle ilgili YouTube'ta pek çok çalma listesi var.

The Blacklist 2013'ten beri ekranda; yeni bölümleri devam ediyor. Bölüm süresi 43 dakika.

Bölüm hikâyelerinin yanı sıra genel öyküsüyle de merak uyandıran The Blacklist bölümlük yan rollerde bekleneni bazen veremese de ana kadro üstüne düşeni yapıyor. Özellikle Raymond Reddington karakterinde James Spader gayet başarılı bir oyunculuk sergiliyor.

Puanım: 4/5

Karakterler/Oyuncular
Raymond Reddington / James Spader
Elizabeth Keen / Megan Boone
Donald Ressler / Diego Klattenhoff 
Harold Cooper / Harry Lennix
Aram Mojtabai / Amir Arison
Meera Malik / Parminder Nagra
Tom Keen / Ryan Eggold
Dembe Zuma / Hisham Tawfiq


sana1soru: Önerebileceğin romantik komedi dizi ya da film var mı?

Neşeli sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu

17 yorum:

 1. Polisiye dizi severim.
  Ben buna bi bakiiim o zaman ;p

  YanıtlaSil
 2. Tam da izleyecek yeni bir dizi arıyordum gerçekten güzel oldu. Polisiye dizilerini zaten çok severim. Konusu da oldukça merak uyandırıcı, mutlaka bir şans vereceğim. Paylaşım için çok teşekkürler ^-^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geldiğin için, üstüne bir de yorum yazdığın için teşekkürler :)

   Sil
 3. Yazın yabancı dizilere sarıyorum bende.Hem süreleri kısa çabuk ilerliyor,konularda fena olmuyor.Blacklist 'e de bakayım.Polisiye severim. Ben de en son GOOD GIRLS izledim.10 bölümlük ilk sezonu.Hem polisiye hem eğlenceli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğin diziye bir bakayım, teşekkürler :)

   Sil
 4. Ayyy ama bak şimdi benim dün bahsettiğim arkadaşım da izliyor bu diziyiii, eyvah şüphelenmeye başladım :))
  Ben polisiye okumayı seviyorum, izleyenlerin anlatmasını onları dinlemeyi de seviyorum ama izlemeyi sevmiyorum. İzlemekle genel olarak aram olmadığı için, soruna da önerim yok maalesef.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence ben o arkadaşınım :) Olamaz mı yani :))

   Sil
 5. James Spader'a ne hayrandım bir zamanlar ben. Konu da güzel geldi, bakayım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki filmlerinde falan izlemiş olabilirim, ama bu diziyle farkına vardım, mutlaka başka karakterlerde de izleyeceğim :)

   Sil
 6. polisiye suç bayılırım bunu duymadım. james spader çok tatliş amaaa bi deee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öneriyorum, belki seversin :) Evet, o adamı çok beğendim :)

   Sil
  2. dün akşam başladım, birinci sezon ilk altı bölümünü kesintisiz izledim, devam ediyom izlemeye bu akşam, sevdim ivat :) james spader, çook eskilerden çook yakışıklı bir oyuncuuu :) nette izledim biçok filmini. en önemlisi de, sex lies and videotapes :)

   Sil
  3. dizi altıncı sezona gelmiş, altıncı sezon da 22 bölüm. ya acaba, keen, spaderın kızı mı kiiii :)

   Sil
  4. Sıkı başlamışsın, ben de ikinci sezondan devam ediyorum :) Yazıyı hazırlarken internette James Spader hakkında kapsamlı bir yazıya rastladım, orada gördüm gençlik hallerini. Filmlerini merak ediyordum, senin kevgirden geçenlerden bakayım :) (Geçen gün aynı anlamı karşılamak için "elek" sözcüğünü mü kullanmıştım acaba, emin olamadım :) Günde 6 bölüm izlemeye devam edersen yakında biter :))

   Sil
  5. Tamam o zaman eleği bir dahakine kullanacağım :)

   Sil