9 Ağustos 2018 Perşembe

Bugün Benim Günüm


İnsan sevdikleriyle birlikteyse ya da hoşuna giden şeyler ile uğraşıyorsa zaman artık onun için rüzgârını yakalamış bir yelkenlidir; denizin üstünde, ardında köpükler bırakarak süzülmeye başlar. Böyle zamanlarda kişi ne akrebi ne de yelkovanı umursar; çünkü onlar umursanmaya değecek durağanlığını çoktan kaybetmiştir.
****
Sevgilinin kollarındayken... Çocuklarla oynarken... Çantan sırtında şehir şehir gezerken... Yüzerken... Film izlerken... Dans ederken... Yazarken... Yemek yaparken... Yemek yerken... Enstrüman çalarken... Yürürken... Radyo dinlerken... Şarkı söylerken... O kadar kolay ki bu listeyi çoğaltmak! Bir örnek daha verip bu paragrafı da kapatacağım: Kitap mağazasında dolaşırken...
***
Çok sevdiğim mekânların başında kitapçılar geliyor. Elbette fiziksel, yani hakiki kitapçıları tercih ediyorum; bazen marketlerin reyonlarını, bazen de sokak tezgâhlarını seyrediyorum. Bir de internet kitapçılarında zaman geçiriyorum; her ne kadar mekân hazzı vermese bile onlar da beni mutlu eden anlar yaşatıyor.
**
Bugün benim günüm. Dünya Kitapseverler Günü. İlk kez duydum, hemen benimsedim. Uzun zamandır yüzüne bakmadığım kitaplardan birini önüme aldım, kutlama yapıyoruz. Akrep ve yelkovansa çoktan uykuya daldı.
*
Kitap, sıcak banyo suyudur; samimi ve gerçek.


sana1soru: Senin kitap için tanımın nasıl olur?

Neşeli sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu 

14 yorum:

 1. Demek bugün kitapseverler günüymüş. Ben de duymamıştım hiç :)

  Kitap mis gibi bir koku desem ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında dün :) Ama olsun, bize her gün Dünya Kitapseverler Günü :))

   Öyle desen, aklıma hemen "ekmek" gelir, yani geldi :)

   Sil
 2. Yazmadan önce blog listemi gezmek adetimdir. Birde baktım burda da kitaplardan bahsetmişsin, ne hoş bir tesadüf olmuş :)
  Benim için kitap ayrı ayrı dünyalara yolculuktur. Anı unutmak, hayallerde gezmektir. Bazen de yolumu kaybettiğimde, ana yola girmektir.
  Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani kitaplar bazen pusulanın şaşması anlamına geliyor, bazen de en ihtiyaç duyulan zamanda yönünü iyi bilen bir pusula oluyor :) Neşeli sevgilerle :)

   Sil
 3. Sevgili Mutlu Anlar Koleksiyoncusu; ne çok benziyoruz kitaplara olan sevgimizle, bu da beni mutlu ediyor :) dün bizim günümüzmüş desene ;)

  Kitap benim için ciddi anlamda bir nimet, varlığına şükrettiğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitaba duyulan sevgiye saygı duyuyorum :) Farklı ve derin bir sevgi türü. Bu sevgiyi paylaştığım insanlar da beni içten mutlu ediyor :)

   Sil
 4. Kitap bir tane hayatımı bin tane hayat yapmamı sağlayan sihirli bir kapı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir dil bir insan, iki dil iki insan...

   Bir kitap bir Handan, çok kitap çok Handan :))

   Sil
 5. Dünya Kitapseverler Günün kutlu olsun :) her daim mutlu olman dileğiyle sevgiler canım benim ... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) Hep beraber, hep neşeyle ve hep samimiyetle mutlu olalım :)

   Sil
 6. ~ Zaten muhitimden uzak duruşumun, vahşiliğimin bir sebebi de kitaplarda tanıştığım ve benimsediğim insanları muhitimde bulamayışım değil miydi?

  ~ Bir kitabı okurken geçen iki saatin, ömrümün birçok senelerinden daha dolu, daha ehemmiyetli olduğunu fark edince insan hayatının ürkütücü hiçliğini düşünür ve yeis içinde kalırdım.

  ~sabahattin ali~

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayakta saygı duyulacak kadar güzel sözler. Edebiyatı algılama biçimimiz ne kadar derinlik kazanırsa üretimimiz de aslında o derece iyileşiyor. İyi edebiyatı yaşatan Sabahattin Ali'nin yazın evrenini derin ve nitelikli duyumsamadığını galiba kimse iddia edemez.

   Sil
 7. ayyyyy dans masaj doğa bencesiii :) kitap eh hayatımı geçirdiğim şey tabii. kitapçılardaaa yerlerini bile bilirim veeee ay neden değiştirdiniz ki bu kitabın yerini bile derim. birkaç kez kitapçıya giderek roman bitiririm her gidişte ne bileyim elli sayfa filan okuyup. çok keyifli bişi bııı :) kitaba harcadığım para inanılmaz bazı kitapçılar sayende ayakta kalıyoruz diyolar yaaa :) kitap hayattır gerisi bayattır hihihi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Kitap hayattır, gerisi bayattır." ile içindeki kamyon arkası edebiyatçısıyla sanırım ilk defa karşılaşmış oldum :)

   Sil