8 Ağustos 2018 Çarşamba

Kirli İnsanlar


Bazı insanlar iyi değildir. Onlar yere attıkları çöpler ile çevreyi kirletirler. Çünkü doğada kendilerinden başkasının yaşadığını hiç düşünmezler. Hayır, sadece kuşlardan, kedilerden, köpeklerden yani hayvanlardan söz etmiyorum. Böyleleri o kadar bencildir ki koskoca dünyamızda sadece bir tek insan olduğunu ve onun da kendileri olduğunu zannederler.
****
Böyleleri bencildir; tabii sadece bencil olmakla da kalmazlar, aynı zamanda akıl yoksunudurlar. Çünkü bu devasa dünyada sadece kendilerinin yaşadığını sansalar da bir noktayı gözden kaçırırlar: Kirlettikleri doğa, doğrudan doğruya onlara da etki eder.
***
Çevre kirliliği, Türkiye'nin ciddi problemlerinden biri. Ne yazık ki bencil ve akıl yoksunu insanlar, kendilerini doğanın içinde salt iktidar şeklinde kabul ederek, doğayı kirletebilme gücünü ellerinde bulundurduklarına inanıyorlar. Hava sıcak diye su içiyorlar, bir dakika bile sürmeyen bu içimden sonra plastik şişeyi mirasları olarak bırakıyorlar. Maalesef doğa dediğimiz cömert yaşam alanının reddimiras hakkı yok.
**
Özellikle anayol kenarında, oradan "kirli insanlar"ın geçtiğini anlamak hiç de zor olmuyor. Ne yerlerse, ne içerlerse, ne kullanırlarsa; artık onlara lazım olmayan her var ise arabanın penceresinden doğaya savuruyorlar. Toprağı kirletiyorlar, havayı kirletiyorlar, suyu kirletiyorlar. Ev olan toprağı, nefes olan havayı, yaşam olan suyu mahvediyorlar. Üzülüyorum dünyamın haline; ama Fırat Çavaş gibi adamların olduğunu hatırlayınca ve her defasında büyük bir hayranlıkla izlediğim "Doğa İçin Çal" projesini düşününce yüzümde tekrar gülücükler çağlıyor, neşem yerine geliyor.
*
Çevre duyarlılığı, temasla çoğalan bir süreçtir.


sana1soru: Çevre için kişisel olarak ne yapabiliriz?

Neşeli sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu 

14 yorum:

 1. Çok doğru bir noktaya değinmişsiniz.
  Çevre için kişisel olarak; insanın önce bu konuda düşünmesi gerekir. Şunu yapmalıyım çünkü ya da şunu yapmamalıyım çünkü şeklinde düşünmemiz ve ona göre hareket etmemiz gerekir. Kişisel olarak çevre kirliliği konusunda da bilgi edinmemiz gerek.
  Her birey bu şekilde özen gösterse her şey çok daha güzel olabilirdi...
  Kaleminize sağlık. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önce düşünmemiz gereken o kadar çok şey var ki.

   Bilgi edinme meselesi önemli. Elbette kirli insanların tamamı için söyleyemem ama belki de yaptığı kirliliğin neye yol açtığını kestiremeyenler ve bunu bilseler daha farklı davranacak kişiler olabilir.

   Yerdeki bir bisküvi paketini kaldırıp çöp kutusuna atmak bile büyük bir adım.

   Teşekkür ederim; iyi ki geldin :)

   Sil
 2. ah bizim ülke işteeee böyleee. evler temiz sokaklar pis. avrupadan öğrenebilsek keşke temizliği :) ayrıca onlardan insan temizliğini de bir öğrenebilsek. cahillik, sonradan görmelik, yalan, fesat, kompleks, kıskançlık, bunlardan temizlenseeek yaaaa :) kişisel olarak da kirletmeyelim yeter sokaklarıııı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evler de gittikçe kirleniyor bence. Islak mendille ev mi temizlenir? Alacaksın eline Arap sabununu, köpürteceksin iyice, oh, mis, gelsin koltuklar, gitsin camlar. Tabii bu işler de biraz geride kaldı. Artık her şey sentetik.

   Karakter temizliği çok önemli. Bazen öyle insanlar karşıma çıkıyor ki -değer vermişsem bir de- elime keseyi alıp sürte sürte onu kibirinden, yalancılığından, riyakârlığından... arındırmak istiyorum :)

   İyi ki geldin :)

   Sil
 3. Ne doğru ne güzel bir yazı olmuş, eline sağlık.
  Doğayı kirletmemek adına ilk farkındalığım ilkokulda olmuştu benim.İsmini unuttuğumu üzülerek söylüyorum bayan öğretmenimin...çok değerli, genel kültürü ön planda tutan, çevre duyarlılığı fazla olan bir bayan öğretmendi. Öncelikle kendi temizliğimize, sonrasında çevre temizliğine önem verir ve bizi bu yönde aşılardı. Hiç ama hiç aklımdan çıkmadı öğrendiklerim.
  Yanımda bulunanlardan biri ufacık bir çöp atsa yere, hemen müdahale ederim halen. Arabamda çıkacak çöpler için mutlaka çöp poşeti bulundururum. Dışarıda içtiğim sigaranın izmaritini dahi peçeteye söndürüp, çöp kutusu bulanadek tutarım elimde. Çantamda her daim poşet taşır gerektiğinde bulduklarımı toplarım vs. Bu konuda oldukça duyarlıyım.
  Tekrar teşekkür ederim bu konuya değindiğin için, sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Toplumun bir yapı olduğunu düşünürsek iyi öğretmenler bu yapının Mimar Sinan'ıdır.

   O kadar mutlu oldum ki bu yazdıklarını okuyunca. Dünyada yaşayan bir insan olarak sana teşekkür ederim :) İyi ki geldin :) Neşeli sevgilerle :)

   Sil
 4. Belediyelerle haşır neşir biri olarak diyorum ki;akıllarından geçenleri bilsen şaşarsın insanların.

  Çöp vergisi veriyorum ben kirleteceğim onlar temizleyecek diyen geri zekalı bir güruhtan bahsediyoruz

  ay sinirlendim yine!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yazık ki öyle. Para önemli tabii ki, ama kimileri onu bambaşka bir yere koyuyorlar ve paranın bazı şeylere karşılık olamayacağını hiçbir şekilde anlayamıyorlar. Ama sinirlenme şimdi dururken :) İyi ki geldin :)

   Sil
 5. Yapacak öyle çok şey var ki; atıklarımızı geri dönüşüm için ayrıştırabiliriz (sokaktaki atık işçileri için ayrı bir poşet hazırlıyorum mesela), poşet yerine bez çanta kullanabiliriz, yediğimiz meyvelerin çekirdeklerini bulduğumuz ilk toprak parçası üzerine bırakabiliriz, su israfını minimuma indirmek için diş fırçalarken suyu açıp kapayarak kullanabiliriz, boşa yanan ışıkları bile kapatsak çevre için ufak da olsa bir şey yapmış oluruz :) yeter ki bilinçli olalım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu söylediklerin çok değerli şeyler. Aslında pek çoğumuz bunları teorik olarak biliyoruz ama bir türlü pratiğe geçiremiyoruz. Hatırlattığın için teşekkürler :) İyi ki geldin :)

   Sil
 6. Yapacağımız en büyük şey çocuklarımızı bilinçlendirmek... Öyle bıdı bıdı konuşmakla da değil uygulayarak...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bıdı bıdı konuşmak çoğu zaman yaptığımız şey zaten. Sözle örnek olunmaz, davranış haline getirmek lazım... Bu yorum için teşekkür ederim; iyi ki geldin :)

   Sil
 7. Birey olamayan, kişisel ve çevresel farkındalığı gelişmemiş, bireysel hareketlerin kitlesel zarar verdiğini bilmeyen kitlelerin arasında kalakaldık. İnsanların içi pisse dışarıyada onu yansıtıyorlar. Bu hataları bizleri de etkiliyor. Yorum için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldin.

   Söylediklerine katılıyorum. Ne yazık ki kümenin içindeki birer nesne olarak, kümenin tamamına son derece etkilerinin olduğunu fark etmeyen bir güruhtan söz ediyoruz.

   Ben de teşekkür ederim :)

   Sil