7 Ağustos 2018 Salı

Yaptım Yaptım Listesi


Hayat bir koşuşturmaca ve onun hak ettiğinden daha çok koşturuyoruz bazen. Herkesin kendine göre işi gücü var. Kimimiz ütüyü yetiştirememekten yakınıyoruz, kimimiz iş yerinin angaryalarından; birimiz bitmeyen yaz stajından, ötekimiz okuyamadığı kitaplarından. Hepimiz nereye bağlı olduğu belirsiz iplerin ucundan yakalamaya çalışıyoruz; bazen biz çekiyoruz bazen onlar bizi.
****
Zaman Yönetimi üzerine sıklıkla araştırma yapıyorum. Çeşitli teknikler öğreniyorum, yeni yaklaşımlarla tanışıyorum. Önünde sonunda hepsi bir listeye getiriyor işi. Çünkü "Rotası belli olmayan gemiye hiçbir rüzgâr yardım edemez." sözünde Montaigne oldukça haklı. Bu zamana dek o kadar çok "Yapılacaklar Listesi" yaptım ki sayısını tahmin bile edemiyorum. Birbirine eklesek belki dünyanın çevresini dolaşır.
***
"Ayağını yorganına göre uzat." demiş atalarımız. Bu bir ekonomi öğüdü olmasına rağmen Zaman Yönetimi için de şahane bir söz. Çünkü kendine göre plan kurmayan bir insan üşümeye mahkûmdur. (Yazar burada mecaz yapıyor; ama ruhsal ve fizyolojik açıdan düşününce de gerçeklik payı var.)
**
Yapılacaklar Listesi hazırlamanın yanı sıra bir de Yaptım Yaptım Listesi oluşturmak bana iyi bir fikir gibi geliyor. Böylece başarma hissinin verdiği motivasyonla listeden daha çok şeyi hayata geçirmenin mümkün olabileceğini düşünüyorum. Tabii bu yöntemi ben uydurmadım. Japonlar üretkenlik bağlamında gerçekten iyiler. Sevgili Barış Özcan'ın anlatımıyla bu tekniği öğrenmeye ne dersin?
*
Zaman yağmur gibidir; romantik bir şekilde ıslanmak gerekir.sana1soru: YouTube'da seyretmeyi sevdiğin bir kanal var mı?

Neşeli sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu 

14 yorum:

 1. Aslında haklısın yapabilsek bu listeleri süper olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaptım Yaptım Listesi'nin ilk maddesi, "'Yaptım Yaptım Listesi' yaptım." olabilir belki :)

   Sil
 2. Videonun başında o kadar güzel özetlemişki kafamız bir çöp tenekesi diye :))) Açılımı da ilginçmiş Kanban'ın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında çöp tenekeleri o kadar zengin içeriğe sahip ki! Bir kere çöp kutusu inceleyince insanın hoşuna bile gidebiliyor :)

   Sil
 3. YouTube ile uzaktan yakından alakam yok desem? Ama Zaman Yönetimi konusunda bir şey bulursan bize de anlat olur mu? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel videolar var YouTube'ta; kesinlikle öneriyorum :) Araştırmaya devam ediyorum :)

   Sil
 4. danla biliç. izle. eğlen :)

  YanıtlaSil
 5. Yapacaklarım listesi olmazsa boşlukta sallanıyor gibi hissediyorum. Yanlarına tik atmak en sevdiğim iş.

  Youtube 'da izlediğim hiçbir şey yok sanırım. Video izlerken sıkılıyorum ben :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Listelerimde tik'leyemediklerim tik'leyebildiklerimden genellikle fazla olduğu için artık o işaretten soğudum galiba :)

   Sil
 6. yapmam gerekenler ve yapmak istediklerim listem var benim
  yapmam gerekenler konusunda daha hassas, yapmak istedikleierm konusunda daha hovarda davranıyorum zaman yönetiminde

  sevdiğim konular bunlar

  YanıtlaSil
 7. tercihler yazımdaki arkadaşlara gidip yaniii başarılar filan dile amaa ve fikir ver mesela mrs sodaya şehirler bölümler filan yaniii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu aşamada fikir vermek tehlikeli olabilir diye düşünüyorum. Daha geniş zaman olsa neyse, ama şimdi her söz daha çok karıştıracak ve sadece 5-6 günü var. Genel ama önemli olduğunu düşündüğüm konulara değindim Sade Soda'da :)

   Sil