29 Ocak 2018 Pazartesi

2018 Şener Şen ve Haluk Bilginer Senesi


Haşmet Asilkan'ı tanıyor musun? Çok güvendiği bir senaryo yazdı ve varını yoğunu ona yatırdı. Kafaya koydu ki bu filmi çekecek. Evet, o aynı zamanda bir yönetmen. Belki onun bazı filmlerini seyretmişsindir. Özellikle aşk filmlerinde epey iyi işler çıkarır. Sırf bu yüzden ona aşk filmlerinin unutulmaz yönetmeni diyorlar.

Peki, İhsan Yıldırım'ı tanıyor musun? İş adamı. İyi kazanıyor. Şubeleri olan bir kuru temizleme şirketinin sahibi. Biraz kendini beğenmiş, biraz da sonradan görme olsa da bence iyi bir insan. Ona göre bu tatlı hayat; yalnızlığa sıkışmış bir kişiliği var ama biricik karısı ve dostu kabul ettiği komşularıyla mutlu bir şekilde yaşıyor.

Onlarca karakteri, işinin ehli bir terzinin diktiği elbise gibi üstlerine giyebilen iki önemli aktöre derin sevgi ve saygı duyuyorum: Şener Şen ve Haluk Bilginer. Her rolün üstesinden gelebilen bu sanatçılar, defalarca izlememe rağmen hep aynı, hatta bazen çoğalan bir heyecanla ekrana veya beyaz perdeye bakmamı sağlıyorlar.

Gülen Gözler'den Tosun Paşa'ya, Süt Kardeşler'den Hababam Sınıfı'na, Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni'nden Av Mevsimi'ne türü itibariyle değişiklik gösteren sayısız sinema filmine imza atan Şener Şen... Eyvah Kızım Büyüdü'den Ezel'e, Hayatımın Rolü'nden Tatlı Hayat'a birçok dizide rol alan; Güneşin Oğlu'ndan Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü'ye, Masumiyet'ten Devrim Arabaları'na onca filmde harikulade iş çıkaran Haluk Bilginer...

Şener Şen'in 1941'de, Haluk Bilginer'in ise 1954'te şu dünyadaki ilk sesleri duyuldu. Aralarındaki yaş farkı çok açık olmasa da Haluk Bilginer'i bu zamanın Şener Şen'i olarak hissediyorum. Aslında ikisi de yakın yıllarda üretmeye başlamışlar ve günümüzde hâlâ bu sanatsal dışavurumlarını sürdürüyorlar. Galiba böyle düşünmemde Şener Şen'i hem sinemada hem de televizyonda sıklıkla göremiyor olmamızın etkisi var.

2018'i Şener Şen ve Haluk Bilginer Senesi olarak kabul ediyorum. Kendim için bunu böyle ilan ediyorum. 2018'de onlarla ilgili bulabildiğim her şeyi izleyeceğim, dinleyeceğim ve okuyacağım. Elbette burada seninle de bazı notlar paylaşacağım. Eğer bu iki aktörden en az birini sen de seviyorsan Mutlu Anlar Koleksiyoncusu'nu izlemeye devam edebilirsin; çünkü bundan böyle her hafta arada sırada bir içeriği bu konuyla ilgili hazırlayacağım.

Onlar iyi ki var!
Sen de öyle.

Neşeli sevgilerle.
İçimdeki odaklayıcı aktardı.

8 yorum:

 1. tosun paşa çok severim yaaaa. şen ve bilginer haklısın tabikideee sinemamızın iki iyi oyuncusu. bilgineri kadıköyde çok görürüm. tiyatrosunun orda yani :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yaptıkları işleri iyi yapan insanlar. Yapmak olmak için yapmıyorlar. Böyle olunca da potansiyellerini heba etmemiş oluyorlar. Tosun Paşa da iyi yapılmış işlerden. Hem müziği, hem kostümü, hem de başta Kemal Sunal, Şener Şen ve Adile Naşit'in harikulade oyunlarıyla. Yakında seyretmemiştim, bir izleyeyim yeniden:) Teşekkürler deeptone.

   Sil
 2. Şener Şen ve Haluk Bilginer.Ikisini de ayrı ayrı seviyor ve çok takdir ediyorum.Bence dünya çapında ünlü olabilecekleri yeteneklere sahipler🎬😊
  Güzel bir yazı olmuş.Neseli sevgiler❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Katılıyorum. Haz veren bir yetenekleri var. Neşeli sevgiler :)) Teşekkürler Düş Tasarımcısı.

   Sil
 3. Merhabalar blogunuzu yeni keşfettim ve takibe aldım.Bana da beklerim...
  https://buyuklutuf.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil
 4. Sevdiğim iki aktör... Onları okumak gerçekten çok güzel olur. Bu fikrini de çok takdir ettim. Kültür sanat üzerine blogları merakla takip ediyorum, sanırım burayı sevdim :) Kucak dolusu sevgiler sana :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldin. Burayı sevmiş olmanı sevdim; dilerim bundan sonraki içerikler de seni mutlu eder :) Neşeli sevgilerle.

   Sil