26 Şubat 2018 Pazartesi

Bu Ay İzlediğim 11 Film

Bu ay 11 film izledim.


Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?
Yönetmen: Ezel Akay
Senaryo: Ezel Akay, Levent Kazak
Oyuncular: Haluk Bilginer, Beyazıt Öztürk, Şebnem Dönmez, Güven Kıraç, Ayşen Gruda
Yapım, Sene, Süre: Türkiye, 2006, 135 dakika
Tür: Dram, Komedi, Tarih

Kısa Not: Filmin adı, karakterlerimizin başına ne geldiğini zaten söylüyor. Bu yüzden hikâyenin sonundan çok, sonucu doğuran "neden"i sorgulamak lazım ki film de başından sonuna dek bir sorgulamayı, akılsal irdelemeyi seyirciye gösteriyor. Hacivat ile Karagöz'ün önce bireysel hayatlarında neler yaşadıklarını öğreniyoruz, sonra onların tanışmalarına ve kalabalık önünde birer eğlence figürü olmalarına tanık oluyoruz. Laflar başta kendi akışında dökülürken devamında bilinçli bir savurmaya evriliyor. İyi ile kötünün çatışmasını görüyoruz. Filmde kullanılan özgün müzik ve şarkıların güzelliğini vurgulamak isterim. Haluk Bilginer'in oyunculuğu yine harikulade bir tat bırakıyor. Ayşen Gruda da rolüne çok yakışıyor. 10 üzerinden 8 puan veriyorum.

Film hakkındaki geniş kapsamlı yazımı okumak istersen TIKlayabilirsin.


 Şekerpare
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Senaryo: Yavuz Turgul
Oyuncular: İlyas Salman, Şener Şen, Yaprak Özdemiroğlu
Yapım, Sene, Süre: Türkiye, 1983, 145 dakika
Tür: Komedi

Kısa Not: "Serkomiser Ziver" karakterinde izlediğimiz Şener Şen, üçkâğıtçı bir adamı oynuyor. Sayesinde yükseldiği nazır hazretlerinin evlatlığını hamile bırakan Ziver, onu biriyle evlendirmek ister. Karakola yeni atanan Cumali(İlyas Salman) bunun için biçilmiş kaftandır. Ancak ortada bir sorun vardır: Cumali daha önce bir kadınla birlikte olmamıştır. Ziver'in yardımcısı Hurşit, bunun için onu Letafet'in genelevine götürür. Cumali, orada Şekerpare adında bir kadına tutulur. Abartılı oyunculuklar nedeniyle filmi pek sevemedim. 10 üzerinden 6 puan veriyorum.


Gölge Oyunu
Yönetmen: Yavuz Turgul
Senaryo: Yavuz Turgul
Oyuncular: Şener Şen, Şevket Altuğ, Larissa Litichevskaya
Yapım, Sene, Süre: Türkiye, 1992, 103 dakika
Tür: Dram, Fantastik 

Kısa Not: Şener Şen ile Şevket Altuğ'un gerçekten iyi bir ikili oldukları bu filmde onları "Modern Komikler Karabiberler" olarak izliyoruz. Bir pavyonda komiklik yaparak para kazanan bu ikiliye sonradan "Kumru" karakteri katılıyor. Hep birlikte bir arayışın içine giren yeni üçlü, "Gölge Oyunu" ismine yakışacak ölçüde bazı olaylar yaşıyorlar. Yoksa yaşamıyorlar mı? 10 üzerinden 8 puan veriyorum.


Av Mevsimi
Yönetmen: Yavuz Turgul
Senaryo: Yavuz Turgul
Oyuncular: Şener Şen, Cem Yılmaz, Çetin Tekindor, Melisa Sözen, Okan Yalabık
Yapım, Sene, Süre: Türkiye, 2010, 140 dakika
Tür: Dram, Gerilim 

Kısa Not: Ormanda bulunan kesik bir kolun izini süren cinayet masası polisleri Ferman(Şener Şen) ve İdris(Cem Yılmaz), ekibe yeni katılan Hasan'la(Okan Yalabık) birlikte maktulün kim olduğunu tespit etmeye çalışırlar. Güçlünün güçsüze egemenliği, kibirin insanı düşürdüğü haller gibi birtakım durumları değerlendiren senaryo, genel itibariyle çok sıra dışı olmasa da iyi oyunculukla ortaya güzel bir sonuç çıkaracak türden. 10 üzerinden 7 puan veriyorum.

"Şekerpare", "Gölge Oyunu" ve "Av Mevsimi" filmleriyle ilgili yazımı okumak istersen TIKlayabilirsin.


Sürücü Adayı
Orijinal Adı: Driving Lessons
Yönetmen: Jeremy Brock
Senaryo: Jeremy Brock
Oyuncular:  Julie Walters, Rupert Grint, Laura Linney
Yapım, Sene, Süre: İngiltere, 2006, 98 dakika
Tür: Komedi, Dram

Kısa Not: Harry Potter serisini benim gibi sevenlerin anne-oğul olarak izlemeye alıştığı Rupert Grint-Julie Walters çifti, bu kez başka bir bağlamda bir araya geliyor. Annesinin aşırı kontrolünde yaşayan Ben(Rupert Grint), onun isteği üzerine yaz tatilinde Katolik yaz okuluna katılacak ve araba kullanmayı öğrenecektir. Bunların yanında bir de iş araması gerekmektedir. Gazetede gördüğü bir ilan üzerine Evie(Julie Walters) ile tanışan Ben, kendini daha önce deneyimlemediği bir doğaçlama yaşamın içinde bulur. Filmin dağınık bir yapısı var; yine de zaman geçirmek adına seyredilebilir. 10 üzerinden 6 puan veriyorum.
 

Soğan Filmi
Orijinal Adı: The Onion Movie
Yönetmen: James Kleiner
Senaryo: Todd Hanson, Robert Siegel
Oyuncular:  Len Cariou, Stevan Seagal
Yapım, Sene, Süre: ABD, 2008, 80 dakika
Tür: Komedi

Kısa Not: Bizdeki Zaytung'un benzeri olan Onion, olayları tiye almak, mizah çervesinde eleştirmek adına işler yapıyor. Film, Olacak O Kadar skeçleri gibi farklı haberlerin bir araya gelmesinden oluşuyor. Türü "Komedi" de olsa pek gülünecek bir yanı olduğunu söyleyemem; ama düşündürdüğü noktalar da yok değil. 10 üzerinden 5 puan veriyorum.


2 Süper Film Birden
Yönetmen: Murat Şeker
Senaryo: Murat Şeker, Selami Genli, Erol Adilçe
Oyuncular: Tim Seyfi, Murat Akkoyunlu, Beste Bereket, Uğur Polat, Yasemin Öztürk
Yapım, Sene, Süre: Türkiye, 2006, 95 dakika
Tür: Dram, Komedi

Kısa Not: Tim Seyfi, senaryonun gereksiz olduğunu düşünen bir yönetmen olan "Necati" karakterini canlandırıyor. Bir film çekmeyi istiyor, ama bunun için yeterli finansal gücü yok. Bütçe oluşturmayı deniyor, şansını zorluyor. Bu süreçte ona Selami(Murat Akkoyunlu) eşlik ediyor. Bazı gelişmeler sonucunda Necati haydutların eline düşüyor, film de zaten bu sahneyle açılıyor. Açıkçası pek sevemediğim, aktığını da düşünmediğim bu film bu ay seyrettiklerim arasında ne yazık ki iyi bir noktada duramıyor... Filmin yönetmeni Murat Şeker, bu filmin içinde gelecek projelerinden, 2008 yapımı "Aşk Tutulması" ve 2012 yapımı "Çakallarla Dans" filmlerinden söz ederek beğenimi kazanan bir davranış sundu. İnsanın hayalini, hedeflerini gerçekleştirebilmesi önemli. 10 üzerinden 4 puan veriyorum.


Mafya Sadece Yazın Öldürür
Orijinal Adı: La Mafia Uccide Solo D'estate
Yönetmen: Pierfrancesco Diliberto (Pif)
Senaryo: Michele Astori
Oyuncular: Pierfrancesco Diliberto, Cristiana Capotondi, Claudio Gioe, Enzo Salomone
Yapım, Sene, Süre: İtalya, 2013, 90 dakika
Tür: Komedi, Suç

Kısa Not: Gerçek olaylardan yola çıkan ve içinde gerçek hayattan görüntülere de yer verilen bu film, Arturo ile Flora'nın aşk hikâyesi ekseninde kurulurken, 70'li yıllardan günümüze yaklaşan dönemde İtalya'daki mafya ile bağlantılı işleri masaya yatırıyor. Sahne tasarımı konusunda dikkatimi çeken film, oluşturulan dekordan kullanılan arka planlara kadar nitelikli bir seyir sunuyor. 10 üzerinden 7 puan veriyorum.Hayal Şarkısı
Orijinal Adı: That Thing You Do!
Yönetmen: Tom Hanks
Senaryo: Tom Hanks
Oyuncular: Tom Hanks, Charlize Teron, Liv Tyler, Giovanni Ribisi
Yapım, Sene, Süre: ABD, 1996, 149 dakika
Tür: Komedi, Dram, Müzikal
 
Kısa not: Bazen bir tek değişim, birçok değişimin önünü açar. Hayal Şarkısı'nda da böyle oluyor. Amatör olarak müzikle uğraşan grubun bateristi, bir performans öncesinde sakatlanır ve yerine başkası geçer. Şarkıyı daha hızlı bir tempoda çalan yeni baterist, farklı ritmi ile bir anda herkesi müziğe çeker ve bu ilgi onları müzik piyasasının önemli ögelerinden biri haline getirecek kadar yükseltir. Eh, müzik grubu olunca elbette filmi seyrederken müzik de dinliyoruz. Bir tanesini buraya bırakayım. (TIK) 10 üzerinden 7 puan veriyorum.


Sen, Ben ve Dupree
Orijinal Adı: You, Me and Dupree
Yönetmen: Anthony Russo, Joe Russo
Senaryo:  Michael LeSieur
Oyuncular: Owen Wilson, Kate Hudson, Matt Dillon, Michael Douglas
Yapım, Sene, Süre: ABD, 2006, 108 dakika
Tür:Komedi, Romantik

Kısa Not: Carl ve Molly henüz yeni evlenmiş olmalarına rağmen Carl, işleri yolunda gitmeyen yakın arkadaşı Dupree'yi(Owen Wilson) evine davet eder. Biraz "rahat" olan Dupree pek de geçici bir misafir gibi davranmaz. Bu arada Carl aynı zamanda kayınpederi olan patronuyla sorunlar yaşar. Bir yandan iş hayatı diğer yandan Dupree'den ötürü hayattan bezen Carl sonunda patlar. Neyse ki ortada sıkı bir dostluk vardur. Bu film "Romantik Komedi" dendiğinde arzulanan beklentiyi karşılayabilecek düzeyde. Zaman geçirmeye değer. 10 üzerinden 6 puan veriyorum.


Ruhların Kaçışı
Orijinal Adı: Spirited Away
Yönetmen: Hayao Miyazaki, Kirk Wise
Senaryo: Hayao Miyazaki
Yapım, Sene, Süre: Japonya, 2001, 125 dakika
Tür: Animasyon, Aile, Macera

Kısa Not: Hayao Miyazaki, bir süredir izlemek istediğim bir yönetmendi. "Ruhların Kaçışı" bizi tanıştıran film oldu; muhtemelen yakında bir Miyazaki daha seyredeceğim. Çizimlerin inceliği, anlatılanın derinliği... 10 üzerinden 9 puan veriyorum.
 
Neşeli sevgilerle.
İçimdeki sinemasever aktardı!

12 yorum:

 1. heeeey miyazakiiiii. şu mafyalı filmi not aldıms :)

  YanıtlayınSil
 2. Bir tek en sonuncusunu izlemişim. Onu da çok sevmiştim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sevdim; zamanımı onunla doldurduğum için mutlu oldum :)

   Sil
 3. Güzel filmler. Emeğinize sağlık.Neşeli sevgilerle:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biri bana "Neşeli Sevgiler" dediğinde çok mutlu oluyorum :) Teşekkürler.

   Sil
 4. Listede izlediklerim arasında favorim "Ruhların Kaçısı"
  Çok etkileyici bir animeydi. Herkese de tavsiye ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hem görsellik hem de akıl açısından etkileyici bir filmdi. "İyi ki seyretmişim." diye anıyorum :)

   Sil
 5. Av Mevsimi dışında hiç birini izlememişim :) Sayfanızı yeni keşfettim çok sevdim :)

  YanıtlayınSil
 6. Hacivat ile Karagöz benim en sevdiğim Türk filmlerinden biri,Ruhların Kaçışınıda çok severim,Yaşasın Miyazaki kafası:)

  YanıtlayınSil