27 Şubat 2018 Salı

İlk Ay Değerlendirmesi ve Blog Dünyasından Seçme YazılarBir aydan kısa bir süre önce blog yazmaya karar verdim. 

Biraz huzursuz zamanlardı. Sürüncemede kalmış bir şey yaşıyordum ve kafamı o konudan başka bir yere çevirmem gerekiyordu. Bu düşünceyle birlikte "İyi düşün, iyi olsun." felsefesinden yola çıkarak "Mutlu Anlar Koleksiyoncusu"na bürünüp önce cümleleri biriktirmeye başladım, sonra da insanları. 

Bir yaşım yok, adım yok, cinsiyetim yok, şehrim yok... Bu yüzden sen bana "siz" demedikçe ben sana "sen" demeyi tercih ediyorum. Yoksa bazıları benden genç, bazıları benden büyük; bazıları kadın, bazıları erkek... Yazılarımda ve yorumlarda "sen" demeyi sürdürürsem şımarıklık veya ukalalık olarak görmezsin değil mi?

Ocak ayının 27'sinde "Mutlu Anlar Koleksiyoncusu" başlığıyla bir ilk yazı kaleme aldım. Onunla birlikte geçen bir aylık süreçte on dört içerik hazırladım. Elbette birileri okusun istiyordum ve ne mutlu bana ki her yazımı benim dışımda en az bir kişi okudu. Hatta yorum yazanlar bile oldu.

Blogun ilk günlerinde Deeptone "Bloglardan Seçmeler" yazısında burayı da takipçilerine duyurdu. "Ayın Konuğu" köşem olsa hiç kuşkusuz onu seçerdim :) Teşekkür ederim.

Geçtiğimiz günlerde bir blogda, yüz bin sayfa görüntülenmesine ulaşıldığı için çekiliş yapılıyordu. Benim henüz beş yüzü yeni geçti. 43 takipçim, 70 civarı aldığım yorum var. Tabii bu sayıların çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Sayıların bana, en azından bu blogda, böyle bir etkilerinin olmaması için hep çabalayacağım. Çünkü onlarla ölçüm yapmak insanı kara delik gibi çekiyor ve benim amacım sadece mutlu olmak, olabildiğince de mutluluk paylaşmak.
 ***
BLOG DÜNYASINDAN SEÇME YAZILAR
Son bir ayda pek çok blog yazısı okudum. Bazılarından bahsetmek istiyorum. Eğer henüz okumadıysan o yazıları görmeni öneriyorum. Kolay beğenen biri değilimdir; aşağıda sıraladıklarım değerli şeyler.

Blog: Ezgi / The Girl With The Curls
Blogger: Ezgi
Yazı Başlığı: Bir Mim Başlatıyorum! "Seni Sen Yapan Sevdiğin Şeyler"

Ezgi bir mim başlattı. Şu sıra bloglar arasında hızla yayılıyor. Seni sen yapan sevdiğin şeyleri soruyor. Hem bu tek soruluk ucu açık mim'in niteliği hem de genel olarak mim'in istop oyununa benzetilişi dolayısıyla bu ayın aklımda kalan yazılarından birini hazırlamış oldu. Kendi mim'ine verdiği cevaplar da çok tatlı. "Tabağımdaki çileklerin hepsini tadıp, lezzet sırasına koyup, en tatlısını en son yemeyi seviyorum." gibi bir cevap var, pek sevdim. 

Blog: Oytun'la Hayat / Okuması Kolay Bir Blog
Blogger: Oyutunla Hayat
Yazı Başlığı: Ergene Sesleniş :))

Bir annenin, oğlunun doğum günü nedeniyle yazdığı bir yazısı. Geçen bir yaşı özetleyen bu yazı muhtemelen geleceğe kalacak çok değerli bir mektup olacak.

Blog: Sade ve Derin / Aşka, Sanata, İnsana, Yaşama Dair
Blogger: Deeptone
Yazı Başlığı: Çişli Badek

Deeptone, blogunda bazen kısa öyküler paylaşıyor. Bunlar bir çırpıda okunuveren yazılar. "Çişli Badek" orada okuduğum yazıların içinde sıyrılıyor. Olayın arka planında toplumsal ve bireysel düzlemde düşündüren, sorgulatan bir metin.

Blog: Kağıt Salıncak
Blogger: Kağıt Salıncak
Yazı Başlığı: Müzikal: Günün Çorbası

Kağıt Salıncak, İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı "Günün Çorbası" adındaki müzikale gitmiş ve oyun hakkındaki izlenimlerini yazmış. Ayrıca bu tür etkinliklerde rahatsız olduğu bir durumdan da söz etmiş. Yazısında kullandığı fotoğrafları aldığı siteyi belirtmesi özellikle vurgulamak istediğim bir ayrıntı. Tam adresi verse daha iyi olurdu, ama bu belirtme duyarlılığını pek çok blogda göremezken mevcut hali de kıymetli.

Blog: Mutlu Eller / Yaşamdan Keyif Alan İnsan Hali
Blogger: Semi M.Eller
Yazı Başlığı: Bir Sergi ve Bir Kitap Önerisi: 1970'li Yıllarda Hayatımız

Bursa Kent Müzesi'nde izlenebilen "Bursa'da Arabesk Yıllar" başlıklı sergiden söz eden yazı çok sayıda fotoğraf eşliğinde sunuluyor. Böylece sergiye gidemeyecek olanlar da tadımlık bir zevk alabiliyor. Bahsedilen kitap ise Ayfer Tunç'tan "Bir Mâniniz Yoksa Annemler Size Gelecek". Nostalji yapmayı sevenler için görülmesi gereken bir içerik.

Blog: Hayat Cıvıltısı
Blogger: Hayat Cıvıltısı
Yazı Başlığı: Belediye Fincanıyla Romantik Kahve

Bir birliktelik hikâyesi. Yazının başı bundan on sene öncesinde Eskişehir'de geçiyor. Keyifli bir hatıra.

Blog: Burası Hayal Kahvesi / Edebiyat & İnsan
Blogger: Ebemkuşağı
Yazı Başlığı: Barış Abi

Barış Manço hakkında, onun şarkılarına verdiği isimlerden oluşan bir yazı.

Neşeli sevgilerle.
İçimdeki blog madencisi aktardı.

26 yorum:

 1. Zevkle takibe aldım blogunu

  YanıtlayınSil
 2. Yazıma yer verdiğiniz için teşekkür ederim. Çok mutlu oldum.:) Diğer yazılardan okumadıklarıma da göz atmış oldum sayenizde...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Paylaşmak şahane bir duygu :) Barış Manço'yu dinlemeyi seviyorum. Onu, şarkı adlarıyla okumak güzel bir deneyimdi. Bunu yaşattığınız için ben teşekkür ederim :)

   Sil
 3. Blog yazmak çok iyidir... ben 9 yıldır yazıyorum... :)
  Deep'ten geldim. :)
  Yaşasın kitaplar ve bloglar diyelim! :) Ben de beklerim sayfama! :) ;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dokuz yıl harikulade bir zaman :) Tebrikler! Hoş geldin :) Yakında uğrayacağım.

   Sil
 4. Ne güzel bloglarımız var değil mi?
  Çok güzel bir derleme olmuş,emeğinize arkadaşların da kalemine sağlık,iyi ki varlar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet! Çok güzel içerikler var :) Yaşasın "blogger" olmak :)

   Sil
 5. Umarım uzun soluklu bir blog macerasının başlangıcıdır bu yazılar. Yıllar geçtikten sonra dönüp eski yazılara bakmak ayrı bir keyif veriyor insana. O keyfi yaşayabilmen dileğiyle.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah öyledir :) Nice yıllar bu ortamda yazmak ve okumak dileğiyle :)

   Sil
 6. Kendi yazımı da görmek çok mutlu etti, teşekkür ederim :)) Tam adresi vermedim çünkü insanlar Günün Çorbası'nı ararken belki diğer oyunlara da bakarlar, belki ilgilerini çeker ve izlerler diye düşündüm. Çok belki oldu ama :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle şu fotoğraf çekme/çekilme konusuna ben de çok takılıyorum, belki bundan dolayı aklımda kaldı :) Senin belki'ler de hoş ama bir görselin tam kaynağını belirtmek gerektiğini düşünüyorum; çünkü özellikle Devlet Tiyatroları gibi bir kurumun internet sitesinde çok fazla veri var, bence net olmak daha iyi :)

   Sil
 7. Okunmaya değer bulunmak güzel bir şey, teşekkürler yer verdiğin için.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O sergiden belki hiç haberim olamayacaktı, ama sayende oldu; ben teşekkür ederim :)

   Sil
 8. mutlu anlar madencisiiii. iyisin işte sen de zamanla artar çevren deee. sanırım yaklaşık üç günde bir giriyor gibisin blogunaaa. düzenlisin işteeeee :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. "Mutlu Anlar Madencisi" de fena değilmiş :) Burası güzel insanlarla daha güzel bir yer :) Bazen her gün; ama üç günü aşmamaya çalışıyorum diyebiliriz :)

   Sil
 9. İyi ki açmışsın blogunu😊Böylece seni tanımış olduk..
  Sayılar önemsiz mutlu olmak önemli bence de😍
  Sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de "iyi ki açtım" diye düşünüyorum :) Böylece bu ortama karışarak senin blogundan haberdar olmuş oldum. Ayrıca "Düş Tasarımcısı" ismini beğendiğimi de bir kere daha yineliyorum. Neşeli sevgiler :)

   Sil
 10. Merhaba, iyi ki blog hayatına girmeye karar vermişsin. Hayat dolu yazılarının devamını bekliyorum. Sevgiler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İyi ki :) Hayatın bir kısmını hep birlikte burada yaşamaya devam etmeyi diliyorum :) Neşeli sevgilerle :)

   Sil
 11. ne güzel bir yazı olmuş blog tanıtımları için :)

  YanıtlayınSil
 12. Çok güzel bir yazı olmuş. Bilmediğimiz blogları da öğrenmiş olduk.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldin :) Teşekkür ederim. Böyle bir şeye aracı olmak güzel :)

   Sil