20 Şubat 2018 Salı

Mutlu Olmak İstiyorsan Müzikle


Ah, canım gramafon! Ne de güzel müzikliyor evimi! Zülfü Livaneli, "Ey Özgürlük"ü söylüyor ve beyaz badanalı duvarlar ilkbahar çiçeklerini açıyor. Ruhum bedenimden ayrılmak üzere, onu hiç ama hiç tutmak istemiyorum. 

Tamam, telefonum bir gramafon etkisi yaratmıyor.  Ama hayal etmek güzel, değil mi?

Müzik, ruha vizesiz geçiştir. Pasaportun müzik oldukça ruha yolculuğun pamuk şekeri kadar hafif, bir bardak çay kadar samimidir. Neşedir müzik, aşktır. Elbette aşk kadar hüzünlüdür de ama ruhuna vereceğin duyguyu senin tercihin belirler. Mesela Athena "Her Şey Güzel Olacak" derken ağlamak mümkün mü?

Bir şarkının sözleri önemlidir, ancak aslolan müziğidir. Notalar ezgiye döndükçe, karanlık odana ışıl ışıl bir gökkuşağı doğsun.

MUTLU OLMAK İSTİYORSAN MÜZİKLE. 
Evini müzikle, işini müzikle. Ruhunu müzikle; ruhuna ulaş, onu rahatlat. Hatta yapabiliyorsan, müziğini kendin kur, adeta bir hayal gibi. Virtüöz olman gerekmiyor; eline gitarı al ve tellere vur. Belki piyano, belki keman, belki saksafon, belki flüt belki de marakas... İnan bana, mekanik bir hareketin önce sese sonra da müziğe evrilmesi bir tür doğumdur ve her doğum kendi bereketiyle gelir.  

Müzik, insan psikolojisinin anahtarıdır; hani olur ya anahtar içeride kalır ve kapı kapanır, dışarıdasındır, içeri giremezsin. Yani mutsuzsundur, kırgınsındır, kızgınsındır. İşte böyle zamanlarda kendine ulaşma ve kendi kendini iyileştirme yöntemidir müziklemek.

Üstelik bu sözünü ettiğim "iyileştirme" benim burada cümleler arasından türettiğim bir mesele değil. Tarihsel süreçte de müziğin insana iyi geldiği hep söylenegelmiş. Edirne'de II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'nde bununla ilgili bir bölüm var. Yolun o tarafa düşerse aklında olsun. 

Bir müzikle yazıyı sonlandıralım mı? "Gözleri Aşka Gülen"in bu sıra dışı ve keyifli yorumunu Tuğçe Kurtiş okuyor. Zaten sevdiğim bir şarkıydı, ama aşağıdaki hali de beni öyle mutlu etti ki "döngü" tuşuna basıp defalarca dinlemeye başladım. Hadi, sen de dinle.
(Santi&Tuğçe ikilisinin YouTube kanallarında şarkı telif hakkı nedeniyle engellenmiş, bu yüzden başka bir videoyu bağlantıya ekledim. Merak edenler için Santi&Tuğçe'nin kanalı şurada.)

Sen de bana sevdiğin bir müziği söyler misin?

Neşeli sevgilerle.
İçimdeki mutluolmakistiyorsancı aktardı! 

10 yorum:

 1. Müzik her duygunun yanında iyi gidiyor bence :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet ama Athena'nın "Geberiyorum" diye bir şiir yorumu var, o beni son zamanlarda canım sıkkınken daha da sıkıyor mesela. Bu yüzden mutlu olmak için mutlu müzikler lazım bence :)

   Sil
 2. Ah ben o kadar çok müziği seviyorum ki :) Bazen çok hızlı şarkılar mutlu ediyor bazen huzurlu şarkılar, zaman zaman hüzünlüler bile mutlu ediyor :)

  Ne zamandır dinlememişim dediğin şarkıyı, özlemişim. Ne iyi geldi dinlemek :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir şarkının buradan oraya ulaşması pek mutlu etti beni :) Nice güzel müzikler diliyorum :)

   Sil
 3. aaa ben antikacıdan bir gramofon aldım ve akıllı telefona bağlanıyor ve süper süper yaaa öğütlerim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hissiyatım gramofon ile akıllı telefonun yan yana gelmemesi yönünde, ama süperdir tabi deeptone :)

   Sil
 4. heeey azcık daaa yeni müziklerden yazsanaaa :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Galiba pek yeni müzik dinlemiyorum, ama belki de dinliyorumdur, bir düşünmem lazım :)

   Sil
 5. Benim müzikle ilgimi artık herkes biliyor (daha doğrusu bloğumu izleyenler) :) müziksiz yayın yapamıyorum, yapmam gerekirse eksik hissediyorum. Bir ölümden bahsederken bile ölüm marşını da bloğa eklemek şart oluyor. Hemen tam da şu aralar dinlediğim bir şarkı var, bu kızcağızdan dinlediğinizde bu şarkıyı daha bir beğeneceğinizi düşünüyorum. tıklayınız Bol müzikli sevgiler gönderiyorum. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir de benim gibi yeni izleyenler var ki onlar bu detayı gözden kaçırmış olabilirler :) Öncelikle şarkı önerisinde bulunduğunuz için çok teşekkür ederim. Ne şans ki dinlemediğim bir şarkıydı. Karsu çok sevdiğim bir üretici. Özellikle "Bırak Beni Böyle" şarkısıyla yeniden yorumladığı Barış Manço yapıtı "Domates Biber Patlıcan"ı pek severim.

   Neşeli ve müzikli sevgiler! :)

   Sil