16 Şubat 2018 Cuma

Şener Şen'den 3 Film

2018'i Şener Şen ve Haluk Bilginer Senesi ilan ettiğimi daha önce şu yazımda söylemiştim. Bu bağlamda üç Şener Şen filmi seyrettim. Aynı zamanda üç Yavuz Turgul filmi de seyretmiş oldum. Bunlardan kısa kısa bahsedeceğim, dilersen You Tube'ta Arzu Film, Erler Film, Fanatik Film-Yerli kanallarında bu filmleri elinle koymuş gibi bulabilirsin.

ŞEKERPARE KIZ
Şener Şen dendiğinde akla ilk gelen isimlerden biri Yavuz Turgul oluyor. İlk filmimizin, yani 1983 yapımı "Şekerpare"nin yönetmenlik koltuğunda Atıf Yılmaz otururken senaryonun yazımını Yavuz Turgul üstleniyor. "Serkomser Ziver" rolünde karşılaştığımız Şener Şen'e "Hurşit" karakteriyle Şevket Altuğ, "Cumali" karakteriyle İlyas Salman eşlik ediyor. Serkomser Ziver, namussuz ve üçkağıtçı bir adamdır. Esnaftan toplattığı haraçlarla geçimini sağlayan, aile büyüğü nazır hazretleri sayesinde yükselmiş, bir bakıma işe yaramazın tekidir. Hamile bıraktığı, evin yetiştirmesi olarak gördüğümüz Ayşen Gruda'yı biriyle evlendirerek bu işten sıyrılmaya çalışır. Bunun için de biçilmiş kaftan Cumali'dir, ama ortada bir sorun vardır. Cumali, genelevde çalışan Şekerpare'ye tutulur. Yaprak Özdemiroğlu'nun can verdiği Şekerpare'ye ablalık/annelik yapansa genelevin işletmecisi ve bu filmde adeta devleşen Neriman Köksal'dır. Birkaç kez izlediğim filmde fark etmediğim ayrıntıyı son seyrimde gördüm: Şekerpare'de Serra Yılmaz da rol alıyor! Film, sahne geçişlerinde sözlerini Sadık Şendil'in yazdığı ve genelev kadınlarının söylediği şarkılarla dikkat çekiyor. Bu açıdan müzikal bir film olduğu da söylenebilir. Abartılı oyunculuklar, jest ve mimikler dolayısıyla doğallığın kaçtığını düşündüğüm filmin sonunu zor getirdim. 10 üzerinden 6 puan veriyorum. Yakın gelecekte tekrar bakacağımı düşünmüyorum.

GÖLGE OYUNU
Bazen internette sözlük ve forum gibi yerlerde bir film hakkında neler yazılmış diye araştırırım. Şimdi bahsedeceğim, TRT2'de ve KanalD'de ara ara yayınlanmış ve seyircinin bir şekilde ortasından yakaladığında kendini mutsuz hissettiği bir yapım. Çok aranmış, seyredilmek istenmiş; neyse ki Erler Film yıllar sonra bunu YouTuba'a yükleyerek çok değerli bir iş ortaya koymuş! Yavuz Turgul'un yazdığı ve yönettiği "Gölge Oyunu", sıra dışı konusuyla merak uyandıran, gerçeklik sorgulamasının yapıldığı, bir pavyonda cereyan eden olayların anlatıldığı 1992 yapımı bir film. Bu filmde Şener Şen ile Şevket Altuğ başrolleri paylaşıyorlar. Rüya Pavyonu'nda çalışan ve komiklik yaparak ekmeğini kazanmaya uğraşan Abidin ile Mahmut'un hikâyesi. "Modern Komikler Karabiberler" olarak seyrettiğimiz ikiliye "Kumru" rolünde Larissa Litichevskaya katılıyor. Işık, gölge ve renk kullanımıyla döneminin ötesine ulaşan yapımda, karakterlerin derinliği de sıkmadan, iyi kurulmuş bir dengeyle veriliyor. Yalnızca ana karakterlerin değil, pavyon fotoğrafçısının bile çektiği fotoğraflarda kişilerin yüzüne bakmamasıyla ilgili anlattığı detay öykü, düşünülmüş işin güzelliğini yansıtıyor. Uzun saçlı ve bıyıksız Şevket Altuğ'a göz başta alışmakta zorlansa da Şener Şen ile öyle bir oyunculuk sergiliyor ki insan keşke daha çok yapımda onları bir arada izleyebilseydik diyor. Muhtemelen Kemal Sunal-Halit Akçatepe, Zeki Alasya-Metin Akpınar gibi "efsane ikili" olarak onları anardık. Arkadaşlığın ve tutunamamışlığın hikâyesini anlatan Gölge Oyunu'nda seramik sanatçısı Füreya Koral'ı da "Büyük Hanım" karakteriyle izliyoruz. Ayrıca pavyon fedaisi Sallabaş rolünde gördüğümüz Selçuk Uluergüven'in bu yapımdaki oyunculuğunu ayakta alkışlıyorum. Seyrettiğim tüm filmler içinde unutmayacağım bir yan karakter çiziyor. Filmin müziğini besteleyen Atilla Özdemioğlu, vurmalı çalgıların gerilim hissiyle olan duygudaşlığını iyi bir biçimde örnekliyor. 10 üzerinden 8 puan veriyorum. Kısa bir aradan sonra ikinci kez seyrettim, bir daha seyrederim. Sana da öneririm.
Filmden Detay: Şener Şen'in, yani Abidin'in yandan cepli bir motosikleti var. Arkadaşlığı, etle tırnak olmayı sembolize etmek için etkileyici bir öge.


AV MEVSİMİ
Yavuz Turgul'un yazıp yönettiği 2010 yapımı "Av Mevsimi"nde cinayet masasından Komiser Ferman'ı canlandıran Şener Şen'e "İdris" karakteriyle Cem Yılmaz, "Hasan" karakteriyle Okan Yalabık rol paydaşlığı yapıyor. Ormanda bulunan kesik bir kolun üzerine kurulan sıradan sayılabilecek bir öyküsü olan filmde, Şener Şen'in ve Cem Yılmaz'ın oyunculuklarını seyretmek güzeldi. Ayrıca Okan Yalabık'ın canlandırdığı ve mesleğe yeni adım atan Hasan karakterinin ölü vücudu kokusuyla mücadelesi iyi bir oyunculuk olarak hafızadaki yerini alıyor. Filmin ilerleyen bölümlerinde görmeye başladığımız ve başrollerin bir diğerini omuzlayan Çetin Tekindor'un canlandırdığı, zengin ve kendini beğenmiş bir iş adamı olarak tanıdığımız "Battal Çolakzade" parayla her şeyin üstesinden gelebileceğine inanıyor, ama hayat elbette böyle değil. Yapımın ana karakterlerinin kendilerine dair dağılmışlık hissi veren öyküleri onları daha kolay içselleştirmemizi sağlıyor. Ferman'ın idealleri ve toplum gerçekleri arasında sıkışması, İdris'in kıskançlık krizleri, Hasan'ın yeni bir hayata uyum sağlayamama problemleri gibi alt durumlar... 10 üzerinden 7 puan veriyorum. Denk gelirse yine seyrederim.
(Av Mevsimi'ni izlerken Komiser Ferman'ın konuşma biçimini [hız ve tonlama] Gölge Oyunu'ndan Abidin'inkine benzettim. İki filmi de izlersen dikkat etmeni öneririm.)

Cinayet masasının ekipten birini uğurladıkları alttaki sahne, film henüz beyaz perde dönemindeyken sosyal ağda sıklıkla paylaşılmış ve filmin duyurulmasına katkı sağlamıştı. "Av Mevsimi"nin sevdiğim sahnelerindendir.
 

Bu video, Youtube'ta Fanatik Klasik Film kanalında bulunmaktadır. 

Neşeli sevgilerle.
İçimdeki sinemasever aktardı! 

12 yorum:

 1. Gölge Oyununu izlememişim :/ Ve işin kötü tarafı sende okuyuncaya kadar bu filmle ilgili haberdar olmayışım. En kısa zamanda izleyeceğim, teşekkürler hatırlatman için ♥

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim de yeni öğrendiğim bir film oldu; her şey yerli yerine oturmasa da sıradan olmayışı ve oyunculukları dolayısıyla zaman ayırmaya değer :)

   Sil
 2. Gölge oyunu hariç tüm filmlerini izlemişimdir ve çokça severim. Av mevsimi nin yeri çok başkadır bende.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. "Av Mevsimi" heyecanla ve merakla izlediğim bir filmdi, daha iyi olmasını beklerdim de isterdim de... Ama tabii yine kötü film değil, başlangıç sahnesini -özellikle müziğiyle beraber- pek severim.

   Sil
 3. Hepsi de severek izlediğimiz filmler.Sayenizde de hatırlamış olduk :) Teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 4. Şener Şen'in bir cok filmini izlediğimi sanarken hiç birini izlememiş olmak şans mi acaba ? 😄 Eline saglik. Neseli sevgiler 😂 (copy oldu)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. "Gölge Oyunu" zaten az biliniyor, ama diğer ikisini de -ki ikisi de döneminin popüleri, gerçi Yeşilçam her devrin popüleri- izlememiş olmak evet "şans" olabilir :) Güzel bir kopyalama, birinin bana "Neşeli sevgiler" demesi beni mutlu ediyor:)

   Sil
 5. Av Mevsimi'ni uzun zamandır izlemek istiyorum ama hep erteliyorum :/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Belki önümüzdeki haftanın "yapılacaklar listesi"ne eklenebilir. Peki, öyle bir liste var mı? :)

   Sil
 6. hımm şekerpare ve gölge oyunu tamam aklımda :) av mevsimi izlemiştim ama hiçbişi hatırlamıyom :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. "Av Mevsimi"nde çok da hatırlanmaya değer bir şey yok sanki. Ama bakış açımızı değiştirme fikrini sunuş şekilleri güzel :)

   Sil