3 Şubat 2018 Cumartesi

Sinema ve Ben (mim)


Geçen hafta ziyaret ettiğim hemen her blogda sinemayla ilgili sorularla karşılaştım. Adeta grip gibi yayılan bu mim salgınına ben de Deeptone sayesinde yakalandım. Soruları hazırlayan Öneri Makinesi ve benden de bu soruları cevaplamamı isteyen Deeptone alt satırdaki not ikiniz için:
- Gülücüklü teşekkürler.

1- Sinemada izlediğin ilk film? 
Bir çizgi filmdi. Bugs Bunny ve arkadaşlarının olduğu. Ama tam ismini hatırlayamıyorum.

2- Film en güzel ...'de/da izlenir.
Evde veya sinemada izlemeyi birbirine üstün duruma getirmek benim için kolay değil. İkisinin de kendine göre olumlu yanları var. Mesela sinemada olunca filmi kendi süresinde bitirebiliyorum. Ama evdeyken ve film beni alıp götürememişse bu ne yazık ki mümkün olmuyor. Ortalama iki saat bir filme aralıksız bakabildiğimi söyleyemem. Geçenlerde "Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü"ye başladım, uyumuşum. Sinemada olsa böyle olmazdı.

3- Film izlerken olmazsa olmazın var mı? Varsa neler?
Çeşitli bloglarda bu soru için çay, kahve, mısır, meyve, battaniye gibi cevaplar verilmiş. Ama benim "olmazsa olmaz" diyebileceğim bir şey yok.

a- Tek başına mı, kalabalık mı?
Evdeyken tek başına. Sinemaya yalnız gidilmemeli diye düşünürdüm, ama beyaz perdedeki filmi yalnız seyreden o kadar çok blogger varmış ki içimden sinemaya gidip tek başıma film izlemek geliyor.

b- Mısır mı cips mi?
Şart değil, illa olacaksa mısır.

c- İki boyutlu mu, üç boyutlu mu?
Sinemada üç boyutlu film hiç izlemedim.

d- AVM sineması mı, sokak sineması mı?
Alışveriş merkezlerini içlerinde her şeyi barındırması nedeniyle sevmiyorum. Bir kutu içine giriyoruz ve kıyafet alıyoruz, yemek yiyoruz, kitap bakıyoruz, film izliyoruz. Neden? Bundan dolayı sokak sineması tercihimdir. Ama idealim bu olsa da son üçünde AVM sinemalarına gittim.

e- Filmden önce filmin fragmanını izlemek mi, yorumlarını okumak mı?
Sinemada izlediğim filmler, genellikle medyanın etkisiyle merak ettiklerim oluyor. Ya da sevdiğim bir yönetmenin filmi çıktığında merak ediyorum. Yani merak duygum için film izliyorum. Onun dışında fragman izlemek ya da yorum okumak benlik bir davranış değil. Ama IMDB gibi çeşitli sinema sitelerinden filmlerin puanlarına bakarım.


Henüz buralarda yeni bir blogger olduğum için ve bildiğim blogger'ların da hemen hemen hepsinin bu mim'i yapmış olmaları dolayısıyla kimseyi mim'lemiyorum. Ama en yakın zamanda bir mim hazırlayıp ben de boşluğa bırakacağım :)

Neşeli sevgilerle!
İçimdeki röportajcı aktardı.

20 yorum:

 1. sinemada farketmez bencce nasılsa sohbet etmiyosun, beğen bir film ve git izle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet, sohbet etmiyorsun, ama bazıları da sinemada bile ısrarla sohbet etmeye çalışıyor, bazen onlardan dolayı dikkatim dağılıyor. Gerçi konumuz şu an bu değil :) Bir gün sinemaya yalnız gideceğim :) Bu arada hoş geldin!

   Sil
 2. Keyifli bir mim.:) Emeğinize sağlık:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazı sözcükler okunduğunda da anlamının etkisini yansıtıyor. "Keyif" benim için öyle sözcüklerden. Teşekkürler :)

   Sil
 3. :) hayrli ugurlu olsn o zaman mimin :)

  Bende sinema da 2-3 saat otururken cok sklyorum. Uykumda geliyor. Ev ortami daha rahat tabi dimi.

  Eline saglk 💕

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorumu okuyunca yağmur damlalarının yerine bir açılış kurdelesi koymak istedim :) Rahat da işte o da fazla mı rahat, emin olamıyorum :) Teşekkürler.

   Sil
 4. Ne tatlısın çok teşekkürler utandırdın :). Asıl ben teşekkür ederim katıldığın için, çok keyifli bir yazı olmuş, zevkle okudum :).

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazen kötü virüslerle dünyayı ele geçirmeye çalışan bilim insanlarının hikayelerini film yapıyorlar. Bu mim de öyle her yeri ele geçirecek cinsten. Ama kötü değil tabi :) Teşekkürler öneri makinesi!

   Sil
  2. Hahaha, çok orijinal bir yorum, bayıldım <3. Teşekkürler :).

   Sil
 5. Bir keresinde koca sinemada tek ben vardım, ne keyifti :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bir kere denedim, ama bir ben varım diye seansı açmadılar :)

   Sil
  2. avm sinemalarında olmuyor bu. küçük sinemalarda oluyor. küçük sinemaların para gücü yok, elektrik masrafı olmasın diye tek kişiye oynatmazlar. ama avm de olmaz bu. oynatırlar.

   Sil
  3. Benimki de öyle bir sokak sinemasıydı, ama müşteri kaçırdılar işte, bir daha oraya gitmedim sanırım.

   Sil
  4. Evet avm de gitmiştim ben , on dakika ara kısmına geldiğinde dönüp içeriye devam edelim işareti yapmıştım, o da devam etmişti :)

   Sil
 6. hah haa, bak haftaiçi bi gün denk getir, ilk seans filan ve popüler olmayan bir sanat filmi seç, yalnız izlersin ve çok keyifliiii :)

  YanıtlayınSil
 7. Film yalnızken çok da içine girilebilir bir mekan oluyor bence de... O sebeple evde de sinemada da tek başıma diyorum. Oğlumu da alıştırdım sanırım, tıkı çıkmıyor film izlerken. Evdeysek ve sevmediyse flmi sessizce terki diyar eyliyor :))) E çocuğa her seferinde şşşşttt dersen o da susar tabi :))

  Keyifli bir mim oldu bu, hem okuması hem yapması...
  Keyifli bir hafta diliyorum ♥

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu mim bana filmin sinemada da pek âlâ yalnız seyredilebileceğini öğretti :)) Ben de size keyifli bir hafta diliyorum :)

   Sil