23 Şubat 2018 Cuma

Yenilenmek İçin 21 HaftaSayılar arasında asal olanların benim için tadı başkadır. 3, 7, 13, 17 gibi sadece kendine ve 1’e bölünebilen sayıları standart dışı buluyorum. Toplum içinde bir şekilde yaptıklarıyla veya sadece kendi özlerindeki o “şey” dolayısıyla öne çıkanlar gibi bazen yalnız ama yine de her zaman dikkat çeken insanlara benzettiğim asal sayıları seviyorum.


21, asal sayı olmamasına rağmen bende bu hisleri uyandırıyor. Aslında 1 ve 21’den başka 3 ve 7 ile de bölünebilen bu sayıyı asal sayılar âleminde görüyorum. Bu nedenle hayatımın önemli kararlarından birini bu sayı üzerine kuruyorum.


“Zaman Yönetimi” önemsediğim ve bir türlü üstesinden gelemediğim bir kavram. Konuyla ilgili yazılar okuyup sunumlar izleyerek farklı yaklaşımları öğrenmeye çalışıyorum. Henüz birçoğunu sindirip uygulamaya geçiremedim. Ama “Yapılacaklar Listesi” kavramıyla da ilişkili olan “Zaman Yönetimi”nin en önemli unsurunun şeyleri zamansal çizelgeye yerleştirmek olduğunu anladım. “Ne var ki bunda, anlamsal bağlamda zaten aşikâr.” diyebilirsin. Ancak teorik algılamayla pratik fark ediş biraz ayrı düşüyor.


Ayın 21’i itibariyle hayatımı düzenleyeceğim 21 haftalık bir sürece başladım. Bu dönem için bu blogu geliştirmek, ihtiyacım olan birtakım bilgisayar programlarını öğrenmek, bazı ilgi alanlarımı derinleştirmek, en azından temel iletişim düzeyinde Almanca öğrenmek, işitme engelliler arasında konuşulan Türk İşaret Dili bilgimi ilerletmek gibi bana değer katacak hedeflerim var. Öfke kontrolü sağlamak, neşe saçmak ve mutluluk yakalamak da daha soyut düzeyde kalbî dileklerim.


İşlemeye başladığım bu 21 hafta, bir bakıma benim kendime ve hayata karşı meydan okuyuşum anlamına geliyor. Eğer başarabilirsem -mutlaka- 21 hafta sonra donanımını artırmış ve birikimini çoğaltmış bir insan olacağım.


Ne dersin, bu süreci etkili ve yararlı şekilde atlatabilir miyim?

Neşeli sevgilerle.
İçimdeki odaklayıcı aktardı.

8 yorum:

 1. 21 hafta maratonunda başarılar :)) Maraton sonunda daha bilgili bir insan olmanın yanı sıra zaman yönetimine de alışmış olacaksın bence :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Kağıt Salıncak :) Umuyorum ve diliyorum ki söylediğin gibi olur :)

   Sil
 2. :) zaman yönetimi, biz türklerde kötü tabii ki. almanca öğrenmekle kalmayııp alman olabilirsen bak başarılı olabilirsin kiii :) türk gibi başla neydi ingiliz gibi devam et alman gibi bitir miydii :) çok istersen tabikide başarılı olabilirsin yaniii, hımmm yaptım yapıyorum dersen olur kiiii, seçtiğimiz sözcükler önemli işteee, istiyorum demek yetersiz kuu :) eğer kendini yırtarcasına yaparsan neden olmasın. tam bir odaklanma ileee. diğer her şeyi boşverip. hayatındaki diğer şeyleri temizlersen neden olmasıııın. çok istersen olur yaniii. bakalım ne kadar istiyosuuuun 21 sonunda görücaaz hihihi :) yoksa kendine bir dolu bahane mi yapcaaan :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Almanlar disiplinli, peki İngilizlerin özelliği ne? :) Hayatta hiçbir şeyi kendimi yırtarcasına yapmadım, muhtemelen yine olmaz, ama ama yırtmadan da biraz yol alabilirim diye düşünüyorum :)

   Sil
 3. Yapılacaklar listesi etkili olabiliyor bu durumda. İnşallah 21 haftalık periyotta hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

  YanıtlayınSil