20 Mart 2018 Salı

45'lik: Sanat ve Nostalji Dergisi


Neşeli okurcum, merhaba! Marketin süreli yayınlar reyonundan sıcağı sıcağına bildiriyorum. Ben, Mutlu Anlar Koleksiyoncusu. Seninle yepyeni bir derginin haberini paylaşıyorum.

O kadar çok dergi çıkıyor ki hep aynı sözlerle onları anlatmamak için bu kez bir muhabir gibi konuya girmek istedim. 45'lik Dergi, benzer ebat ve görünüşe sahip dergilerden teması dolayısıyla farklı. Elbette güncelliği de var, ama daha çok geçmiş zamanda dolaşıyor. Derginin imtiyaz sahibi ve sorumlu yazı işleri müdürü Fuat Akyol, ön söz yazısında şöyle diyor:
"Merkez üssümüz 45lik Bar. Eskileri yad ederken, yeniliklerle buluşturmayı seviyoruz. Şeftali operasyon takımını 45'lik Dergi'de daha çoğalarak büyütmeye karar verdik. Zor yoldan yürüdüğümüzü, işimizin kolay olmadığını biliyoruz. Eski magazinlere, dedikodulara (kimseyi incitmeden) dalacağız. 45'liklerden çıka gelen şarkılara hikayelerini aktaracağız. Endüstriyel futboldan önceki futboldan mevzular açılacak. Eski Beyoğlu'nu, Balat'ı, Galata'yı, Beşiktaş'ı, İzmir'de Kordon'u, yani hayatı anlatacağız."

Bu ilk yazıya Tanju Okan'ın, Barış Manço'nun, Müzeyyen Senar'ın, Emel Sayın'ın, Selami Şahin'in, Moğollar'ın, Zeki Müren'in albüm kapakları eşlik ediyor. Heyecanla ve merakla sayfaları çevirmeye başlıyorum. Adeta bir zaman yolculuğu beni bekliyor. Pelin Batu'yla karşılaşıyorum; "Labirentin Çocukları" başlığında bir yazı sunuyor. Hemen ardından Ümit Beyazoğlu, "Hippi Kraliçesi Perihan ile Kralı Yener" başlığını attığı yazısını paylaşıyor. Birkaç sayfalık bu içeriğe eski gazete ve dergiler de yarenlik ediyor. Derginin kapağında neden Moğollar'a yer verildiğini içeride anlıyoruz. Ali Mert Alan'ın, 50. yaşını kutlayan Moğollar ile yaptığı geniş çaplı röportaj bizi bekliyor. 45'lik Dergi'de Teoman da yazıyor, kendimizi onunla birlikte 80'lerde buluyoruz. Tek tek saymaya devam edebilirim, ama şu kadarı bile beni öylesine sabırsızlandırıyor ki derhal okumayı, zamana karışmayı arzuluyorum. Çizgiroman, fotoroman, düzyazılar ve röportajlar...


Diğer muhabirleri atlatarak içeriden sızdırdığım birkaç haberi seninle paylaşarak yazıma son vereceğim.
"Biz de kahraman olabiliriz, bir gün için bile olsa."
"Hippi modası, nihayet Türkiye'yi de sardı..."
"Eminiz 100'üncü yıl konserleri de olacak ve o çağın müzisyenleri, o gün de Moğollar şarkılarını seslendirecek."
"Mazhar, şalvar bir pantolon ve sandalet giymiş."
"Moreno, nevi şahsına münhasır bi sanatçımızdı."
"Altın kupa amatör şantözler müsabakası"
"Türk Sineması'nda korku türünün ilk örnekleri"
"Kafası güzel nâmeler"

Dergilerle ilgili yazılarımın altına "İçimdeki sahaf aktardı." notunu düşüyorum. Bu kez sahiden de öyle gibi hissediyorum. İçimdeki sahaf, pek mutlu. 45'lik Dergi, Mart 2018 tarihli ilk sayısıyla okurlarını bekliyor. Fiyatı 7 lira.

Ben, Mutlu Anlar Koleksiyoncusu. Marketin süreli yayınlar reyonundan bildirdim.

Neşeli sevgilerle.
İçimdeki sahaf aktardı.

16 yorum:

 1. Piyasadakilere göre daha farklı bir dergiymiş gibi duruyor:)

  YanıtlayınSil
 2. Keyifli bir dergiye benziyor..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim gibi geçmiş zamandan mutlu olanlar keyif alacaktır :)

   Sil
 3. Baya güzel bir dergi gibi duruyor 😀

  YanıtlayınSil
 4. Kaliteli bir içeriğe sahip olduğu anlaşılıyor. Çok teşekkürler bilgilendirme için :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değer vermeye değecek bir dergi gibi :) Ben teşekkür ederim yorum için :)

   Sil
 5. hımmm tarih öncesi müziği hissetmek için iyi olabilir ivit :) o zamanlar müzik varmıymış bi anlarız :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çakmaktaşlar'ın zamanından biraz daha yeni olabilir, yani o kadar da tarih öncesi değil :)

   Sil
 6. En iyi müzikler kesinlikle 60'lar-90'ların ortasına kadardı. 2013'ten sonra iyice bozdular. Bulursam dergiyi alacağım. Bilgi için teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O dönemin müziklerini ben de seviyorum. Zaten pek güncel şarkı dinlemiyorum, 2000'li yılların şarkılarından da elenip kalanlar ancak. Merak ettim, neden 2013'ten sonra? Neden 2012 veya 2014 değil? :)

   Sil
 7. heeey aldım okudum bu dergiyiii yazdım da bak bir iki ayrıntı var oku sen deee :)

  YanıtlayınSil