28 Mart 2018 Çarşamba

Blog Yazarlarını Tanıma (mim)


Ayın başında bir mim yazısı hazırlamıştım, üstelik beni kimse mim'lemediği halde; çünkü sorularını sevmiştim. Ne mutluluk ki ayın sonunda yaptığım bu mim için iki kişi tarafından mim'lendim. Galiba zaman geçtikçe etkileşimimiz artıyor. İşte şu an koleksiyonuma bir mutlu an daha katıyorum! Başlatan blogcusultan'a, beni davet eden Ezgi ve Düş Tasarımcısı'na teşekkürlerimi gülücüklerle yolluyorum. Evrende her gülücük muhakkak yerini bulur. Hadi sorulara başlayalım.

1- Nerelisin?
Bir yelkenciye sorulmaz herhalde. Mavi nereye akarsa oralıyım; deniz yoksa gökyüzü vardır.

2- Burcun nedir?
Yay.

3- Bloglarda ilgini en çok ne çeker?
Genellikle blogları ayırmaksızın ziyaret ediyorum. Ama bunlar içinde bir şey öğrenebildiklerimin yeri başka. Özellikle güzel fotoğrafların eşlik ettiği gezi yazılarını okumayı seviyorum. 

Tam olarak bu sorunun cevabı olmasa bile yine de paylaşmak istediğim bir şey var: Hüzünlü blogları ziyaret etmeyi önemsiyorum. Eğer o blogger arkadaşımız, canı sıkkınsa ve bunu bloguna yazıyorsa demek ki içini dökmek ve paylaşmak istiyor. İşte ona "neşeli sevgilerle" son sözünü kullandığım yorumlar yazmak benim için çok değerli.* Birbirimize dokunalım, bazen bir sözcük bile insanı mutlu edebilir. (*:Tabii vefat haberleri hariç. Çünkü ölümün olduğu yerde neşe kalmaz.)

4- En sevdiğin mevsim hangisidir?
Bahar insanıyım. Galiba doğanın uyanışından dolayı ilkbaharı biraz daha fazla seviyorum.

5- Yabancı dil biliyor musun? 
Sıradan bir insana yetecek kadar İngilizce. Şu sıra bir de Almancaya merak sardım.

6- Boş zamanlarını nasıl değerlendiriyorsun?
Benim kabul edemediğim, daha doğrusu anlayamadığım türden bir soru. İnsan, boş zamanında boştur, yani hiçbir şeyle uğraşmaz ve bu da insana yakışmaz. Ne demek yani boş zaman? "İşten kalan zaman" gibi bir yaklaşım söz konusuysa böyle bir bölümlemeyi de doğru bulmuyorum. Galiba bu noktada "boş zaman" yerine "serbest zaman" kavramını kullanmak daha yerinde olur. 

Serbest zamanımda... Kitap okurum. Fotoğraf çekerim. Yazarım. Film izlerim. Gezerim. Denk gelirse konferans, tiyatro, sergi, dinleti gibi etkinliklere giderim. Bir de sosyal ağlarda parmak gezdirmek var ki o serbest zamanı değerlendirmekten ziyade değerlendirememek.

7- En son hangi kitabı okudun?
Ahmet Ümit- Kırlangıç Çığlığı.

8- Hayatında pişman olduğun bir şeyi anlatır mısın?
Bu soruya vereceğim cevap anlık olarak "var" ya da "yok" şeklinde değişiyor... Açıkçası benim düşünme sistemimde, yaşamı kavrama çabamda her şeyin bir nedeni var. O an olumsuz gelen bir şeyin de aslında bazı durumları tetiklediğini ve süreçte çoğu zaman farkında olmasam da onun etkilediği bir "yeni"yi yaşadığımı biliyorum. Bu nedenle "pişmanım" demek yanlısı değilim. Ancak "Şu zaman şunu yapsaydım, şimdi bu olurdu." gibi kemirici düşüncülere daldığım olur ve nadiren de o sularda boğulduğumu söyleyebilirim.

9- Tuttuğun takım var mı?
Futbol takımı mı? Gerçi hiçbir spor dalına dair bir taraftarlığım yok. Zaten sporla pek ilgim yok. Futbol mu, o da ne? Basketbol, nispeten. Voleybol, hı? Badminton, eh işte. Bisiklet, belki.

10- Çantandan eksik etmediğin şeylerin bazılarını yazar mısın?
Mavi yazan bir kalem. Defter ya da katlanmış kâğıt da olur, ama illa ki bulunan kalemdir. Çoğu zaman kulaklık ve yedek şarj ünitesi de gezdiririm. 

11- En sevdiğin içecek nedir?
Su. Ne ılık ne de çok soğuk. Yelkenin, ciğerlerine dolan rüzgârını hissettiği gibi duyumsayabilmeliyim suyu. 

12- Ve son olarak, blogundan hiç para kazandın mı?
Hayır. Ama daha değerlisini söyleyeyim mi? İnsan kazanıyorum. Yazılarını okumayı sevdiğim blogger'lar var, bazıları da benim yazılarıma geliyor. Para mı yoksa bu ilişki mi? Kesinlikle ikincisi. İnan ki para kazanıyor olsaydım da tercihimi böyle yapardım. İyi ki varsın.

Güncelleme: "sunun harikalar diyarı"nı mim'liyorum; eğer bu sorulara sen de cevap verirsen mutlu olurum :)

Neşeli sevgilerle!
İçimdeki röportajcı aktardı.

28 yorum:

 1. Bizim evde o suya Özel Su denilir :) Buzdolabındaki su ile dışardakini karıştırıp yaparım. Çocuklar küçükken özel su diyorlardı, öyle kaldı :) En komiği de komşu çocukları da öyle demeye başlamışlardı, anneleri bizim evde ne suyu var acaba diye merak etmiş olabilirler :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Düşünüyorum da ben de eskiden "özel su" yapardım, ama artık özellikle yaz mevsiminde dolaptan çıkardığım su şişesi kısa sürede o hale geldiğinden bekletip içiyorum. Tabii bu dediğim biraz daha küçük ebatlı şişelerde geçerli, iki buçukluk şişeyle bunu yaparsam o su soğumuş çaydanlık suyu gibi olur :)

   Sil
 2. Mavi bir yelkenliye ait cevaplar bunlar derdim, eğer bilmeseydim kimin cevapladığını :) Her yanıtı okurken yavaşladım ve sindirdim. Elinize sağlık. Çok keyifle okudum.
  Mavi sevgiler,

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. "Neşeli sevgiler"den sonra "mavi sevgiler" de güzelmiş, sevdim :) Bu güzel yorum için teşekkürler.

   Sil
 3. "Yaşamı kavrama çabamda her şeyin bir nedeni var. O an olumsuz gelen bir şeyin de aslında bazı durumları tetiklediğini ve süreçte çoğu zaman farkında olmasam da onun etkilediği bir "yeni"yi yaşadığımı biliyorum."
  Ne kadar doğru bir tespit yapmışsın.Sonuna kadar katılıyorum. :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Demek ki dünya da en az iki kişi böyle düşünüyor :) Yaşasın!

   Sil
 4. Bu mimi kaç blogda okudum,bi beni mimlemediler :) Ben mimi çok seviyorum insan kendini ifade edebilme fırsatı buluyor.Hüzünlü blogları okurum demişsin,bende uzun zamandır içimi dökmeye karar verip verip vazgeçiyorum.Ee içini dökemeyince ne oluyor gelsin mide hastalıkları.Ama insanın yazabilecek bir platformu olması yine de çok güzel.:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazıyı güncelledim ve seni mim'ledim; eğer bu sorulara sen de cevap verirsen mutlu olurum :)

   Sil
  2. Cevap verdim çoktan ve mimlediğine çok mutlu oldum :)

   Sil
 5. heey mavi ve yelken mi. oleeeeey ne güzeeeeel :) bir de kaptan blogçu arkadaşımız var yaaaa. mehmet osman çağlar ağabeyimiz :) heeeey, insan kazanmak dedin veeeee sana yüz puan yüz puan oleeeeey işte bir blogcu ruhu buuuuu. mimlere gelinceeeee, bak meselası bugün bir mim yaptımdı, yapabilirsin kiii eğer sevdiysen yaniiiiii :) madem mimliyom seniiii. mim yazılarının sonuna yazmıyom, çok arkadaşımız var kimi mimliycem diyeeeee. mim çok zevkli tabii. bikaç yıldır blogda olarak en az 100 adet mim yaptım çok keyifliii, hem de tanımış oluyozzzz :) yelken yapmadım ama çok severim denizle ilgili herbişiyiiii :) su olsun daaa, ben de yüzme sutopu tramplen yaptımdı. aklımda dalgıçlık da var yelken de. meselası, şöyle yelkenle fenerbahçeden çıkıp büyükadaya gitmek ne güzel olurmuştuuuu :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ufak bir yanlış anlaşılmayı düzelteyim, yelkenci değilim; ama hayal kurma düzleminde bir yelkenci sayılabilirim :)) Çok neşeli bir yorum yazmışsın; mitokondrimden hücre zarıma oradan bilumum dokularıma, akabinde organlarıma, oradan tenime, biraz yol aldıktan sonra da yüzüme tatlı bir gülümseme yayıldı :) Reklam mim'ine davet ettiğin için teşekkürler, keyifle yapacağıma eminim :)

   Sil
  2. ha haaaa, iyimiş hayal yelkeniiiii :) ay severim evet endoplazmik retikulumu daaa hihihi :) kırkbeşlik dergisinin nisan sayısı da süfeeer :)

   Sil
  3. "Endoplazmik Retikulum" melodik olarak hoşuma giden bir organel ismi :) Henüz nisan dergilerine bakmadım, ama sen süper diyorsan merak ettim bak şimdi :)

   Sil
 6. Yelken ne güzel bir spordur değil mi :)
  Ortaokuldayken yelken kursuna gitmiştim, optimist kullanırdık, herkes bıcır bıcır rüzgara karşı batmamaya çalışırdı, çok keyifliydi ^^
  Ama tabii sonraları geliştirmeye fırsatım olmadı hiç , unuttum gitti. Geriye sadece tatlı anılar kaldı ^^
  Keyifli bir mimdi, elinize sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Geriye kalan anıların tatlı olması ne şahanedir! Nice tatlı anlar yaşamanızı dilerim :) Teşekkürler.

   Sil
 7. Çok güzel olmuş cevaplar. Çok teşekkürler cevapladığın için. 1. sorunun cevabı muhteşem, deniz bir başka.. O varsa bana da yetiyor ama şu an epey uzaktayım denize.

  Boş zaman ile söylediklerin ne kadar da doğru, serbest zaman terimine katılıyorum. Daha hoş bir anlama geliyor sanki :)
  Sevgilerimle

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Mim cevapları konusunda çıtayı göğe çıkarmış bir blogger'dan bu yorumu almak beni mutlu etti :))

   Ruhunda İzmir olan birine denizden uzak olmak kolay değil maalesef. Ama yaşadığın yerin deniz gibi nice güzelliklerini ortaya çıkarabildiğine eminim :) Neşeli sevgilerle.

   Sil
 8. Yaydaşız ha :))
  Süpermiş... Sen o yüzden bu kadar enerjik ve mutlusun ♥

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında insan karakterine burçların etkisi olduğuna inanırım. Yani olabilir biraz yay etkisi :)) Kan çeker de acaba burç da çeker mi? :)

   Sil
 9. Davetimi geri çevirmeyerek bu mimi yaptığın için çok teşekkür ederim canım sana:)Yeni gördüm ve keyifle okudum.Serbet zamanlarında yaptığın her şey birbirinden güzel:)Bu mimler sayesinde birbirimizi daha yakından tanıyoruz.Sevgilerimle:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de davet ettiğin için teşekkür ederim :) Güzel bir mim'di, birbirimizi tanımamıza yardımcı oluyor, dediğin gibi. Neşeli sevgilerimle :)

   Sil
 10. Bende bu mimi yapmıştım canım. Keyifle okudum ��

  YanıtlayınSil