10 Mart 2018 Cumartesi

Haluk Bilginer'den 3 Dizi, 2 Film, 1 Şiir, 1 Şarkı


2018 Şener Şen ve Haluk Bilginer Senesi'nde bu kez Haluk Bilginer hakkında yazacağım. Televizyonda hiç de azımsanmayak sayıda projeye katılan aktörün, oynadığı dizilerin bütün bölümlerini izleyebilecek zamanım yok. Açıkçası her yapım da niteliği yüksek işlerden değil. Bu yüzden onun her dizisinin öncelikle ilk bölümlerini izlemeye karar verdim. Yukarıdaki görselde sol üstte "İstanbul'un Altınları"ndan Reşat'ı, onun altında "Sıkı Dostlar"dan Hikmet'i ve hemen yanında da "Eyvah Babam"dan Sedat'ı görüyorsun.

Dizi: Eyvah Babam
Yönetmen: Ünal Küpeli
Senaryo: Ünal Küpeli
Oyuncular: Haluk Bilginer, Yıldız Asyalı, Nesrin İşçi,  Alp Öyken, Uğur Kıvılcım
Yayımlandığı Kanal / Yıl / Bölüm Sayısı: Kanal D / 1998 / 39 Bölüm
Süre: 45 Dakika
Değerlendirme: 3/5

On beş yaşındaki Ece(Yıldız Asyalı) artık bir genç kız ve hızla büyüyor. Babasıysa bir gazetede şef, ismi Sedat(Haluk Bilginer) ve kızının büyüdüğünü kabul edemiyor. O kadar ki ona 15. yaş doğum gününde oyuncak bir ayı alıyor, ama Ece bunu pek de beğenmiyor. Neyse ki sürpriz bununla sınırlı kalmıyor ve iki haftalık bir tatil için baba-kız ile ailenin emektârı Latife Hanım(Uğur Kıvılcım) Muğla'nın Bodrum ilçesine tatile gidiyorlar. Tabii son anda gazetenin patronu, Sedat'a bir iş verdiğinden yerine sevgilisini, Arzu(Nesrin İşçi)'yu gönderiyor. Sedat da iki gün sonra onlara katılıyor. Ama bu sırada Arzu, Ece'yi kuaföre götürüyor, ona biraz bakım yaptırıyor. Ece zaten güzel bir kız, kuaförden sonra erkekler etrafında iyice pervane oluyor. Hayli kıskanç olan Sedat, bu durum karşısında çok bozulsa da kızını incitmeden duruma karışıyor. Süreçte bir psikologun yardımını alacak kadar duyarlı. Güliz Asyalı'nın bestelediği, Haluk Bilginer ile Yıldız Asyalı'nın seslendirdikleri jenerik müziği aslında dizinin özeti gibi. İkinci bölümünü seyretsem de olur, seyretmesem de.

Dizi: İstanbul'un Altınları
Yönetmen: Yonca Güzelpınar
Senaryo: Haluk Özenç
Oyuncular: Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Gürgen Öz, Funda Eryiğit, Nadir Sarıbacak, Defne Yalnız, Salih Kalyon, Ani İpekkaya
Yayımlandığı Kanal / Yıl / Bölüm Sayısı: Atv / 2011 / 16 Bölüm
Süre: 95 Dakika
Değerlendirme: 2/5

"Reşat Altın" karakteriyle karşımıza çıkan Haluk Bilginer, eski İstanbul beyefendilerinden biri. "Noter Saadet"(her şeyi not almasından dolayı/Reşat'ın annesi) rolünde saygı duyduğum bir oyunculuk sahneleyen Ani İpekkaya, ters bir adam olan Reşat ile onun dışındaki herkes arasında bir yumuşatıcı görevi üstleniyor. Yaşadığı apartmandaki dairelerin bir kısmı Reşat'ın, diğer kısmıysa kuzeni Fahri'nin. Aralarında bir anlaşma var, daireleri "Eski/Gerçek İstanbul"a yakışmayacak(!) kimseye kiraya vermeyecekler. Ama aylardan beri daireleri boş kalan Fahri, evlerini bu anlaşmaya rağmen farklı(!) kişilere veriyor. Kayseri'den gelen Emine(Defne Yalnız) ve Ahmet Erciyes(Salih Kalyon) ile ilk anda takışan Reşat Altın, üst komşusu opera sanatçısı İsmet Azmarazlı(Demet Akbağ) ile geçinmeyi de beceremiyor. Üstelik bir de kızının, onay vermeden evlendiği Tankut Açık(Gürgen Öz) ile aynı evde yaşamak durumunda kalıyor. Fondaki gülme efektleri insanı canından bezdiriyor ve böyle potansiyeli yüksek bir kadronun bu şekilde değerlendirilmiş olması maalesef bir kayıp. "Acaba ikinci bölümünde neler olacak?" demediğim bir dizi.

Dizi: Sıkı Dostlar
Yönetmen: Birkan Uz
Senaryo: Haluk Özenç
Oyuncular: Haluk Bilginer, Özkan Uğurlu, Seray Sever, Ceren Soylu, Nez, Zeynep Aydemir
Yayımlandığı Kanal / Yıl / Bölüm Sayısı: Türkmax, Fox / 2009 / ?
Süre: 65 Dakika
Değerlendirme: 4/5

1968 yapımı The Odd Couple uyarlaması olan dizi, birbirine zıt özelliklere sahip iki insanın hayatlarına pencere açıyor. Aşırı düzenli ve temizlik takıntısı olan -o kadar ki aynı mendile bir daha hapşurmayan, masa örtüsünün sarkan kısımlarını metreyle ölçen- psikiyatrist Hikmet(Haluk Bilginer) ile pasaklı ve dağınık -37 ekran televizyonu odanın içinde bulamayacak derecede- emlakçı Cevdet'in(Özkan Uğurlu) yaşadıklarını görüyoruz. Hikâye, bir süredir karısından ayrı yaşayan Hikmet'in evde onun için hazırladığı sofra ile başlıyor. Ancak eski karısı Leyla bu yemekten vazgeçiyor. Onun yerine tesadüf ki o akşam kırk yıllık dostu Cevdet geliyor. Cevdet'in, apartman komşuları olan iki kadını ayartmaya çalışmasıyla Şahika(Nez) ve Firuze(Zeynep Aydemir) de hikâyeye dahil oluyorlar. Bir de ev sahibi Sevtap Hanım(Seray Sever) ile karşılaşıyoruz. Evin temizlikçisi Satiye(Ceren Soylu)'nin Hikmet ile laf dalaşları bir başka patron-temizlikçi ilişkisini hatırlatıyor. Acaba Tatlı Hayat olabilir mi? Gülme efektlerinin yine haddinden fazla kullanıldığı bir dizi, ama ikinci bölümünü merak ettiğimi itiraf etmeliyim.


Bu video, Youtube'ta EflÂtun Tv kanalında bulunmaktadır.

Film: Polis
Yönetmen: Onur Ünlü
Senaryo: Onur Ünlü
Oyuncular: Haluk Bilginer, Özgü Namal, Ragıp Savaş, Emre Karayel, Sermiyan Midyat, Sinan Çalışkanoğlu
Tür: Aksiyon, Dram, Polisiye
Yapım / Yıl: Türkiye, 2006
Süre: 103 Dakika

Bu filmde Haluk Bilginer'i cinayet masasında görevli Musa Rami adında bir polis memuru olarak görüyoruz. "İzmitliler" diye bilinen bir çeteyi çözmeyi çalışan Musa Rami, onlardan birini öldürüyor ve sonra da ailesiyle birlikte İzmitliler'in hedefi haline geliyor. Bu sırada tezi için onunla görüşen üniversite öğrencisi Funda(Özgü Namal), Musa Rahmi'nin aklını başından alıyor. Funda'ya âşık olan Musa Rami'nin, çalıştığı büroda başkomiser olan Yılmaz'la da bu noktada problemleri oluyor. Yetmezmiş gibi her şeyi etkileyen en ciddi sorun beyninde taşıdığı tümör... Olayların birbiri içine geçerek aktığı "Polis"te durağanlıktan söz etmek pek mümkün değil. Haluk Bilginer'in iyi bir performans sergilediği film izlenmeye değer. 10 üzerinden 8 puan veriyorum.

 
Bu video, Youtube'ta EflÂtun Tv kanalında bulunmaktadır. 

Film: Güneşin Oğlu
Yönetmen: Onur Ünlü
Senaryo: Onur Ünlü
Oyuncular: Haluk Bilginer, Özgü Namal, Köksal Engür, Bülent Emin Yarar, Hümeyra, Ahmet Kural, Tansu Biçer
Tür: Fantastik, Komedi
Yapım / Yıl: Türkiye, 2008
Süre: 89 Dakika

Emekli Edebiyat Öğretmeni Fikri Şemsigil(Köksal Engür) hayatı boyunca bir mucize bekliyor ve nihayetinde güneş tutulmasının yaşandığı gün kendini bir mucizenin içinde buluyor. Başta anlam veremediği olaylar sırasında, bazı ruhlar ve bedenler çeşitli şekillerde eşleşiyor. Yani bir ruh başka bir bedenin içine giriyor. Fikri Şemsigil'in komşularından Alper Canan(Haluk Bilginer) adındaki şair de bu ruh değişimlerinden etkileniyor. Ama sadece bu ikisi mi? Hayır; karakterler çoğaldıkça film içinden çıkılmaz bir  kördüğüme dönüşüyor. Rahatsızlık vermeyen bir gerçeküstülüğün iyi oyunculukla buluştuğu filme 10 üzerinden 7 puan veriyorum.

Filmden Detay  
"Polis" ve "Güneşin Oğlu", Onur Ünlü'nün senaryolarını yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği iki film. Bu paydaşlık ikisinde de ortak başrol oyuncuları ile sürüyor. Bununla kalmayıp ikisinin de sonunda aynı replikleri duyuyoruz. Bu bakımda özgün bir farklılığı olan iki filmi en az birer kez daha izlerim.

Şiir: Konuşma
Haluk Bilginer'i "Güneşin Oğlu"nda bir şiir seslendirirken izliyoruz. Sinemada çok rastlamadığımız bu durum, şiirin* kendine özgü karakteriyle Haluk Bilginer'in aktörlüğü birleşince karşımıza eşine az rastlanır bir güzellik çıkarıyor. (Şiir: Ülkü Tamer, Konuşma) 

Bu video, Youtube'ta EflÂtun Tv kanalında bulunmaktadır. 

Şarkı: Kara Sevda
Haluk Bilginer aynı filmde bir de şarkı söylüyor. Sözü ve müziği Gündoğdu Duran'a ait "Kara Sevda"yı ne de güzel yorumluyor! 

Bu video, Youtube'ta EflÂtun Tv kanalında bulunmaktadır.

Neşeli sevgilerle!
İçimdeki sinemasever aktardı.
İçimdeki dizi tarihçisi aktardı.
İçimdeki mısra dedektifi aktardı.
İçimdeki gramafon büyüteci aktardı.

14 yorum:

 1. Eyvah Babam’ı hayal meyal hatırlıyorum komikti 😊, bir de Tatlı Hayat vardır Sultan’la beraber oynadıkları oradaki Menekşe ile atışmaları falan efsanedir 😂.

  Onur Ünlü filmlerini severim, Polis’te iyiydi, Güneşin Oğlunu izlememiştim iyi hatırlattın. Bilginer başarılı iyi bir oyuncu, ne yapsa iyi yapıyor 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet, komikti :) "Tatlı Hayat"ı bilerek böyle karma bir gönderide paylaşmadım, o sadece kendi başına yazılmaya ve konuşulmaya değer :) Bu hafta ondan bahsedeyim bari :)) Dizilerde bazen kendi çabası ne kadar yüksek olsa da dizinin genel dengesi iyi kurulmadığı için sonuçlar tatmin edici olmayabiliyor. Ama filmlerde farkını daha rahat ortaya koyabiliyor :)

   Sil
 2. güzel bir tanıtım yazısı olmuş.elinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ediyorum :) Sizin de elinize sağlık; fareyi ve tuş takımını tutan elleriniz dert görmesin :))

   Sil
 3. Bu adamın sesine aşığım😍 En sevdiğim rolü Tatlı Hayat'taki İhsan rolüydü. Abartmıyorum gülmekten çenem ağrırdı :))
  Çok güzel bir paylaşım olmuş, çok teşekkürler ^-^

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ah sen benim asıl "Şener Şen'den 3 Film" başlıklı yazıma yorum yazmalıydın Kamer :) Bence o yazıda hakkında konuşmak isteyeceğin biri var :)) "İhsan Yıldırım" hakikaten hem Haluk Bilginer'in imza işlerindendir hem de genel olarak televizyon tarihimizdeki en iyi uyarlama dizi karakterlerindendir. Ziyaretin ve yorumun için ben teşekkür ederim :)

   Sil
 4. Eyvah Babam ben de hatırlayamadım ya yaşlandım mı ne .. Ama arkadaşlar da söylemiş İhsan Yıldırım bambaşkadır

  YanıtlayınSil
 5. hımmmm dizi ve filmlerin hiçbirini duymamışım. güneşin oğlunu izleyebilirim. bilginer, nuri bilge nin filminde iyi oynamıştı, her zamanki gibi, filmden çok sıkılsam da o iyiydi :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kış Uykusu'nu henüz izlemedim, ama sırada o da var :)

   Sil
  2. fena film değil sadece gereksiz uzun bence. filmin yaklaşık bir saati fazla. bilginerli bir konuşma var uzun o olmasa da olurmuş işte. bir saat kısalsa film çok güzel olurdu. bir de izleyince bakarsın, bir imam vardı, komikti, bizim ülkede öyle imam olmaz. yönetmen kafasına göre imam uydurmuş :) nuri bilge ceylanı çok kötü bir yönetmen olarak görüyorum. çakma tarkovski :) yine de bu film, kısalsa iyi olurmuştu :)

   Sil
  3. Evet, çok uzun. Aslında biraz bunun için de öteliyorum. Muhtemelen biraz daha ötelenmeye devam edecek :)

   Sil
 6. İyi bir oyuncu ama çok fazla sinema filmi yok maalesef. Polis filmini hep izlemek istiyorum bir türlü denk gelmedi. Bu arada bana göre en iyi filmi Masumiyet'tir. Çok hoş bir yazı olmuş:) Eski dizileri hatırlayıp biraz geçmişe döndük sayenizde :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniz :) Aslında sinema filmi de az değil, ama diziler daha çok pay alıyor gibi. Dizilerin bir de tutmuş ve çok sayıda bölümü olanları işleri değiştiriyor. "Masumiyet"i henüz seyretmedim, listede bekliyor. Teşekkürler :)

   Sil