3 Mart 2018 Cumartesi

Seni Sen Yapan Sevdiğin Şeyler (mim)


Hey! Oradaki. "Kimseyi mim'lemiyorum, isteyen yapsın." diyen blogger'lardan birinin çağrısına uyarak güzel bir soruya cevaplar arayacağım. Gönül isterdi ki beni de biri mim'leseydi; ama topu tutamadım diye bu güzel mim'e kayıtsız kalamazdım, değil mi? Ezgi, tek soruluk bir mim başlattı ve bu arada da blogların vazgeçilmez etkinliği olan mim'i "istop" oyununa benzetti. Sorumuz şöyle: Seni sen yapan sevdiğin şeyler nelerdir?

Merak. Hayal ile beraber insanlığımızın animasyon kısmı. Merak etmeyi seviyorum. Öğrenmenin anahtarı.

Öğrenmek. Beynimizin bir şey öğrenebilmesini bir türlü anlayamıyorum! Şaşkınlık yaratan bir eylem. İyi ki öğrenebiliyorum. Her zaman öğrenmeye aç olacağım.

Sormak: Merak ve öğrenme isteğinin olduğu yerde zaten bu vardır, ama yine de ayrıca belirteyim. Bir başkasına veya kendime soru sormayı çok önemsiyorum.

Şaşırmak. Hayatın tekdüzeliğinin önüne geçmemize yarıyor. Dilerim hepimiz iyi şeylere karşı bu hissi yaşarız.

Şimdi biraz daha detaylı şeyler...
Portakal: Mevsiminde her akşam yerim. Kokusu, rengi, tadı bir masal yolculuğu.

Çamaşır yıkamak: Çamaşırları ayıklamak, makineye yerleştirmek, deterjanını ve yumuşatıcısını koymak, programını ayarlamak ve çalıştırmak. Yıkandıktan sonra serin ve temiz kokusuyla buluşmak. 

Kurşun kalemlerin uçlarını sivriltmek: Kırtasiye malzemelerini genel olarak pek seviyorum. Ama kurşun kalemlerin yeri başkadır. Uyguladığın basınca göre farklı yazar, kullandıça ucu kütleşir ve ilgilenmen gerekir; yani kendine özel muamele ister.

Fotoğraf çekmek: An'ı dondurmak, insanı çepeçevre saran bir iktidar dürtüsü. Bu belgesel yanının dışında bazen sanatsal çabalarım oluyor, bunu da seviyorum.

Deniz: Otur seyret. Kokusunu içine çek. Dalgaları dinle. Gir, yüz, dengeye kavuş. Dalmasan bile yüzeyden içine bak. Kayaların ve balıkların ışıkla dansına tanık ol. Başka bir masal yolculuğu.

Kitap almak: Çok okuyan biri değilim. Mesela blogu açtığımdan beri bir kitabı elimde süründürüyorum, bitiremedim. Aslında aylardır bir kitabın sonuna gelemedim! Ama kitap almak şahane. Özellikle yüzyüze alışveriş ile. Tabii internet alışverişinin de kendine özgü bir lezzeti var.

Konuşmak ve anlatmak: Benim kilit taşım belki de budur. (Özellikle antik yerleşmelerde görmüş olabileceğin bir öge. Geleneksel mimaride de rastlanabilir. Taşların köprü, han gibi yerlerde eğrisel olarak dizildiği[tonoz] yapılarda, bunların çatkısal olarak varlıklarını sürdürebilmelerini sağlayan orta taş.) Sosyal yaşamımda konuşmasam ve anlatmasam mutlu olamam. Uzaktan bakınca sakin, kendi halinde dururum; ama aslında bu benim yaşam biçimimde tüketme evresidir. Hareketin içimdeyimdir, konuşacak ve anlatacak dönemler yakalarım, böylece şarj olurum. Sonra sakinleşirim ve bunu tüketirim.

Seni de mim'leyen olmadıysa ve yapmak istiyorsan yap hadi sen de :)
 
Neşeli sevgilerle!
İçimdeki röportajcı aktardı.

14 yorum:

 1. Çamaşır olayı dışında 🤣🤣 destekliyorum

  YanıtlayınSil
 2. Kitap almayı ben de çok seviyorum. Hatta cebimdeki son parayla kitap alıp tavşanlara kuvvet yapmışlığım vardır.:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. "Tavşanlara kuvvet yapmak" kısmı bilmediğim bir şey. Ne demek ki o :) Kitap almak güzeldir :)

   Sil
 3. heeey pek sırıttım valla :) öğrenmek ve şaşırmak de en sevdiklerim olduuu :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O zaman pek sevindim :) Öğrenmek ve şaşırmak sence de çok güzel şeyler değil mi? :))

   Sil
 4. Çoğu blogcunun yaptığı bir mim oldu bu. Böylece tanımış olduk herkesi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldin. Güzel bir mim ve evet, dediğin gibi, yapanları daha iyi tanımaya yardımcı oluyor :)

   Sil
 5. Öncelikle mimdeki tertip düzen çok güzel... çamaşır yıkamaya olan farklı yaklaşımınız benimde nazar-ı dikkatimi celp etti... :)... fotoğraf çekmek hariç farklı bir hobisel ve kişisel hasletleriniz var... Güzel bir mim neşretmişsiniz... memnun oldum... sevgiler.... :)...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hoş geldiniz :) Bu güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Neşeli sevgiler dilerim :)

   Sil
 6. Bloguna ancak uğrayabildim ama hep aklımdaydı :) Mime katılmış olman da ayrı bir mutlu etti :) İlk fotoğraf da leziz, blog da dolu dolu. Daha da detaylı vakit ayıracağım zamanla
  Sevgilerimle
  Bu arada seni mimlemiş olabilirim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldin :) Çok severek yaptığım bir mim'di; yarattığın için teşekkürler :) Neşeli sevgilerle :) Ah, mim'lediğin için çok sevindim, en kısa zamanda yapacağım :)

   Sil
 7. Portakal, çamaşır yıkamak ve kokusu, bir de kurşun kalemleri açmak :) Harika, tam ben ! tanıdıkça keyifleniyorum.. Elinize sağlık :)

  YanıtlayınSil