7 Mart 2018 Çarşamba

Yeni Bir Dergi: Çene


Çizer ve yazar Özer Aydoğan, sektöre ve okuyucuya yeni bir dergi kazandırdı. Kare kafalı, belirgin çeneli tipleriyle karikatür sanatında özgün bir tavır yakalayan sanatçı, dergisine "ÇENE" adını vermiş. İlk sayısıyla okurla buluşan derginin ne kadar süre hayatta kalacağını hep birlikte göreceğiz. Zira tek kişilik işlerin kolay olmadığı bir devirdeyiz. Kapanmadan önce Penguen dergisinde çalışan Özer Aydoğan gibi yine bir dönem aynı dergide çalışan Metin Üstündağ da çizimlerini ve yazılarını kendi hazırladığı "MET ÜST" adında bir dergi çıkarmıştı. Ne yazık ki uzun ömürlü bir yayın olamadı.

Penguen dergisinde "Yumurtalar" başlıklı bir köşe vardı. Amatör çizerlerin çizgilerine yer verilen bir "yetişme", belki de "kavuşma" yeriydi. Özer Aydoğan'ı ilk kez orada görmüştüm, sonra köşesi oldu, şimdi de kendi dergisini çıkardı. Önemli bir gelişim, öyle değil mi?


ÇENE, yeni bir dergi. Özer Aydoğan'ın çizim ve yazılarından oluşuyor. "Mal Sahibi", kapak arkasındaki ön sözüne "Mizah dünyamız küçüle küçüle, eriye eriye bizi beş kişilik, üç kişilik hatta bir kişilik dergi kadrolarını yadırgamaz hale getirdi." diyerek başlıyor. Devamında birkaç cümleyi atlayıp şöyle bir gerçekle karşılaşıyoruz: "Biz de aylarca elimizde biriken, 'Bunları napıcam ben, eşe dosta mı dağıtayım?' dedirten bir ton karikatür, yazı ve öyküyle masamızın başında kara kara düşünürken bulduk kendimizi."

Bilim ve Teknoloji, Sinema, Müzik, Tarih, Psikoloji, Edebiyat, Ekonomi, Felsefe gibi çeşitli bölümlerin yer aldığı dergi için yine "Mal Sahibi"nin ön sözde dile getirdiği uyarıya  bakalım: "Dergi paravan bir şirket gibi adının hakkını vermeyen departmanlarla dolu. Tabelasında 'Her türlü ithalat, ihracat, turizm ve emlak.' yazan ama boş bir masa ve kapısı aralık tuvaletten ibaret işletmelere benziyor." 

Yazının son kısmından da alıntı yapıp "Mal Sahibi"ni daha fazla yormadan konuya dair şahsi düşünceme geçeceğim: "'Bi lavaboyu kullanabilir miyim?' diye girersin, bakmışsın muhabbet güzel, tarih de konuşuruz sanat da konuşuruz. Hepsi olur yavaş yavaş."

Dergi çıkarmak kolay bir iş değil. Bunu kalabalık yapmanın çeşitli sıkıntıları olduğu gibi tek kişi yola çıkmak da hayli zor. Ömrü ne kadar olur, kestiremiyorum; ama sektöre bir de bu açıdan adım atan tekil cesareti desteklemek adına alışveriş sırasında salçayla bulgurun yanına bir de ÇENE koyulabilir. Fiyatı 7 lira.

Neresinden baksak bu iş hayaldir. Eh, hayalleri gerçekleştiğinde insan mutlu olur. O zaman birini mutlu etmek için de ilgi göstermeye değer.

Neşeli sevgilerle.
İçimdeki sahaf aktardı!

12 yorum:

 1. Aa bilmiyordum bu dergiyi bahsettiğin iyi oldu.Bir alıp inceleyeyim😊Umarım uzun soluklu olurlar.Hayalleriyle yaşarlar...Sevgiler canım

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne zaman yeni bir dergi çıksa aynı dileği paylaşıyorum; uzun soluklu olmalarını ve hayalleriyle yaşamalarını :) Neşeli sevgiler benden.

   Sil
 2. Bir hayalin peşinden gitmek de cesaret ister oldu günümüzde.
  Sürünün dışına çıkmayı göze alan herkese saygım sonsuzdur başarılar dilerim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle yayıncılık sektörünün dönüştüğü bu çağda dergilerin bu denli çoğaldığı bir zamanda yeni bir dergiyle ortaya çıkmak kolay değil. Tutunmak zor, hakikaten cesaret işi.

   Sil
 3. Hic okumadim bu dergiyi. Belki de ben yurtdisina yerlestikten sonra cikti 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldin Derya. Derginin henüz bir aylık geçmişi var, ilk sayısında :)

   Sil
 4. Ilk sayıyı bulma imkanım var mı acaba ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İki ayda bir yayımlanan bir dergi. Hâlâ bayilerde bulunabilir diye düşünüyorum.

   Sil