21 Mart 2018 Çarşamba

Yeni Televizyonculuk ve "Şahsiyet" ile "Masum" Dizileri

Bir şeyi takip ederek tamamlamaya karşı eğilimimiz var. Nasıl ki eski zamanlarda -hâlâ bazen bazı yayınlarda oluyor- gazete ve dergilerde tefrika şeklinde roman ve öyküler yayımlanıyordu, günümüzde benzer durumu daha çok televizyon dizilerinde görüyoruz. Tabii günümüzde dediysem de şu sıra ortaya çıkan bir durum değil. Türkiye'de televizyon yayıncılığının siyah beyaz olduğu dönemlerde bile diziler vardı. Örneğin 1974'te Tekin Akmansoy'un yazdığı "Kaynanalar" dizisi beyaz camda seyirciyle buluşuyordu.

"Kaynanalar"ın ilk bölümü 25 dakikayken 1986 tarihli "Çalıkuşu" dizisi 51 dakikaydı. Genel olarak zaman ilerledikçe dizi süreleri de arttı. Aslında bunu "Arka Sokaklar" örneği üzerinden daha rahat görebiliriz. 2006 yılında ilk bölümü 77 dakika olan dizinin 2018'de yayınlanan 473. bölümünde süre 126 dakikaya yükseldi. Artık reklam kuşaklarıylarıyla birlikte televizyonda dizi izleme süreci üç saate kadar uzuyor. Böyle olunca da yeni seçenekler aranıyor. Mesela dizileri internet üzerinden izlemek iyi bir yol olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok dizi, kanalın kendi internet sitesinden izlenebilirken bu iş için oluşturulmuş özel platformlar da var. Türkiye'de puhutv ile BluTV bu konuda akla ilk gelenlerden. puhutv, Azra Kohen'in kaleme aldığı Fi'nin dizi uyarlamasıyla kendinden söz ettirdi. Fi (ikinci sezonda Çi) sona erdikten sonra Haluk Bilginer ve Cansu Dere'nin başrollerinde yer aldığı "Sahsiyet" adında bir dizi başladı. Yakın gelecekte de İlker Kaleli ile Neslihan Atagül'ün başrollerinde bulunduğu "Dip" gösterime girecek. Doğuş grubuna ait puhutv'nin karşısında Doğan grubunun BluTV'si var. İkisi arasındaki en önemli fark, BluTV'nin ücretli abonelik sisteminin olması. BluTV'de platforma özel yapım ile film seçeneklerinin daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. "Masum", "7Yüz", "Bize Gezmek Olsun", "Dudullu Postası", "Sıfır Bir: Bir Zamanlar Adana'da", "Sahipli", "Çalınmış Hayatlar" BluTV'de yayımlanan dizi ve programlar. Ayrıca belirtmekte fayda var: Bu platformlarda dilediğin zaman dilediğin yerde seyir keyfinin yanında özgün dizilerin süreleri de televizyondakilere göre daha kısa. Bir de internet yapımlarının, en azından bu zamana kadar daha denetimsiz bir ortamı vardı. Bundan dolayı sigara ve alkol silikleştirilmiyordu, küfürler bip'lenmiyordu. Yani biraz daha "özgür/rahat" bir yapım süreci geliştirilebiliyordu. Galiba bundan sonra internet dizi ve programları da RTÜK'ün çalışma alanı içine girecek.

Bu yazıda iki diziden söz edeceğim: "Şahsiyet" ve "Masum". Bu iki yapım, geleneksel televizyon kanallarında yayımlanmadığından öncelikle platformlardan bahsetmek istedim. 2018 Şener Şen ve Haluk Bilginer Senesi'nde bir kere daha Haluk Bilginer hakkında konuşacağım. TRT yanında özel televizyonlarda da pek çok projede yer alan Haluk Bilginer'i internet platformlarında da izliyoruz.  

Başrolleri arasında Haluk Bilginer'in de olduğu "Şahsiyet" ile "Masum"un ilk bölümlerini peş peşe seyrettim. "Masum"u bitirdiğimde gelecek bölümleri merak ettim; ama "Şahsiyet" bana biraz durağan geldi. Bunun yanında "Masum" alıştığımız diziler gibi görünürken "Şahsiyet" hem sahne tasarımı hem de çekimleriyle pek çok sinema filminden bile iyi bir etki bıraktı.


Önce Şahsiyet'i izledim. puhutv'de. Ücretsiz platform.

Haluk Bilginer'i "Şahsiyet"te Emekli Adliye Memuru Agâh Beyoğlu olarak görüyoruz. Alzheimer hastalığının başlangıcındadır. Zaman içinde zihni ona veda edecek ve hayatı başkalaşacaktır. Unutacaktır! Acaba bu bir fırsat olabilir mi? Mesela bir cinayet işlese... Nasıl olsa hatırlamayacaktır ve dolayısıyla vicdan azabı da çekmeyecektir. Agâh Bey ile ilgili kısmı burada bırakalım ve bir kadına, bir polise bakalım. Cinayet Bürosu'nda tek kadın olan Nevra (Cansu Dere), ataerkil çevrenin ona uyguladığı baskı sonucu istifanın eşiğine gelir. Acaba Nevra için yolun sonu mudur, yoksa Agâh Bey'in işleyeceği bir cinayet onun için yeni bir başlangıç mı olacaktır?

Dizi: Şahsiyet
Yönetmen: Onur Saylak
Senaryo: Hakan Günday
Oyuncular: Haluk Bilginer, Cansu Dere, Metin Akdülger, Şebnem Bozoklu, Hüseyin Avni Danyal, Necip Memili, Müjde Ar
Kanal / Sene: puhutv / 2018
Süre: 72 Dakika/1. Bölüm
Değerlendirme: 4/5


Sonra "Masum"u izledim. BluTV'de. Ücretli platform, ama Masum'un ilk bölümü açık erişim.

Haluk Bilginer'i "Masum"da Emekli Komiser Cevdet rolünde görüyoruz. Karısı ve oğluyla şehirden uzakta yaşam süren Cevdet, bir gün yetiştirdiği polislerden Yusuf (Ali Atay) ile karşılaşır. Ama bu karşılaşma hayatın doğal akışında mı gerçekleşecektir? Cinayet Bürosu'nda çalışan Yusuf, çocukluğunun geçtiği kasabaya sadece kafa dağıtmak için mi gelmiştir? Yusuf, geldiği bu kasabada Cevdet ve ailesinin yaşadığı drama tanık olurken kendi ailesi ile her şey yolunda mıdır? Düğüme dönüşmesi olası bir ilişkiler zincirinde Tarık (Okan Yalabık) neler yaşamaktadır? Gerçekten de ortada bir cinayet var mıdır? Berkun Oya'nın "Bayrak" adlı tiyatro oyunundan uyarlanan "Masum"da masum olmayan ne gibi şeyler yaşanıyor? (Sanırım ilk kez bir tiyatro oyununun dizi olarak uyarlandığını görüyorum!)

Dizi: Masum
Yönetmen: Seren Yüce
Senaryo: Berkun Oya
Oyuncular: Haluk Bilginer, Nur Sürer, Ali Atay, Okan Yalabık, Serkan Keskin, Tülin Özen, Bartu Küçükçağlayan, Mehmet Özgür
Kanal / Sene: BluTV / 2017
Süre:  55 Dakika / 1. Bölüm
Değerlendirme: 4/5


Neşeli sevgilerle!
İçimdeki dizi tarihçisi aktardı.

16 yorum:

 1. şahsiyeti merak ediyorum ben çokça

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Seyredilmeye değer. Zamanın serbestleştiğinde onunla bağlayabilirsin :)

   Sil
 2. Dizi izlemeye çok zaman bulamayan biriyim. Aşırı dram ve entrika beni yoruyor ayrıca. O yüzden televizyonda vakit geçireceksem eğer daha soft veya komedi tarzı şeyleri tercih ediyorum. Çok teşekküler bilgilendirme için :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dram ve entrika hele ki çok uzun -çoğu zaman bir sinema filmi kadar- dizilerde iyice yorucu hale geliyor. Ama onların da "kısa" dizilerde şansı var gibi düşünüyorum. Ne demek :)

   Sil
 3. Şahsiyeti merak ediyorum ama birkaç bölüm ilerlesin ondan sonra peşpeşe izleyeceğim sanırım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ortalama bir saat olunca zaten televizyondaki bir dizi için ayrılacak zamanla üç bölüm izleniyor :) Dört işlem ve ben :))

   Sil
 4. ikisini de bilmiyom. bizim hikaye izliyom. bir de netflix dizileri :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de Netflix dizilerini bilmiyorum :) "Bizim Hikaye"yi duydum, ama hiç bakmadım.

   Sil
 5. Arkadaş zoruyla Fi'nin ilk sezonun izlemiştim. Ben daha çok Can'ın Duru'ya attığı duygusal kedi bakışlarıyla hatırlayacağım :D

  Şahsiyet'i ben de merak ediyorum ama izlemem ne zamanı bulur fikrim yok. Umarım kaliteli bir polisiye dizisi olur :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de Fi'nin ilk birkaç bölümüne baktım, ama devamını getirmedim. "Şahsiyet" kalitesiz değil, ama ne derece kaliteli olduğu tartışılır tabii :) Bakalım sevecek misin :)

   Sil
 6. Şahsiyetin ilk bölümünü izledim, beğendim. Zaten artık tv değil, internet izleyen birisi olarak yeni düzen tam bana göre. Reklamlarla uzatılmamış, bıktırılmamış seyirci, en azından tatmin olabiliyor. Netflix tercihim.
  Bu güzel yazı için teşekkürler :) Sevgiler,

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sinema etkisi uyandıran bir dizi, en azından benim için öyle oldu. Belki de heyecanla beklediğim için öyleydi. Medya dönüşüyor, diziler de bundan payını alıyor. Yorum için ben teşekkür ederim :) Neşeli sevgilerle :)

   Sil
 7. Şahsiyetin 3 bölümünü de izledim ve beğendim.Sürükleyici zaten Haluk Bilginer çok başarılı..
  Bu arada seni mimledim tabii eğer yapmak istersen:)Detaylar bloğumda canım..Sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Haluk Bilginer farkını bir kere daha ortaya koyuyor :) Elbette mim soruları için cevaplar vermek isterim, çok teşekkürler davetin için :) Neşeli sevgilerle :)

   Sil
 8. İkiside muhteşem dizilerdi, ve daha bir çok internet dizisi çıkacak gibi geliyor, dikkatimi çektiğinden bu paylaşıma yorum yapmak istedim...Selam ve Dua ile...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hem dizi hem de farklı türlerde daha pek çok internet içeriği gelecek. Sürelerinin televizyodakilere oranla kısa olmasıyla bile yeterince cazip işler... Neşeli sevgilerle :)

   Sil