26 Nisan 2018 Perşembe

Bu Ay İzlediğim 7 Film

  Bu ay 7 film izledim.


Brooklyn
Orijinal Adı:  Brooklyn
Yönetmen: John Crowley
Senaryo:Nick Hornby
Oyuncular: Saoirse Ronan, Emory Cohen, Domhnall Gleeson
Yapım, Sene, Süre: İngiltere/Kanada/İrlanda/ABD, 2015, 117 dakika
Tür: Dram, Romantik

Kısa Not: Göç etmek, sadece bedenin ve ruhun yeni bir konumda süreklilik bulma çabası mıdır? Yoksa fiziksel ve zihinsel olarak yeni bir kültüre uyum sağlama mücadelesi midir? 1950'li yıllar. İrlanda'dan Amerika'ya uzanan bir yaşam. Var olduğu yerle bağlantısını koparamayan biri yeni dünyasında sahiden yaşayabilir mi? Bu ikililik acaba aşk düzleminde kendine nasıl bir ortam bulur? 10 üzerinden 7 puan veriyorum.

Normal İnsan Olma Yolları
Orijinal Adı: Requisitos Para Ser Una Persona
Yönetmen: Leticia Dolera
Senaryo:Leticia Dolera
Oyuncular: Leticia Dolera, Manuel Burque, Silvia Munt
Yapım, Sene, Süre: İspanya, 2015, 90 dakika
Tür: Aile, Komedi, Romantik

Kısa Not: Yönetmen, senarist ve oyuncu aynı kişi mi? Evet. Sıkılmış ve sıkışmış genç bir kadının hayata tutunma çabası. Filmin eğlenceli, keyifli ve sevimli olduğunu düşünüyorum. Öte yandan "normal" denilen insan standardının varlığını sorguluyorum. İş, eş, sosyal yaşam, ev gibi birtakım unsur için tik işareti koyabilmek demek normal olunduğunu garantiler mi? "Normal olmak" diye bir şey gerçekten var mıdır? 10 üzerinden 8 puan veriyorum.


Evde Tek Başına
Orijinal Adı: Home Alone
Yönetmen: Chris Columbus
Senaryo: John Hughes
Oyuncular: Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern
Yapım, Sene, Süre: ABD, 1990, 103 dakika
Tür: Komedi, Aile

Kısa Not: Büyük bir aile yılbaşı tatilini başka bir ülkede geçirmeye karar verirse ve bu durumda evin küçük oğlunu yanlarına almayı unuturlarsa ne olur? Bir de hırsızların iş üstünde olduğu bir mahalleden söz ettiğimi söylemeliyim. Pek çok defa seyrettim; bende nostaljik bir his uyandırıyor. 10 üzerinden 7 puan veriyorum.


Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak
Yönetmen:Ahmet Uluçay
Senaryo: Ahmet Uluçay
Oyuncular: Boncuk Yılmaz, İsmail Hakkı Taslak, Kadir Kaymaz, Gülayşe Erkoç
Yapım, Sene, Süre: Türkiye, 2004, 97 dakika
Tür: Aile, Dram, Romantik

Kısa Not: Filmi ilk kez TRT'de gösterilen "Çek Bir Film" adındaki sinema üzerine bir belgesel dizisinde duymuştum ve merak etmiştim. Meraklandığım kadar beğendiğimi söyleyemem; ancak zaman ayırmaya değer. Çocuk denilen özel insanın hayalini gerçekleştirme çabası benim için umudun en önemli yansımalarından. 10 üzerinden 6 puan veriyorum.Yarından Sonra
Orijinal Adı: The Day After Tomorrow
Yönetmen: Roland Emmerich
Senaryo: Roland Emmerich
Oyuncular: Dennis Quaid, Jake Gyllenhaal, Emmy Rossum
Yapım, Sene, Süre: ABD, 2004, 124 dakika
Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu, Dram

Kısa Not: İklim değişikliği. Dünya bir anda soğumaya başlıyor. İnsan hayatı büyük bir tehdit altında. Beri tarafta yaşamdan kopmamak için dayanma gücünü zorlayan bir grup insan. Öte tarafta oğlunu kurtarmaya çalışan iklimbilimci bir baba. Bilim kurgu, tıpkı animasyon filmleri gibi düşüncenin sınırlarını genişletiyor. 10 üzerinden 8 puan veriyorum.


Şirinler
Orijinal Adı: The Smurfs
Yönetmen: Raja Gosnell
Senaryo: J. David Stem, David N. Weiss, Jay Scherick, David Ronn
Oyuncular: Nell Patrick Harris, Jayma Mays, Sofia Vergara
Yapım, Sene, Süre: ABD/Belçika, 2011, 103 dakika
Tür: Animasyon, Macera, Komedi

Kısa Not: "Şirinler" tutkuyla sevdiğim hayal kahramanlarından. Geçen ay serinin ikinci filmini izlemiştim. Bu ay ilkini seyrettim. Bir terslik var gibi :) Diğer film daha çok "dış dünyanın içine yerleştirilmiş Şirinler"  havasını verirken bunda Şirinler'in varlığı kendini daha çok hissettiriyor. Birkaç sahne dışında beni rahatsız eden bir durum olmadı. Şirinköy ile insanın dünyası dengeli bir şekilde bir araya getirilmiş. 10 üzerinden 7 puan veriyorum.


Kaybedenler Kulübü Yolda
Yönetmen: Mehmet Ada Öztekin
Senaryo: Mehmet Ada Öztekin
Oyuncular: Nejat İşler, Yiğit Özşener, Hande Doğandemir, Merve Çağıran
Yapım, Sene, Süre: Türkiye, 2018, 105 dakika
Tür: Dram

Kısa Not: Geçtiğimiz aylarda "Sinema ve Ben" başlıklı bir mim benim de içinde yer aldığım pek çok blogger tarafından cevaplanmıştı. O yazıda sinemaya yalnız gidip film izlemek üzerine konuşmuştuk. Çoğul kullanıyorum, çünkü yorumlarda da sinemaya yalnız gitmenin güzelliğinden söz edilmişti. "Kaybedenler Kulübü Yolda"yı izlemek için sinemaya yalnız gittim. Filmde maalesef beklediğimi bulamadım. İlkinin altında kalan bir devam yapımı. Radyo sahneleri yerini dış mekân çekimlerine bırakmış. İlkinde daha çok replik üzerine düşünmüştüm... Neden olduğunu anlayamadığım yayınevi sahneleri de filmin akıcılığına zarar vermiş. 10 üzerinden 6 puan veriyorum.

Neşeli sevgilerle.
İçimdeki sinemasever aktardı!

13 yorum:

 1. Güzel filmler. Normal İnsan Olma Yolları ayrıca ilgimi çekti :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. "Normal İnsan Olma Yolları" benim en azından bir kere daha izleyeceğim bir film :)

   Sil
 2. Evde Tek Başına'yı ben de izlemeyi çok seviyorum hatta hala gülüyorum :)) Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filmini bir konferansta önermişlerdi, ben de bu sayede izlemiştim. Şirinler'i birkaç defa izledim, hala çizgi filmini bile izleyebilirim :D Kaybedenler Kulübü Yolda'yı da merak ediyorum :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Samimi bir film, insan seyrederken empati kurabiliyor :) Sen beğendin mi "Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak"ı? Kaybedenler Kulübü'nün ilki bence daha iyiydi, onu defalarca izledim ama bunu muhtemelen izlemem. Çizgi film izlemek; yaşasın! :))

   Sil
 3. film izlemek istediğimde gelip bu paylaşıma bakacağım mutlaka. ne güzel anlatmışsın.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel yorum için teşekkürler :) Bunun gibi iki tane daha var blogda :))

   Sil
 4. ilk filmin senaristi ve oyuncuları iyimiş, aklımda olsun :) normal olmak, ispanyol, onu izlerim tımams :) ay home alone ben her kış mevsimine girerken izlerim yaaa, benim için mevsime alışma filmi işte, moral yani, back to the future gibi :) karpuz kabuğu filmi ise bence yani türk sinemasının en iyi on filmi arasında, tüm zamanların yani :) yarından sonra ah evet iyi bilimkurgu, iki film onlar, the day after ve the day after tomorrow, ilki seksenlerde çekilmiş, o daha iyi :) şirinler sevilmez mi yaaa :) yaa izlemediysen komşum totoro izleseneee :) bu seçkideeeee film kalitesi yükselmiş hihi :)))) kaybedenler kulubü serinin iki filmini de izlemedim, sevmeyeceğimi biliyorum, doğal bulmadığım film tarzı bu. bu listenin şampiyonu, karpuz kabuğu yaa, izlemediysen şeyi izleseneeee, sonbahar-özcan alper. bence yanii, ikibinlerin en iyi türk filmi. ikibinlerin en iyi yabancı filmi de iki tane, sefertası, the fall (düşüş), ikisi de hint filmi ama bloywood değil :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. "Mevsime alıştırma filmi" güzelmiş :) "Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak" iyi bir film olabilir, sahneler üzerine oturulup saatlerce düşünülebilir, bu hem içerik hem kadraj açısından, ama enerjisi bana hitap etmedi ya da o gün bu film için uygun değildim diyebiliriz; bunların yanında belki gerçekten beğenmemiş de olabilirim, bunun için bir kere daha izlemeliyim :) Şirinler şahane :)) "Sonbahar" ile "Komşum Totoro"yu not aldım. Laf aramızda, film kalitesi yükselmese biri çıkıp gelip "zaman öldürmece filmleri" derdi :)) Tabii aslında bu kez bu filmler denk geldi :)

   Sil
 5. "Normal İnsan Olma Yolları" en kısa zamanda izlemek istiyorum :))

  YanıtlayınSil
 6. İki numara ilgimi çekti, keisn izlerim 😊

  YanıtlayınSil