14 Mayıs 2018 Pazartesi

Benimle 500 Kitap Okur musun? (meydan okuma)


BU MEYDAN OKUMANIN GÜNCEL HALİ: ERİŞİLEBİLİR MEYDAN OKUMA: 65 YAZAR+KİTAP
Kitapçı dükkanı gezmeyi çok severim. Birkaç katlık kitap mağazaları da beni mutlu eder, marketteki küçük reyonlar da. Nadiren sahaflar ve sokak satıcıları da öyle. Hatta iki boyutlu bir ekrandan alışveriş deneyimi sunan e-ticaret siteleri de benzer bir heyecan verir. 

Kitabı elime alıp dokunabilmek şahane bir duygu. Bu yüzden e-kitap konusuna biraz mesafeliyim; ama yine de dijital ortamda okuduğum zamanlar olur. Benim için okumak varsa dokunmak da beraberinde gelmeli. Bu teması sevdiğim için epey kitap alıyorum. Aldığım kitapların çoğu kütüphaneden. Ama satın aldıklarımın sayısı da hiç az değil.

Buraya kadar her şey normal. Ancak okumadığım kitaplar rafa sığmaz oldukça bir dengesizliğin olduğu apaçık ortaya çıkıyor. Kendimi bu konuda ne kadar kısmaya çalışsam da dönüp dolaşıp göz kırpan bir kitap kapağıyla rastlaşıyorum ya da internette göz alıcı bir kampanyayla karşılaşıyorum. Öte yandan gereksiz harcamaya dönen bir kitap alışverişi olduğunu da her seferinde biraz daha iyi anlıyorum. Bu kez kendi irademin dışında burada paylaşarak seni de haberdar ediyorum ve kendime bir söz veriyorum ki 500 kitap okumadan yeni bir kitap satın almayacağım. (İmza günleri hariç :)
***

Geçen hafta "Sputnik Sevgilim"den söz ettiğim bir yazıda Öneri Makinesi, 500Kitap# meselesini ayrı bir kayıtta ele almamı önerdi, hatta bir "meydan okuma" dizisine dönüştürme fikrini de verdi. Açıkçası nasıl meydan okunduğu konusunda en ufak bir fikrim yoktu. Bloglarda gördüğüm bu tür içerikleri de derinlemesine incelememiştim. Yaptığım ufak bir araştırmadan sonra meydan okumanın, zaman gibi nesnel bir çerçeveyle bir hedefe odaklanmak olduğunu anladım. (Değilse, lütfen yanlış bilgimi düzeltir misin?) Ne gibi şeyler var? İlkbahar ya da yarı yıl tatili gibi belirli süreçler için okuma listelerinin yapılması. 30 gün boyunca her gün hem koşup hem yazmak. 52 hafta için birer yazma konusu belirlemek. Aslında işin özü eylemsel birlikteliği yakalamak. Yazmak mı? Aynı konuda; beraber. Okumak mı? Aynı kitapları ya da aynı zamanda aynı sayıda kitabı; beraber... Bu açıdan Öneri Makinesi'nin paylaştığı fikri önemsiyorum. Belki seninle beraber okunaklı bir iletişim deneyimi yaşayabiliriz.

Hedef noktası kolay erişilebilir bir yerde değil. (Hele ki benim için!) Bu yüzden bu yazının sadece yazılmış olarak kalacağını ve kimsenin katılmayacağını düşünüyorum. Yoksa haftada 3 kitap okuyarak bile 500'e varmak bir insanın yaklaşık  üç buçuk senesini alıyor. Ama dersen ki "Ben varım!", o zaman önce kendime sonra da sana, haftada üç kitap okuma konusunda meydan okuyorum :) Benimle 500 kitap okur musun?

(Hiç yoktan belirsizlik denizinde yüzen 500 kitabı her hafta üç tane eritmeyi amaçlamış bulunuyorum. Bu işi başıma sen açtın Öneri Makinesi!)

Yepyeni bir hafta ve okumak için şahane bir dört mevsim... Kaç dört mevsim acaba? Kafam o kadar yorgun ki matematiğim yetmedi :) Neyse, ben okumaya gideyim.

Neşeli sevgilerle :)
İçimdeki odaklayıcı aktardı.

25 yorum:

 1. Senede 100 kitap hedefim var zaten yani yenilsem de meydan okuyorum yaa sana da öneri makinesine de

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de kendime muhtemelen yenileceğim; en azından beraber yenileceğim biri olacak demek ki :)

   Sil
 2. Başaracaksın eminim ♥
  Keyifli okumaların olsun :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Nasıl bir üçkağıtçılık yapabilirim diye kütüphanede incecik kitaplara baktım bugün :)) Teşekkür ederim benim kendime inanmadığım yerde böyle kalpçikli, gülücüklü yorum gönderdiğin için :))

   Sil
 3. Aslında çok güzel bir etkinlik bu yüzden seni de tebrik etmek isterim. Ah şu finaller, ah şu yüksek lisans sınavları ve daha bir sürü sorun kafamı allak bullak etmese de 500 olmasa bile bir ucundan tutup istediğim hedefe ulaşabilsem. Bu yolda ilerlerken yaşadığın hisleri de kaleme almanı çok isterim. Kesinlikle arkandayım :)) Sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazmak yapmaktan kolay tabii :)

   Kafanı rahat bırak lütfen, ne kadar yaşayacağımız belli değil, bir daha geleceğimizin de garantisi yok, sorunlar kafanı allak bullak etmesin, güzel yaşa ve çok gülümse :)

   Bu yolda ilerlerken yazılar yazma fikri güzel geldi, bunu deneyeceğim.

   Bu arada finallerin beni boğduğu eski zamanlarda ders çalışmak yerine kitap okumaya heveslenirdim, öyle zamanlarda film izlerdim, yeter ki ders olmasın :) Neşeli sevgilerle.

   Sil
 4. Ahhahahahah, öneri ne menem bir şey ya, önermeden duramıyorsun, ayarları otomatiğe almışım herhalde dayanamayıp öneri çıkıvermiş makineden, alışkanlık olmuş herhalde :):):)

  Ben de katılıyorum :). Muhtemelen asla bitiremeyeceğim ve ömrümce sürecek ama ben de varım :) Hahaha.

  Lakin kitap almayacağım diye söz vermiyorum, zira birazdan hediye çeki kullanacağım ve almak istediğim kitaplar var ama amaç kitap okumaksa tabi ki varım!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eee bir "Öneri Makinesi" kolay yetişmiyor :)

   Sen olmasan olmazdı bak, o zaman bu yolda ömürlük blog komşum oluyorsun :)) Amaç okumak ve beraber okuyalım :)

   Kitap almama meselesi bana özgü, ama benim de elim gitmiyor değil almaya :) Muhtemelen 500 kitaptan önce ben de kitap alırım :)

   Sil
 5. haftada üç kitap iyi hadi başarılaaar :) challenger :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu kaydı yazarken nasıl bir aşka geldiysem artık! :) İnce kitaplarla bence yapabilirim :)

   Sil
 6. Açıkçası bende katılmak isterdim ama 500 kitap okuyana kadar ooooo ben kaç kitap alırım biliyor musun? Evde okunmayı bekleyen çok kitap var ancak ben üstüne alıyorum. Belki gereksiz harcama, belki aldıklarımı okumadan öleceğim ama olsun. Ruhumu biraz da olsa doyurabiliyorum. Sana kolay gelsin :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldin :) Kitap alma konusunda ben de senin gibiydim, ama bir süredir kendimi durduruyorum. Çünkü biriktikçe birikiyor. Bu arada paylaşmak isterim, her kitap alışımda çok mutlu oluyorum :) Kitap alarak beraber kitap okumak istersen meydan okumanın içeriğini güncelledim, bakabilirsin :)

   Sil
 7. Selam, yeni tanıdım sizi, 500 kitap okurken çok ama çok hoş geliyor da, da'sı var işte, şunu daha bi kısaltıp erişebilme ihtimali olan bişey yapsaymışınız ;)) haber bekliyom ben ;))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniz :) Ziyaretçilerimi her zaman önemserim, meydan okumanın içeriğini değiştirdim ve "Erişilebilir Meydan Okuma: 65 Yazar+Kitap" başlığında yeni bir yazı yazdım, bakabilirsiniz :)

   Sil
 8. yaa bende varım büyük bir ihtimalle başaramayacağım ama ben olayı anlamadım ya :D kitap almadan nasıl 500 kitap okunucak :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Meydan okumanın içeriğini değiştirdim. Anlamadığın kısmı netleştirdim, 500 sayısını neredeyse onda birine düşürdüm, artık sen de katılabilirsin ve başarabilirsin :))

   Sil
 9. heeey dört üzerinden dört verdiğim bikaç film yazayım şimdiii :)

  sonbahar (özcan alper) (2000'lerin en iyi türk filmi bence)
  sefertası (hindistan)
  the fall (düşüş) (hindistan) bu iki film de bencesi, 2000 lerin en iyi iki yabancı filmi :)

  eskilerden mesela, sevmek zamanı, vesikalı yarim, ah güzel istanbul, üçü de siyah beyaz.

  daha istersen sölerim yanii. baksana geçen hafta başladım en iyi filmlerin listesini yapmaya blogumda film başlığında, en eski ve en yenilerden dört dörtlükleri seçcem işteee, ilk bölümü yazdım, işte şöyle böyle bir 100 film seccem, istersen ordan bakarsın seçersin ki işteee :) ama her zaman sölerim bak en iyilerden, zaten genelde avrupa sinemasından çıkıyor en iyiler, biraz da iran, uzakdoğu, kuzey avrupa, ispanya filan işte :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. The Fall (Düşüş) ile Sonbahar'ı önceden söylemiştin, onlar listemde. Diğerlerini söylediğin iyi oldu, teşekkür ederim. Bu arada mim yazısına ortak cevap vermişsin, ona da cevaben bir şey söylesene :))

   Sil
  2. :) en iyi filmleri istediğin zaman söylerim. 500 kitap zorlu idi ivit. benim için çok kolay o başka :) atmişbeş kitap, hani bir yılda çok rahat rahat. bu hafta bir roman bitirdim, hüseyin rahmi, ikinciye başladım yarıladım, geceleri okuyorum, mucize diye bir roman :)

   Sil
  3. mim, kurgu diyil tabii ki. öyküler kurgu, genelde yolda kafede metroda vapurda gördüğüm ve tanımadığım insanlardan kurgu çıkarıyom, hayal yani :) insan yaşam sanat kültür yazıları ve mimler ben işte :) yazdığım gibiyim elbette ki. içedönük, utangaç, sessiz ve yalnız yaşarım. yalnızlık kendi seçimim yani. yoksa yalnız hissetmem. buna zaman bile olmaz. gündüz işleri, yabancı dil ile ilgili, sözlü yazılı çeviri ve ingilizce dersleri veriyom. iş dışında kimse ile görüşmem, aile akraba arkadaş aşk sevgi evlilik, ilgimi çekmiyor. insanlarla direk ilgim hiç yok. sadece öykü yazmak açısından insanlar ilgimi çeker. öyküler hep insanlarla ilgili. yazılarım insan ilişkileri ile ilgili ama bende yoktur. hep eğitim, kültür sanat, okumak yazmak. genelde dört ana konu. kitap müzik sinema yabancı dil. bm bursuyla amerikada okudum, döndüm, fransız jean monnet bursu ile ankarada okudum, mühendislik, ekonomi, ab hukuku, lise ve üninersitede amerikan kültür ingiliz kültür fransız kültürü bitirdim. iş yaşamına başlayacakken dile eğilmeye karar verdim, istanbulda çevirmenliğe başladım. sınavlar ve formasyonla amerikan kültürde ders vermeye başladım. akşamları evde ev işi ve yemek filan. sonra da filmler kitaplar müzikler, evden pek çıkmam, gezmeye çıkarım, büyükada özellikle. hep kendi kendime ama. her akşam blog zaten. bir de yazmak işte. aklımda yazacağım kitaplar var. genelde böyle işte. ama olumlu huzurlu enerjik neşeli ve aşırı çocuksuyum yani. derslerde gülmekten yıkılırım valla :) insanlar değil de onların eserlerini severim. böyle işte. utangaçlıktan insanların yüzüne bakmak zordur. geceleri günlük yazarım. boş zamanlarımda resim, tiyatro filan işte :)

   Sil
  4. 1) Yılda değil ya 230 günde :)

   2) Baya kapsamlı bir cevap oldu, teşekkürler :)
   Değişiksin ve iyisin. (Genelde "Değişiksin, ama iyisin." derler. Yani "değişik olmak" kötü bir şeymiş gibi. Bu nedenle "ve" dedim.)

   İyi ki buralardasın :)

   Sil
 10. 500ü göremeden ölmek istemem aslında :D
  Ama nedense içimden bir ses katılmam gerektiğini söyledi.. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 500'ü görmek biraz zor olacak diye, yorumların da etkisiyle hem süreyi hem de kitap sayısını daraltarak daha erişilebilir bir meydan okuma hazırladım. İçindeki ses belki ona da katılmanı söyler, hı? :))

   Sil
 11. katıldığım en iddialı meydan okuma olacak ama boğulacaksam büyük denizde boğulayım diyip katılıyorum :D

  Yalnız kitap almama konusunda katılamayacağım. Aklımda almayı belirlediğim birkaç kitap var, 500 kitabı da en az 4 yılda bitireceğim düşünülürse kitap almamam imkânsız:D

  Başlar başlamaz meydan okumaya hile hurda sokmaya çalışıyor gibi olmak istemem ama... manga okumak da dahil mi meydan okumaya? :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle hoş geldin :) Aslında bu kitap almama konusu tamamen şahsi bir durumdu, ama o kısım karıştı :) Sen boğulma diye meydan okumanın içeriğini değiştirdim ve bloga "Erişilebilir Meydan Okuma: 65 Yazar+Kitap" başlığında yeni bir kayıt ekledim. Yorumundan yola çıkarak, tabi kendimi de düşünerek özellikle belirttim: Sadece düzyazı :)

   Sil