12 Mayıs 2018 Cumartesi

Blog Muhasebesi (mim)


Bloglar arasında yeni bir mim dolaşmaya başladı. Ben de katıldım ve bu yazıyı deepinside sayesinde yazıyorum, teşekkürler :)

Blog alemine nasıl girdin?
Açıkçası nasıl bir cevap verebileceğim konusunda biraz kararsızım. Hadi şöyle özetleyelim: Mutsuzdum ve kendimi mutlu olmaya odaklamam gerekiyordu, bu sebeple "Mutlu Anlar Koleksiyoncusu" oldum; beni mutlu eden kitap, film, müzik gibi konular hakkında yazmaya ve deneme, öykü gibi türlere zaman ayırarak kısmi olarak yeni bir dünyada yaşamaya başladım.

Hangi blog sana ilham oldu?
Herhangi bir blogun bana ilham olduğunu söyleyemem.

Bloga yazdığın ilk yazı ile son yazı arasında fark var mı?
Burası henüz yeni bir blog ve değişecek kadar bir süreç yaşamadım. Ama yazarkenki hissimde bir değişme olup olmadığını sorarsan, ilk yazımda "Acaba biri yazılarımı okur mu?" diyordum. Artık en azından her yazıma rastgele birkaç kişinin uğradığını biliyorum. Bu da doğal olarak yazmaya karşı daha çok heyecanlanmamı sağlıyor.

Yakın çevrendeki insanlar blogunu biliyor mu?
Bu blogu sadece ben ve az önce andığım "rastgele" birkaç kişi biliyor. Hiçbir içeriğimi herhangi bir sosyal medya profilinde paylaşmıyorum. Gelenler genellikle blog mahallemizden kişiler oluyor.

Blog yazmak yaşantına ne kattı? Ya da ne çıkarttı?
İnsan kattı. Tabii ki buradan önce ıssız bir adada tek başıma yaşamıyordum :) "Yeni insanlar kattı." demek sanırım daha doğru olacak. Bu bağlamda kazancım paha biçilemez. Artık "Bugün ne yazacak?" diye merak ettiğim blogger'lar var. Hatta bazılarının çocuklarını biliyorum, nişan ve düğün süreçlerine tanık oluyorum, okuduklarını ve izlediklerini öğreniyorum. Blog yazarlığı -ticari bir amaçla ve popülerite hedefiyle olmadıkça- şahane bir iş.

Şu anda bu mim yayınıyla birlikte blogunda kaç yazı ve sayfa görüntülenmen var?
Bu yazı 36. oldu. Toplam sayfa görüntülenmesi 1750 dolayında. Kendi yağımda kavruluyorum :)

Hangi blogun muhasebesini öğrenmek istiyorsun?
Belle'nin Kütüphanesi*

*: O beni bir ara reklam konusunda mim'lemişti, hâlâ yapamadım, ama aklımda :)

Neşeli sevgilerle :)
İçimdeki röportajcı aktardı.

13 yorum:

 1. her okuyuşumda herkeste bir gülücükle son buluyor okumam :) bir tane de sana bırakıyorum :))) çok keyifli olmuş emeğine sağlık :)

  YanıtlayınSil
 2. Ben de o "rastgele" kişilerden biriyim o zaman.
  İçeriklerimi ben de hiçbir sosyal medyada paylaşmıyorum. Bir Twitter hesabım vardı, onu da kapattım. Uğraşamıyorum galiba.
  Blog bana fazlasıyla yetiyor - da artıyor bile.

  Hiç tanımadığımız insanların hayatlarına biraz da olsa dahil olabilmek çok güzel değil mi? Bence blog dünyasının en güzel yanlarından biri de bize kattığı böyle insanlar. İyi ki de varlar :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yeniden hoş geldin "rastgele" insan.

   Aslında bu yazıda seni de mim'lemeyi düşünmüştüm, ama blogunda mim yazısı göremeyince galiba katılmıyorsun diye düşünüp mim'lemedim. Merak ettim, mim yazılarına dahil oluyor musun? :)

   Blogların aracı olduğu etkileşimi çok seviyorum :)

   Sil
 3. Popülarite hedefi olmadan devam etmek ne kadar da doğru. Kendi emeğiyle insan güzel yerlere gelmeli. Bir çok insan tanırken kendimizden ödün vermektense, kendi yağımızda kavrulmak baş tacı. Ellerine sağlık :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yerlere her türlü gelinir ama kişi kendi emeğiyle geldiği yerde kalır... Öbürküsü sabun köpüğü gibi; şimdi var, yarın yok. Teşekkürler :)

   Sil
 4. iyi muhasebeci olurmuşsun seeen :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bak "İçimdeki muhasebeci aktardı." diyebilirdim, kaçırdım :))

   Sil
 5. Canını sıkma, reklamı canın ne zaman istersen yap :) Mim daveti için de teşekkürler, en kısa sürede yapacağım :) Eminim ki ileride bu güzel sayfa daha da iyi başarılara ulaşacak :) Sevgiler :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bakalım önce sen mi yapacaksın, yoksa ben mi :)) Neşeli sevgilerle :)

   Sil
 6. Blog dünyası çok güzel, bir çok güzel insanla karşılaşıyoruz :)

  YanıtlayınSil
 7. İyi ki açmışın😊hoşgeldin diyelim o zaman çok keyifli olmuş gerçekten keyifle okudum 😊daha nice güzel dostluklara güzel paylaşımlara inşallah canım benim sevgiler 😊🌸hayırlı ramazanlar 🌸

  YanıtlayınSil