8 Mayıs 2018 Salı

Fotoğraf


Genç kadın boynuna astığı ağırlığın küçük camından dünyayı izlerken fotoğraf denilen güç ile yaşadığı anı kaydediyordu. Bir ihtiyardan duyduğuna göre fotoğraf "geçmiş üretme makinesi"ydi ve fotoğraf makinesi aslında makinenin makinesi anlamına geliyordu. Fakat genç kadın için bunun hiçbir önemi yoktu. O salt fotoğraf ile ilgileniyordu. Mesela bir kablonun üzerine konan kuşun kurduğu denge onun için fazlasıyla yeterliydi. Ürettiği bu geçmiş onun için büyük bir keyifti. 

Genç kadın bir anlığına ihtiyarın söylediği sözleri düşünmeye karar verdi. Ne üzücüydü ki fotoğrafın asla şimdiki zamanı olamazdı. Bir resmin anlık olarak yapılması söz konusuydu, ama vizörde tutulan bir görünüşün görüntü olduktan sonra şu an ile hiçbir bağı kalmıyordu. Bu bakımdan fotoğraf bir ölüm sanatıydı. Belki "ölümsüzlük" de diyebiliriz. Evet, kesinlikle sonsuz yaşamın anahtarıydı.

Genç kadın elinde tuttuğu anahtarla bir kuş yakaladı, ancak kuş ötmüyordu. Çünkü genç kadın sağırdı. Fotoğrafın sessiz bir sanat olduğunu hiç duymamıştı.

Neşeli sevgilerle :)
İçimdeki hayalci aktardı!

4 yorum:

 1. Son cümle gerçekten derinden etkiledi diyebilirim. Fotoğraflar gibi anı yaşadım okurken. Ölümsüzlük sanatı olduğuna inancım tam, her fotoğrafın altında yatan güzel bir hikaye illa ki vardı çünkü. Her göz aynı görmez anı ancak içlerinden biri ile aynı duyguları paylaşabilir.

  Eskiden albümleri açar, bazen gözümüzde bir yaş bazen dudağımızın kenarında bir tebessüm sessizlik içinde anardık. Kalemine sağlık :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazarken bana da süpriz oldu o kısım. Genellikle düşünerek yazmam çünkü.

   Acaba sahiden de her fotoğrafın altında güzel bir hikaye var mıdır? Mesela savaşın en acı halini yansıtan bir fotoğrafı düşünelim.

   Albümler güzeldi. Şimdi bilgisayarlar açılıp bakılmayan fotoğraf klasörleri ile dolu, ne yazık ki.

   Teşekkürler :))

   Sil
 2. hımmm görüntü felsefesiiiii :) john berger vari olmuş. sonu iyi buluştuuuu :) foto öyle nostaljik bişi kendiliğinden öyle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) Fotoğraf güzel, çünkü nostaljiyi seviyorum :)

   Sil