18 Mayıs 2018 Cuma

Tatlı Hayat

  

Türkiye'nin en popüler oyuncuları arasında hiç kuşkusuz Haluk Bilginer de yer alıyor. Bunda çok sayıda dizi ve filmde oynamasının etkisi büyük. Ama çalışmalarının içinde bir tanesi var ki Haluk Bilginer'in devleşmesindeki katkısını yadsıyamayız: Tabii ki Türkan Şoray ile başrolü paylaştığı Tatlı Hayat.

2000'li yılların başında, henüz televizyon kanallarımızda bugünkü gibi onlarca dizinin olmadığı zamanlarda, komedi dizisi olarak hayatımıza giren "Tatlı Hayat", bugün seyredildiğinde bile birçok kişi için etkisini kaybetmeyen klasik işlerden biri olarak hatıramızda yer alıyor. Türk üretimi bir yapım değil; Amerikalı "The Jefforsons" dizisinin yerli uyarlaması. Aslında buna uyarlama demek de çok doğru değil, neredeyse bir tıpkıbasım. Hatta o kadar ki başlangıç jenerikleri ve dekor tasarımı da neredeyse birebir.

 Tatlı Hayat'ın orijinali The Jeffersons
Bu video YouTube'ta Troll Tabs kanalında bulunmaktadır.

Tatlı Hayat'ın ilk jeneriğini bölümün kendisinden ayrı bulamadım,
vaktin varsa ilk bölüm de hemen aşağıda :)

Bu video YouTube'ta Tatlı Hayat kanalında bulunmaktadır.

The Jeffersons, 1975 ile 1985 arasında ABD'de 11 sezon boyunca gösterilerek döneminin etkili dizilerinden biri oldu. 2001'de ilk bölümü yayınlanan ve "Tatlı Hayat" olarak ülkemizde gösterilen uyarlaması da 2004'e dek 106 bölüm sürdü. "106 Bölüm", bugünün televizyon gerçeklerine göre epey iyi bir değer; kendi dönemi için de önemli bir başarı.

İhsan Yıldırım olarak harikulade bir oyunculuk sergileyen Haluk Bilginer'e, eşi Sevinç Yıldırım rolünde Türk Sineması'nın SultanTürkan Şoray eşlik ediyor. Yıldırım ailesini, hizmetçileri Menekşe'den bağımsız düşünmek elbette mümkün değil. Asuman Dabak'ın hayat verdiği bu rol dizinin mihenk taşlarından. Tıpkı kapı komşusu İrfan Bey gibi. Bir insanı değerli kılan salt kendisi değil, aynı zamanda karşısındakidir. Haluk Bilginer'in İhsan Yıldırım yaratısında, Celal Kadri Kınoğlu'nun İrfan karakterindeki ustalığını vurgulamak gerekir.

Tatlı Hayat'ın orijinalinden belki de en önemli farkı, ana karakterin çatıştığı komşuların karakter hikâyeleridir. The Jeffersons'ta siyah-beyaz evliliği görülürken, Türkiye uyarlamasında Çolpan İlhan ve Neco'nun hayat verdikleri Feraye ve Yorgo çifti ile Türk-Yunan birlikteliği ekrana yansıyor.

Sinema filmlerinde özellikle DVD içeriğinde yer alan Kamera Arkası, dizi dünyasında pek rastladığımız bir kaynak değil. Ancak Tatlı Hayat'ın 2003'te böyle bir çalışması var. Böylece hem çekim hatalarını görebiliyoruz hem de oyuncuların rolleri ve dizi hakkındaki görüşlerini de dinlemiş oluyoruz. Bu kayıtta iki detay dikkatimi çekti: İhsan Yıldırım'ın bıyıkları o kadar gerçekçi duruyordu ki takma olmalarını beklemezdim! Bir de Türkan Şoray'ın Haluk Bilginer ile konuşmalarında "siz" diye hitap etmesi :)

 
Bu video YouTube'ta mebuto kanalında bulunmaktadır.

Dizi: Tatlı Hayat
Yönetmen: Ünal Küpeli
Senaryo: Haluk Özenç, Bora Tekay
Orijinali: The Jeffersons /  Don Nicholl, Michael Ross, Bernie West
Oyuncular: Haluk Bilginer, Türkan Şoray, Asuman Dabak, Celal Kadri Kınoğlu
Yayımlandığı Kanal / Yıl / Bölüm Sayısı: Show Tv / 2001 / 106 Bölüm
Süre: 60 Dakika
Değerlendirme: 5/5


Bu sene Haluk Bilginer ve Şener Şen'in yer aldıkları işlere odaklanmaya karar vermiştim. Bundan dolayı 2018'i Şener Şen ve Haluk Bilginer Senesi ilan etmiştim. Arada bu bağlamda yazılar hazırlıyorum.

Neşeli sevgilerle :)
İçimdeki dizi tarihçisi aktardı.

16 yorum:

 1. Çok güzeldi gerçekten bu diziyi severek izlemiştim özlemişim 😊gerçekten çok değerli ustalar oynamıştı şahaneydi 😊👏yeninden hatirlattigin için çok teşekkür ederim emeğine sağlık sevgiler 😊ah o ihsan yokmu 😁❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu zamana dek herhalde 100'e yakın Türk dizisi izlemişimdir, ilk 10'a girer benim için :) Ben teşekkür ederim, ziyaretin ve bu güzel yorumun için :) Neşeli sevgilerle :)

   Sil
 2. Ramazanda tatlı hayat mı seyretsem dedim :)) Haluk bilgineri severim en son eski kocam(ız) filmini izlemiştim sinemada o da değişik bi yapıttı :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Neden olmasın; bence "Tatlı Hayat", Ramazan'a güzel gider :) İzlemedim onu, beğendin mi?

   Sil
 3. çok tatlılardı cidden :) tatlı hayat!

  YanıtlayınSil
 4. Çok severek izlerdik. Uyarlama olduğunu duyunca şaşırdım açıkçası,o zamanlar internet yaygın olmayınca sanırım haberim yoktu😅

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlk bölümlerini yan yana aç da izle bak, uyarlama hissini acayip yaşıyorsun böylece :)

   Sil
 5. Sıkılmadan izleyebildiğim ender Türk dizilerindendi :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hem o dönem Türk dizileri daha kısaydı hem de bir bölümünde bile birden çok konu etrafında dönülüyordu, böyle olunca da yeteri uzunlukta ve dinamik şekilde akıyordu :)

   Sil
 6. Aslını izlediğim yapımların uyarlamalarına adapte olamıyorum.Amerikan hayat tarzı için uyumlu olan konular espriler birebir uyarlanınca yapmacık kaçıyor.Ama İstanbul'un altınları dizisindeki Reşat Altın karakterindeki Haluk Bilginer harikaydı mesela :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. "İstanbul'un Altınları"nı izliyordum, onda hatırladığım kadarıyla sezon içinde senaryo yazarı değişmişti ve iki yazar arasında beğenmediğim bir üslup farkı vardı. Bundan diziye toptan bir beğenim olduğunu söyleyemem. Ancak Reşat Altın'da da biraz İhsan Yıldırım bulduğumu belirtebilirim :)

   Sil
 7. Gerçekten en sevdiğim ve hep gülerek hatırladığım dizilerden bir tanesi. Tekrar yayınlasalar tekrar bayıla bayıla izlerim. İhsan Yıldırım ve Yorgo ikilisi müthişti benim için ama İrfan ve İhsan'ın kapı çarpmaları da ayrı bir ikili :))
  Kamera arkasını daha önce de izlemiştim, İhsan'da takma bıyık kullandıklarını görünce bende çok şaşırmıştım

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İyi yazılmış diyalogları olan bir diziydi. Bu diyaloglara hakkını veren oyuncuları vardı :)

   Sil
 8. diziyi bilmiyom amaaa haluk bilginerle ilgili şöyle düşünüyom :) müthiş bir tiyatro oyuncusu. asıl olarak tiyatrocu yaniii. hatta dünya çapında bir oyuncu zateen :) sinema, tv, reklam filan hiç girmese keşke bu sektörlere :) ama para için işte mecbur yanii :) seslendirme yapsın ama bence tiyatro dışında oynamasııın :) bir tiyatro oyuncusu olarak kalması daha saygın yaaa :) sinema tv filan böyle popüler şeylere hiç girmesiiin :) yüzünü sesini göstermesin her yerdeee :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Her yerde kalitesini göstermesini ve bunca niteliği zayıf insanın olduğu ekranda/perdede çıtayı yükseltmesini anlamlı buluyorum :)

   Sil