3 Haziran 2018 Pazar

Mavi Kanatlı Kuş


Nefes almasam yaşayabilir miydim? 

Hayal kurmasam da yaşayamazdım. Bence bir insanın nefesi salt havadan ibaret değil. Yaşama iddiasında bulunan herkesin havasına karıştırdığı aromaları vardır. Benim için hayal böyle bir güzellik. Hayal kurabildiğim için kendimi yalnız hissetmiyorum. Aynı nedenden dolayı üretiyorum. Aslında üretim psikolojisine sadece bu neden değil, aynı zamanda sonuç da etki ediyor. Üretilen her ne ise doğal olarak "paylaşılan" halini alıyor. Alenen bir ortaya dökmekten söz etmiyorum. Çektiğim bir fotoğrafı sosyal ağ hesabımda yayınlamasam da o var ve görülebilir, yani o artık hayatta. 

Hayat, hakkında kitaplar yazılabilecek derinlikte bir kavram... Ramazan ayını yaşadığımız bu günlerde, yaşama kültürümüzden silinmekte olan ayrıntıları reklam filmlerinde yine birer kısa film olarak görüyoruz. Apartmanlara hapsolmadığımız eski zamanlarda, müstakil ev kavramının zenginlikle çakışmadığı dönemlerde, kalabalık ailelerin yaşadığı geleneksel evin bahçesine "hayat" denirdi. Orası mahrem evin sokakla kesiştiği paylaşım alanıydı. 

Hayal etmeyi sevdiğim için... Şu an bir hayatta, sulanmakta olan bahçenin sesini dinlerken, bir kelebeğe gözlerim takılıyor. Kanatlarında evrenin geometrisini taşıyan bu misafirime bir şey ikram edememek canımı sıksa da kapımın önündeki su kabını en azından kediler ve köpekler, hatta kuşlar için doldurabiliyorum. Bilgisayarın tuşlarına basarak döktüğüm içim, bir çocuğun oyun hamurundan yeni bir dünya kurmasına benziyor; kendi ölçeğinde ve elbette kendi olarak. Parmaklarımın dokunduğu her harf, saygın bir orkestranın üyelerini anımsatıyor. N'de vurmalıları, E'de birinci kemanları, Ş'de üflemelileri, hatta E'de ikinci kemanları da dinliyorum. Meyvelerinin rengi yeşilden sarıya dönen erik ağacının ince dalına bir kuş konuyor. Mavi kanatlı bir kuşla daha önce rastlaştığımı hiç sanmıyorum. Onu ürkütmeden sandalyemde kımıldanıyorum ve masanın öte başında duran fotoğraf makinesine uzanıyorum. Aleti "sessiz deklanşör" moduna getirerek birkaç kare kaydediyorum. Yerimden kalkıp birkaç an da ayakta almayı umarken, kanatlarında okyanus suları dokuyan kuş, uçarak gözden kayboluyor. Belki doyumsuzluk ederek hareketlenmeseydim onu hâlâ seyrediyor olabilirdim... Bilgisayarın kapağını indirip pencereleri kapatıyorum. Hayatta gördüğüm mavi kanatlı kuşun resmini yapmak üzere haneme giriyorum. 

Okyanus mavisi boyalar karıyorum. Hayallerime mavi mutluluklar katıyorum. Yazıyorum ve paylaşıyorum.

sana1soru: en çok ne zaman hayal kurarsın?

Neşeli sevgilerle :)
İçimdeki hikâye anlatıcısı aktardı!

12 yorum:

 1. Ben en çok kulaklığımı takıp yürüyüş yaparken ya da araba yolculukların da hayal kuruyorum. Dinlediğim şarkının etkisiyle bir şeyler zihnimde canlanıyor, üretiliyor. Hayal kurmak dediğin gibi sadece hayal kurmak değil üretmek, nefes almak hatta belki anllık olarak hayatından kaçmak demek.Hayal kurmayan insanlar eksiktir bence :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel bir hayal kurma süreci :) Peki ne tür müzikler dinlemeyi seversin hayal kurarken? Son sözüne kesinlikle katılıyorum: Hayal kurmayan insanlar eksiktir bence de :)

   Sil
  2. Dinlediğim müzikler o gün ki moduma göre değişiyor aslında. Kötü bir moddaysam eğer biraz daha modumu yöneltmeye yönelik neşeli şeyler dinlemeyi seviyorum ya da yorgunsam daha sakin huzurlu şarkılar... Bu yüzden en sevdiğim müzik türünü hiçbir zaman seçemem mesele hepsinin yeri farklı :)

   Sil
  3. Öncelikle yorumuna yazdığım cevabı merak edip okuduğun için, sonra da soruma cevap vermenden dolayı teşekkür ederim sana :)

   Sil
 2. hayal baş uğraşım yaaa :) senin hayal de güzel :) bencesi sabit hayal orman kenarı deniz :) en çok ne zaman hayal kurarım :) hayal kurmak için özel zaman ayırırım yaaaa :) hayal düğmesine basıp hemen geçerim :) en güzel hayaller de elbette hiç bir zaman gerçekleşmesini düşünmediklerimiz bencesi :) öyle hayal tatlıııı :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Deniz zaten birinin hayali bence, istemiş ve gerçek olmuş :)) Yani hayal kadar güzel bir şeyi daha başka nasıl düşünebiliriz ki :) Hayalle ilgili bir daha yazarsam ki yazarım, başlığı "Hayal Düğmesi" olacak :)

   Sil
 3. Hayalsiz hayat olur mu? Ben çalışırken bile aklımdan neler neler geçirip hayal ediyorum.

  YanıtlayınSil
 4. Çok keyifli bir yazı olmuş ♥

  Hayal kurmam için zaman, mekan, yer kavramım yok sanırım... O an nerede ne eserse ;)

  Neşeli sevgiler sana da ♥

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kalpli yorumum geldi yine ve pek mutlu oldum :)) Neşeli sevgilerle :)

   Sil
 5. Artık hayal kurmuyorum koleksiyoncu otamatikman plan yapmaya başlıyorum. Ama plan aşamasına geçmeden fikirler zihnime düşüp ben onları düşlerken genelde yazı yazıyor oluyorum.yanada her gece hic bitmeyen rüyalarım bsni kuruyor.tursu kurar gibi kargacuk burgacık ufacık tefecik içi dolu hayalcik.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hmm, gerçeklik hastalığına yakalanmış olabilirsin sen; biraz pamuk şekeri, biraz gökyüzü, biraz deniz, biraz orman, biraz toprak, biraz huzur, biraz da çocuk kahkahası belki otomatik planlardan uzaklaştırabilir seni :)

   Sil