10 Haziran 2018 Pazar

Yazarı Sen Söyler misin?


Belki denk gelmişsindir, bir süre önce 21 haftalık bir yenilenme ve gelişme sürecine girdiğimi yazmıştım. O paylaşımın bağlantısını bu yazıya eklemeyeceğim, çünkü ben de onu bir kez daha okumadan yazıyorum. Neden böyle yapıyorum? Çünkü o 21 haftanın hatırı sayılır bir kısmını geride bıraktım ve ne kadar yol aldığımı bilmiyorum. İlginç, değil mi? Yapmayı amaçladığım şeyleri yazdığım, hedefler koyduğum kâğıdı kaybettim :) (Yazar burada sadece bir gülücük ifadesi koymuyor, aynı zamanda sahiden gülüyor :)

Şurada biz bize günlerimizi geçiriyoruz. Galiba bazı şeylerden sana daha açık bahsedersem en azından liste kaybetmek gibi bir durumun altında kalmayacağım :) Geçenlerde yıl sonuna kadar 65 yazardan 65 kitap okuyacağımı söylemiştim. Ağır aksak ilerliyorum. Ancak daha hızlı ve güdülenmiş şekilde devam etmeyi istiyorum. Böyle olmalı ki dilediğim sonuca ulaşabileyim. Bunun için önümüzdeki haftalarda okumayı umduğum kitapları sıralıyorum:

İstanbul Mayısta Bir Akşamdı, Selim İleri
Nbr Cnm, Gani Müjde
Cam Kent, Paul Auster
(Yazarı Sen Söyler misin? -1-) JOHN BERGER
Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin
Kuşlar Yasına Gider, Hasan Ali Toptaş
Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü
(Yazarı Sen Söyler misin? -2-) MİNE SÖĞÜT
Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar
Otomatik Portakal, Anthony Burgess
Bir Yudum İnsan, Nebil Özegentürk
(Yazarı Sen Söyler misin? -3-) ORHAN KEMAL
Şemspare, Elif Şafak
Yazın Öyküleri, Buket Uzuner
Elif, Paulo Coelho
(Yazarı Sen Söyler misin? -4-) SİNE ERGÜN ya da YAPRAK ÖZ
Yüzler ve İzler, Hilmi Yavuz
Hijyenik Aşklar, Yılmaz Erdoğan
Birtakım İnsanlar, Sait Faik Abasıyanık
(Yazarı Sen Söyler misin? -5-) RİCHARD BACH
Dali ve Ben, Stan Lauryssens
Füreya, Ayşe Kulin
Özlemden Eyleme Doğru Atatürk, İlknur Güntürkün Kalıpçı

İşte böyle. Çoğunluğu Türkiye'den olmak üzere 18 yazardan 18 kitap belirledim. Her üç kitabın arasına birer tane "Yazarı Sen Söyler misin?" ekledim. Eğer sıraladığım yazarların dışında "Onu da okumalısın!" dediğin bir yazar olursa listeme eklemek isterim. 

Not: Kitapları üst üste koyup bakınca okumak için şahane bir heyecana kavuştum :)

sana1soru: hep gözünün önünde duran bir başucu kitabın var mı?

Neşeli sevgilerle :)
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu kendinden aktardı!

16 yorum:

 1. Hiç öyle başucu kitabım olamadı.
  Yada bir kitap okudum hayatım değişti olmadım ben
  Sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bütün kitaplar -kimi az, kimi çok- hayatımızın yenilenmesine etki ediyor, değil mi? Neşeli sevgiler benden :)

   Sil
 2. Bu listeye bir John Berger yakışır aslında.. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Neden olmasın :) 1 numaralı boşluğa bir John Berger gelecek :)

   Sil
 3. Yanıtlar
  1. Bir gün bir yerde konuşmasına denk gelmiştim, dinlemiştim ve o günden beri bir ara okumaya dair düşüncem vardı, bu durum vesile olacakmış demek ki :)

   Sil
 4. Türk yazarlardan önerim Orhan Kemal - El Kızı olurdu. Beni oldukça etkilemişti. Umarım listeni kısa sürede bitirirsin. Bu arada mimi yaptım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tekrar rafları gözden geçirmem lazım, ama hatırladığım kadarıyla sahaftan almıştım o kitabı, okunmayı bekliyor. Şimdi bu süreçte okuyacağım hayli eski bir baskısını :) Mim'e yazdıklarını okumaya geleceğim, teşekkürler :)

   Sil
 5. sine ergün :) yaprak öz :)

  başucu kitaplarım üç tane, sidarta (hermann hesse), yaratma cesareti (rollo may), yaşam kitabı (krişnamurti) :)

  bir de senin üstteki listedeee hep çok eskiler var yaa, çok eski yazarlar var. eski gasteciler, yazarlar filan. biraz da yenilerden okusanaaa yaaa. günümüz edebiyatınııı, edebiyatçılarınıı :) bu listeniz iseee yıldızı john berger, tüm kitapları okunmalı tabikideee :) eh tezer özlü ve ağabeyi demir özlü zaten edebiyatımızın en iyilerinden :) sait faik e herhalde yanii :) bu listenin iftihar listesi bunlar :) şimdi gelelim yedeklere; ileri, tanpınar, auster :) diğerleri de çerez işte :) ilk grup ana yemekler, ikinci grup tatlılar, son çerez grup ta işte baharat, salata, turşu felan :) biraz da günümüz yazarlarını görmek isteriz amaaa :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bloga yazmayı geçtim, gelen birkaç yoruma bile bu kadar geç cevap vermeyi kendi adıma hiç de mutluluk anı kabul etmiyorum ve yazdığın yorumu beş gün sonra cevapladığım için özür diliyorum :)

   4. boşluğa Sine Ergün ya da Yaprak Öz'ü yerleştireceğim o zaman :)

   Galiba bende hep eskiler var. Bunu bir ara şarkılı bir paylaşımımda da söylemiştin. Günümüz edebiyatçılarını nereden takip edebileceğimi gerçekten bilmiyorum. O kadar çok kitap basılıyor ve "yazar" diye o kadar çok insan ortaya çıkıyor ki bana gürültü olarak geliyor. İyiler de arada yok olup gidiyorlar işte. Müzik için YouTube sağ olsun, öneriyor ama o da alternatifin popülerini tabii. Bu çağa ayak uyduramıyorum sanırım.

   Sil
 6. Bloğumun isim babası Richard Bach, Bir. Ya da Meraklılar'ı da harikaydı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aaa bu çok güzel bir bilgi; o zaman beşinci sürpriz ismi de bulmuş oldum :)

   Sil
 7. oleeeey, blogunu hatırladııııın ne güzeeel :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Blog inan ki hep aklımda, hatta burada etkileşim kurduğum kişiler de öyle :)

   Ya sen nasıl bu kadar çok bloga yorum yazıyorsun, yazdığın yorumları takip ediyorsun, ne ara gelip tekrar yazdın? Bazen senin Google adına çalışan ve Türkiye'deki blog alemini canlandıran biri olduğunu düşünüyorum! Şaka tabi :) İyisin, iyi :))

   Sil
  2. aklında olduğunu anlayabiliyorum ki :) dün sen yorumları onayladığında hemen bu yorumu yapmıştımdı :) bak saate :) ya ben her akşam bir saat blog okuyorum işte, kesintisiz. bunun dışında işte film müzik kitap dizi ev işi filan yani :) sanırım yalnız yaşamanın avantajı bu :)

   Sil
  3. Bir gün blog şimdiki gibi aklımda olmazsa veya hiç olmazsa bile seni hep hatırlayacağım muhtemelen :) Az daha eskilerin deyimiyle nevi şahsına münhasır bir blogger'sın :)

   Sil