21 Temmuz 2018 Cumartesi

Bir Müzik Aşkı: MESA

Görsel, video üzerinden alınmıştır.

Karanlık bir odada yüzleri açık seçik görünmeyen iki genç insan, Hezârfen'in hayalini, arkalarına aldıkları sanatçı kule ile bambaşka bir perspektifte yeniden yorumluyor olabilirler mi? Pek çok kez betimlendiği gibi, eğer kanatları varsa meleklerin, onlarınki büyülü, görüyorum. Ah bu nasıl bir aşk. Müzik, sen ruhun canısın.
****
YouTube üzerinde oradan oraya salınırken, kendilerine "MESA" diyen iki şahane  insana rastladım. Çok değiller henüz, ancak çoğalma potansiyelleri o kadar yüksek ki. Takıldım kaldım, dinlemeye doyamadım. Bitirdim, başa aldım. Başım döndü, savruldum, huzur buldum.
***
Sanat ruhun boşluklarını doldurur. Müzik, bilmesen bile haz verir. Güzeli aramak yaşamanın nedenidir. İki genç insan sanatın, müziğin ve güzelliğin yolculuğuna çıkmışlar. Birken biz olmuşlar, emeklerini birleştirmişler. Biri nefesiyle metale ses vermiş, parmaklarıyla sesin yönünü değiştirmiş. Diğeri kucağında tuttuğu ahşap kutunun tellerine vurmuş, söylediği sözler masal olmuş. Ceren ve Meltem. Biri gitar çalıp şarkı söylüyor, diğeri yan flütüyle hayatı dokuyor. YouTube'ta bir kanal açarak bu zamana dek üç şarkıyı yeniden yorumlamışlar.
**
İçerik üretmenin ve paylaşmanın gerçekten kolaylaştığı bir dönemi yaşıyoruz. Bu genel olarak Internet'in bir çöplük olmasına yol açsa da yeteneği olanların kendilerini gösterebilme şansını da geliştirdiği yadsınamayacak bir gerçek. Bunu MESA ile bir kez daha gördüm. İyi ki böyle bir çağı yaşıyorum ve iyi ki onları dinleme olanağına kavuştum... Bu arada MESA'nın video kurgularını ve dijital iletişimlerini açıkçası beğendiğimi pek söyleyemem. Ancak bu  tür şeylerin zamanla öğrenildiğinin farkındayım. Şu an bir pencerede bu yazıyı yazarken, fonda Ceren ve Meltem'den "Mavi Boncuk"u dinleyebiliyorsam bunun çok önemli olduğunu düşünmüyorum.
*
Belki benden sonra bir hayranları daha olur, bu yazı sayesinde.

 
Bu çalışmada piyano çalan müzisyen, galiba konuk sanatçı olarak yer almış.

MESA / YouTube
MESA / Instagram


sana1soru: Dinlemeyi en sevdiğin müzik aleti hangisidir?

Neşeli sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu

4 yorum:

 1. Hemen ziyaret ettim youtube kanallarını, çok teşekkürler. Bana da iyi geldi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hem gençler hem de yetenekliler, üstelik bunu yansıtabiliyorlar... Bana da iyi hissettirdiler :)

   Sil
 2. mesa. hatırlamadım. du bakayım nerde çalıyolar istanbulda, belki dinledim ama hatırlamıyom. dinlerims :) çello :) süitler filan işteğğ :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Galiba bunlar okul arkadaşı, bir yerde falan çalıyorlar mı bilmiyorum, pek bilgim yok haklarında :) Ama fena değiller :)

   Sil