3 Temmuz 2018 Salı

Kitaplar Şahane


Bak sen şuna! Bir irade ortaya koymaya çalışmış, ama bunu yaparken aynı zamanda kendi mutluluğuna engel olmuş. Neyse ki çabuk uyandı ve yaptığı saçmalıktan paçayı kurtardı. Utanmadan birkaç kez yazmış; sözüm ona bu düşüncesini paylaşmış. Okuma hızı, kitap alma sıklığının yanında biraz acınası haldeymiş de elinden tutulmayı bekleyen kitapları çok birikmiş. Hadi canım! Eee biriksin. Ne var ki bunda? Kitap almak onu mutlu ediyorsa ortada pek bir sorun göremiyorum. Yanılıyor muyum? 

Kendi kendimin dedikodusunu yapmak gibi olmasın ama "500 kitap okumadan yeni kitap almayacağım." cümlesiyle özetlediğim tuhaf bir karar almışım. Duyulan geçmiş zamanda yazıyorum; çünkü blogdaki eski yazılarım öyle söyledi. Kısacası benim böyle garip bir tercihten haberim yok. İnsanın kafası bazen gidip gelebilir, dimi ama?

Kitap almak beni içten bir şekilde mutlu ediyor. Mutlu Anlar Koleksiyoncusu olduğuma göre kitap almayı sürdürmek bir bakıma koleksiyonumu da zenginleştirmek anlamına geliyor. (Yazar burada yaptığını bir mantık çerçevesine sığdırmaya çalışıyor :) 

Aldığımız bazı kararlar bakış açısına göre başta doğru ya da kârlı gelebilir. Ancak bu kararları süreç içinde değerlendirmek ve fayda/zarar dengesini gözden geçirmek önemlidir. Hem parasal mevzular hem de fiziki depolama yetersizliği bakımından kitap almamayı, elimdeki kitapları okuduktan sonraya bırakmayı başta iyi bir fikir olarak düşünmüştüm. Ancak kitapların önünden geçip hiçbirini alamamak, yani durduk yere kendimi kısıtlamak beni ruhen olumsuz etkiledi... Sonuç olarak bu karar ve karardan vazgeçiş benim için değerli bir ders oldu.

Şimdi şahane kitaplarımın başında, keyfim pek yerinde :)


sana1soru: vazgeçtiğinde mutlu olduğun bir kararın var mı?

Neşeli sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu

8 yorum:

 1. O kadar çok kitap ve yazar var ki hepsine yetişmek mümkün değil.Seçici olmak gerekiyor. Vazgeçip mutlu olduğum bir karar mutlaka olmuştur.Ama hatırlamadım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ama ne güzel olmaz mıydı bütün kitapları okuyabilseydik :)

   Sil
 2. Hahahaha, canım çok da gerilmeye gerek yok, sonuçta okuyacağız hepsini, boşuna almıyoruz ya :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ah dimi ama :) İşte böyle motive edici bir desteğe ihtiyacım vardı :))

   Sil
 3. Kağıt Ev'i okudunuz mu. Kitaplarla olan ilişkinizi görünce aklıma geldi. Kitaplara Kaçanlar da hem bu kitap hakkında hemde kendi yaşamım üzerinden kitap tutkunlarını anlattım. Kendinizden de bir şeyler bulacağınızı tahmin ediyorum. Okursanız, yorumunuzu da merak ediyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba :) Bu kitabı okumadım, ama şimdi notumu aldım, bakacağım mutlaka :)) Teşekkür ederim :)

   Sil
 4. değiştirme artıııık :) öyle bir kararım var mı bilemedism :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ama kitaplar o kadar güzel ki nasıl almayayım söylesene :)) 65 yazardan 65 kitap meselesi geçerliliğini koruyor ama :)

   Sil