25 Temmuz 2018 Çarşamba

Kselefon ve Portakal DüşlektiğiMasal okuyan bir müzik kutusunun notalardan türettiği kahramanlar, ses çıkarmakla kalmayıp, aynı zamanda hayal perdesine de düşürüyorlardı, güzellikleri... Bir kadın ve bir erkek, karşı karşıya durdukları nehrin iki yakasından başka diller konuşarak üleşiyorlardı zamanı... Nice şair -artık toprağa karışmış- dizeleriyle hâlâ yaşıyorlardı ve dize getirmeyi biliyorlardı duyguları... Yasemin denilen bitkiden beyaz bir çiçek kopup uçuyordu denize ve sınırlarına akıl ermeyen mavilik, bir çiçeğin kokusunda doğuyordu, yeniden.
****
Kselefona vurarak müziği bulan bebek, incelip kalınlaşan seslere anlam veremiyor, sırf bir tepki olsun diye ağlıyordu. Hemen üstündeki ağaçta, gelecek güzü bekleyen yeşil portakallar, kökünden aldığı su gibi notaları da çekiyordu içine. Yeşilin turuncuya dönüşü, sanatın işi değil de nedir?
***
Bir kertenkele, boş bulduğu kselefonun üstüne uzanıp biraz şekerleme yaparken, çocuğun geldiğini göremedi diye hiç suçlanabilir mi? Bir kere, bebeğin çocuğa evrildiğinin kselefon bile farkında mıdır ki kertenkeleden bu beklensin? Do'dan do'ya giden sokak her defasında aynı sesleri verir ama insanın hayatı sürekli değişir ve dönüşür.
**
Yetişmekte olan bir gencin yetişkin olduğu noktaya karar vermek, bu cümleyi kurmak kadar kolay mı? Aklın yaşta değil de başta olduğunu söyleyenler, kalbi aklın tezatı olarak saydıklarından mı ondan söz etmemişlerdir, yoksa bu eksiklik kalbi unutmuş olmalarından mıdır? Ah ne acı, unuttularsa! Düş kalple kurulur, cümle akılla; sen düşten cümleler dizmek istiyorsan kalp ile aklı karıştırmalısın. Biraz düşlektik de dursa böyle inanıyorum.
*
Yeni sözcüğümle tanışmanı istiyorum; düşlektik.


sana1soru: Düş kurmak bir yaratım süreci midir?

Neşeli sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu

3 yorum:

 1. akıl saçma yaaa sezgi güzel bişi. düş kurmak bir yaratı süreci değil tabiside, düş kurmak için düş kurulur, hiçbir amacı yoktur yanii, gerçekleşmeyecek ve bir işe yaramayacak düşler zevkli. düş kurma keyfi için düş kurmaktan daha keyifli ne var kii. ama rüyalar yazmak için en iyi malzemos :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aklı daha da kovalayabilsem kendimden ve hislerimle, sezgilerimle kalabilsem daha mutlu bir insan olabilirim :) Düş... Bir anda bir düşün içinde buluyorum bazen kendimi, işte öyle zamanlarda değişik yaşıyorum ::)

   Sil
  2. Yorumu düzeltmeyeyim; ilk dört gözlü gülücüğüm sana oldu :)

   Sil