10 Temmuz 2018 Salı

Nbr Cnm (Gani Müjde)


Nbr Cnm. Gani Müjde yazdı. Mizah türünden bir kitap. Gülme eşiği yüksek biri olduğumdan bende büyük bir etki uyandırmadı. Ancak bazı noktalarda gülümsediğimi saklayamam. Kısa yazılardan oluşuyor. Bu yazılarda kadın-erkek ilişkilerinden 14 Şubat'a, entelektüellikten müşteri hizmetleri ile diyaloglara kadar yelpazesi dar olmayan bir konu listesi işleniyor.  Dili rahat; kolay okunuyor. 154 sayfa. Yazın deniz başında şezlongta okunabilir; ama bunun için illa bir şezlong arayışına girmeye gerek yok. Tabii denizi foşur foşur öneriyorum. Zira dün uzunca bir zaman sonra denizde yüzmenin dayanılmaz hafifliğine kavuştum. Her ne kadar ayak bileklerim veryansın etse de duyduğum hazdan memnunum. 

"14 Şubat Sevgililer Günü'nde çiçek fiyatları on katına fırlıyor diye çiçeği 10 Şubat'ta alıp serin bir yerde muhafaza edenler. Yalnız değilsiniz." 
Arka kapaktan alıntıladığım bu sözün kitabın geneli hakkında fikir verdiğini düşünmüyorum. Bence böyle kitaplarda arka kapağa, içeriden ajanlık yaptırmak tercih edilmemeli; çünkü kitabın içeriği biçim ve üslup bakımından farklılık gösteriyor. Bir kitabın kapağı, önüyle arkasıyla, grafiğinden metnine dek okuyucuda bir ön yargı oluşturabilir; bu bakımdan "Nbr Cnm"de arka kapağın kitabı yansıtmakta başarılı olduğunu düşünmüyorum.


"Nbr Cnm", son iki yazısına kadar mizah duruşunu belirgin şekilde hissettirirken, kitabın en ciddi yazıları son sayfalarında bulunuyor. "Ben Ölmedim ki Enayiler!" başlıklı yazıda Gani Müjde, mizahımızın ulu çınarlarından Oğuz Aral'a selam veriyor; hemen ardından ise İzmir ve Selanik benzerliğinden söz açıp Atatürk'ün sevdiği şarkılardan biriyle kitabı bitiriyor. 
"Ve Atatürk'ün çok sevdiği bir Selanik türküsü takıldı dilime nar ağacının altında.
'Bülbülüm altın kafeste...
Öter ahesteeee ahesteee...'"

Nbr Cnm, Gani Müjde
İndigo Kitap, Mart 2017


Kendime Not: 2018 sonuna kadar 65 yazardan 65 kitap okuma hedefimde 63 kitap kaldı.

sana1soru: Türkiye'de okumayı çok sevdiğin bir mizah yazarı var mı?

Neşeli sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu

12 yorum:

 1. Çok fazla mizah okumuyorum çünkü ben de her mizah kitabına gülemiyorum :))

  YanıtlayınSil
 2. Gerçekten çok güzel bir yazı. Gani müjde muhteşem bir insan. Blogunuzu severek takip ediyorum hedefiniz için biraz hızlanmanız gerekiyor.

  Mizah yazarı kabul edilebilir mi bilmiyorum Murat Menteş'i seviyorum ama mizaha yakın olarak.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba :) Teşekkür ederim güzel sözleriniz için. Haklısınız, okumaya biraz daha fazla zaman ayırmalıyım. Murat Menteş'in "Ruhi Mücerret" adlı kitabını okumuştum; yorucuydu ama değişikti.

   Sil
 3. Gani Müjde'yi severim,bu kitabını okuyabilrim, neden olmasın😊Biraz mizah hepimize iyi gelir değil mi:)Neşeli Sevgilerimle💕

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Açıkçası ben de "biraz mizah" olduğunu düşünerek paylaştım; bakalım beğencek misin :) Benden de neşeli sevgilerle :)

   Sil
 4. Ben okuyamadım bu kitabı, yani bazen kitaplar içine alamıyor beni, bu kitapla da öyle bir sorun yaşadım.
  Türkiye'de okumayı sevdiğim bir kaç mizah yazarı var ama en sevdiğim tabii kii Muzaffer İZGÜ idi.. Tüm kitaplarının her satırını ezberlemiş olmama rağmen hala elime aldıkça gülümsüyorum. Hatta ilk Lüp Lüp Makinesi'ni bir gün okula giderken almıştım ve eve dönmeyi bekleyemeyip ders sırasında okuma hatası yapıp sınıftan kovulmuştum. Ve dönüşte de otobüste rezil olmuştum :)) Canım Muzaffer İZGÜ..artık onu okuyamayacak olmak beni öyle üzüyor ki..Sen okudun mu hiç?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bazen öyle oluyor. Bazen de kitap iyi olsa bile zamanın uyuşmuyor, başka zaman okuduğunda daha iyi hissediyorsun. Otobüste nasıl rezil olmuştun? :) Muzaffer İzgü'nün çok eskiden "Anneannem" serisinden birkaç kitabını okumuştum. Daha yetişkinlere yönelik eserlerinden ise "Lütfen Kızımla Evlenir misiniz?" başlıklı tiyatro oyununu okudum.

   Sil
 5. gani müjde iyi tabii. mizah kitabı da çok severim. ama çizgili olcak. okumam bunuuu :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. çizgi roman gibi olsun yanii, uykısız penguen kitapları gibii, otisabi, ipek, şerafettin gibiii. düz yazı mizah sıkıcıı :)

   Sil
  2. Öyle desene :)) Bende pijamadan öteye gidememişti "çizgili" sözcüğü :)

   Sil