23 Temmuz 2018 Pazartesi

Tutkuları Olmalı İnsanın


Tutkunu olduğun bir şey var mı? Varsa şanslısın sen de. Eğer yolunda ilerleyebiliyorsan tutkunun, sahiden bambaşkasın. Nefes alabilmek kadar doğal ve bir bu kadar aşktan. Hayat, tutkun varsa güzel.
****
Kimi denize tutkun olur, kimi nehire... Kimi kitaplara bırakır kendini, kimi cümleler kurar... Biri çıkar ve müziğe bağlanır, öteki sahnenin tozunu doldurur ciğerine... Ah, ne çok türetebilirim! Kardeş bile benzemezken kardeşine, farklıyız hepimiz; bir parmağın izi gibi değişiktiktir tutkularımız ve ne mutlu ki yaşarız.
***
Mesela ben yazmaya tutkunum. Belki sen de öylesin. Söylesene benim tutkulanışımla seninki benzer mi hiç birbirine? Elbette bilirim ikisi de güzelliktir. Yaşamak zaten güzellik için uyanmaktır.
**
Tutmaktan, tutunmaktan, bazen de tutulmaktan gelir tutku. Ona ihtiyacın varsa tutku olur. "Olsa da kabul, olmasa da..." dediğine tutkuyla yaklaşamazsın. Tutkun yoksa yaşayamazsın. Salt nefes almayı yaşamaktan saymıyorsan tabii.
*
Bir insanım; ruhu olan, ruhu dolan, ruhu bir kuş gibi duygudan duyguya konan.


sana1soru: Neyin tutkunusun?

Neşeli sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu

25 yorum:

 1. Ben de yazmaya,okumaya,aileme,yaşama tutkunum.:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şahane şeyler bunlar :) Dilerim tutkunu olduğun her şey nefeslerine karışarak ruhunu sarmaya devam eder :)

   Sil
 2. Sanırım ben okumaya tutkunum. Her geçen gün çoğalarak devam ediyoru bu tutkum. Okumadığım zaman kendimi rahatsız ve eksik hissediyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ah işte bu... Eksiklik yaratma hali... Okumaya tutkun olmak ne güzel :)

   Sil
 3. Bu ne harika bir yazıdır böyle, her kelimesinde kendimi buldurtan!
  Tutkuların bir sonu var mı acaba, ya da olmalı mı? Arasından seçip bir cevap bile veremiyorum sanırım..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok mutlu ettin; teşekkür ederim :)) Tutku acaba çok olabilir mi? Azda özlük müdür, yoksa bolluk bereket midir?

   Sil
 4. "Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var:
  Yaşadın mı büyük yaşayacaksın, ırmaklara,göğe,bütün evrene karışırcasına
  Çünkü ömür dediğimiz şey, hayata sunulmuş bir armağandır
  Ve hayat, sunulmuş bir armağandır insana"
  Ataol Behramoğlu şiirinden

  YanıtlayınSil
 5. Cevap;kitap tutkunuyum. Bunu "Kağıt Ev" başlıklı yazımda anlattım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Galiba "Kâğıt Ev" başlıklı yazıdan ikinci kere bahsediliyor; bu kez okuyacağım, geçen sefer sanırım bir başka yazıya denk gelmiştim, hatırlayamıyorum.

   Ataol Behramoğlu'nun bu güzel şiirini bir yorum ile hatırlamak içimi bir huzurla kaplattı, teşekkür ederim :)

   Sil
 6. Heveslendiğim çok şey olsa da; okumaya ve yazmaya tutkunum!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bunca farklılıkları olan insanların ortak noktalarda buluşabilmeleri beni heyecanlandırıyor. Yazmaya tutkun olmak ve böyle birileriyle karşılaşmaktan mutlu oluyorum :)

   Sil
 7. Yaşamaya, doğaya , güzelliklere ve iyiliğe tutkunum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hepsi ayrı ayrı güzel; ama iyiliğe tutkun olmak, işte o çok güzel :)

   Sil
 8. Çok güzel bir yazı ve harika bir konu. Hatta bu konuyla ilgili bir yazı yazmak ne zamandır benim de aklımdaydı. Bana göre ruhu olan her insanın tutkusu olmalı. Muhakkak olmalı. Yoksa nasıl yaşanır ki? Kaleminize sağlık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dilerim en kısa zamanda yazarsın. Çünkü tutkudan bahsetmek insana iyi hissettiriyor. Bunu hem kendimden biliyorum, hem de gelen yorumlardan böyle olduğunu tahmin ediyorum :) Belli, senin de ruhun var; ona iyi bak :))

   Sil
 9. Benim tutkum; sevdiğim şeyleri yapabileceğim, keyfimce tembellik edip boş gözlerle etrafı seyredebileceğim, kısaca canım o anda ne istiyorsa onu yapabileceğim boş zamanlarımın olmasıdır... Dışarıdan kimsenin müdahalesi olmadan, kimseye muhtaç olmadan hobilerimi yaşayabileceğim geniş zamanlarımın olması benim en büyük tutkum... :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hayal ederken de mutlu eden sözcükler :)

   Bir noktaya takıldım: "Boş zaman" ile "Geniş zaman" benzer midir? Ya da "Boş zaman" diye bir şey var mıdır?

   Sil
  2. Hocam zor yerden sordunuz... :)

   Benzerlik konusundaki sorunuza aklım erdiği dilim döndüğünce cevap vermeye çalışayım efendim... :)

   1- boş zaman hiç bir şey yapmadan öylece etrafı seyretmek, düşünmek, çalışla çırpıyla toplarağı karıştırmak...

   Geniş zamanlar da sevdiğin bir uğraş (hobi) ile meşgulken o anın daha üzun sürmesi isteği manasında kullandım sanırım bu iki ayrı zaman kelimesini... :)

   Bu kadar hocam... :)

   Soruyla karşılaştığımda verdiğim istem dışı doğal tepki olarak kullandığım bir kelimedir hocam kelimesi... Lütfen latife olarak kabul buyrunuz... :) Selamlar...

   Sil
  3. "Boş zaman" diye bir şeyin olmadığına inananlardanım. Mesela sizin boş zamanlarda yapılabilecekler için sıraladıklarınız benim için hayli dolu dolu şeyler :))

   Sil
 10. Yaşamaya tutkunum, sevmeye tutkunum, gülmeye tutkunum ♥

  YanıtlayınSil
 11. ye benim şu kitaplarda en sık yazdığım konulardan biri bu. yırtılırcasına tutkulu olmalı tabiside. okumak yazmak en büyük tutkum olsa da yaşamak onlardan daha büyük tutkum tabisideee. yaşamanın kendisi yani. deniz, çiçekler, bebekler, kuşlar, ağaçlar, sabah akşam, yaşama sevinci en büyük tutkum herhaldesii :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tutku olmazsa eksiğiz. Ne kötü ki çoğumuz eksiğiz. Ben de eksiğim galiba. Nasıl aşacağımı henüz keşfedemediğim bir odaklanma sorunum var.

   Yaşamayı tutku olarak kabul etmek bence psikolojik iyilik halinin temelini oluşturuyor ve herkesin buna ihtiyacı var. Her şeye tutkulu olmak demek, acaba her şeye duyulan şeyin tutku olup olmadığını içsel ve içten bir şekilde bana sorgulatıyor. Tabii senin düşüncenden ya da eyleminden değil, salt fikrin kendisinden söz ediyorum :)

   Sil
 12. ona ihtiyacın varsa tutku olur... 7 yaşından beri yazıyorum, cümleleri dans ettirmek benim tutkum.. teşekkür ederim bana bunu hatırlattığın için. blogunu yeni keşfettim, iyi ki de keşfettim. keyifli bloglar! :')

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Acaba ben kaç yaşımdan beri yazıyorum... Bir düşüneyim... 10 yaş kesin; ama ondan önce de var, hatırlıyorum ancak ay mı yoksa yıl mı fark ediyor, işte o kısım biraz bulanık.

   En yakın zamanda bloguna gelip dans gösterini izleyeceğim. Bu arada kullanıcı adını da çok sempatik buldum, bende güzel hisler açığa çıkarıyor. Sana da keyifli bloglar! Hoş geldin Kıvırcık :)

   Sil