17 Temmuz 2018 Salı

Yeni Yazma Biçimleri Denemek


Görsel gürültüde henüz eşik değerin altında kaldığım şu yaz sabahında, gece boyu bilinç dışımda akan harfleri, anlamlı bütünler haline getirmeye çalışıyorum. Harflerden sözcüğe, sözcüklerden cümleye bir varoluşun macerasından söz etmiyorum. Bu, tıpkı bir heykeltıraşın devasa bir mermerin içine saklanan özü aramasına benziyor. Tümden geliyorum.
****
Ara ara esniyorum. Çaydanlığın buharı aspiratörü hâlâ yalamıyor; çünkü mutfak için gün henüz başlamadı. Aslına bakarsan benim içim de uyumaya devam ediyor. Kulaklarımdan ruhuma akan melodik nehir, bütün negatif enerjimi söküp atarken, bana kalan sadece yenilenmenin verdiği huzur. İnsan olarak önce kendimi, sonra hepimizi düşünüyorum, tuhaf, sürekli yenileniyoruz ama bunun çoğu zaman farkında bile değiliz. Şükrediyorum.
***
Almanca sesler, sanatın evrensel diline çoğalıyor. Ne söylendiğini anlamasam bile böbreğim dâhil tüm organlarım, ruhsal bir ritüelin içinde olduğunu biliyor. Eski zamanların bir çizgi dizisini hatırlıyorum. Bütün hücrelerim bir varmış bir yokmuş diyerek dans ediyor. Uzaklarda bir kadın, yüzünü bile bilmediğim, şimdi uyanıyor. Uzaklarda bir erkek, sesini bile duymadığım, şimdi uyanıyor.
**
Kendim için yeni bir yazma biçimi deniyorum. Yıldızlarla bölünmüş bir gökyüzüne bakıyorum. Parıldayıp sönen, parıldayıp dile gelen, parıldayıp kayan yıldızlar düşlüyorum. İşte bir kez daha! Seninle birlikte mutlu olmayı diliyorum. Sen; orada, burada ya da şurada yaşayan, ama bir şekilde buluştuğum, gönlünden ne geçiyorsa onu yaşamanı umuyorum.
*
Bir insanı tanımasan bile, onun için iyi dileklerde bulunmak, tarifi zor hazlardan biri.


sana1soru: Senin için "haz" ne demek?

Neşeli sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu

10 yorum:

 1. Bir bebeğin ensesindeki cennet kokusu,bir sokak köpeğinin gözlerindeki hüzün,sevgiyle tuttuğun bir el,yaslandığın omuz...
  Müzik de harikaydı...Teşekkürler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında "haz" dediğimiz şey hiç de erişilmeyecek bir şey değil, hayata böyle güzel bakabildikten sonra... Teşekkür ederim bu naif yorumun için :)

   Sil
 2. Benim için haz; olduğumun dışında biri gibi olmaya çalışmamakta yatıyor... :)

  Yeni yazma biçiminiz kadim bir yazma şekli gibi çabucak kabul gördü nevi şahsımda...

  Deneyin efendim bu uğurda denemeler neşretmek size iyi oturdu... bu gün bu yazıyı okumaka bana ne iyi geldi bilseniz...

  bunun için size teşekkür ediyorum... :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yine yaşamaya, yazmaya ve paylaşmaya güdüleyen bir yorum :)

   "Haz" için ne güzel bir tanımlama. Mesela bu yorumu okumak bana haz verdi, görebildiğim için de şükrettim.

   Ben de size teşekkür ediyorum :)

   Sil
 3. Ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Bayıldım. Yürgine sağlık.Tanışmadigim birinden gelen iyi dileklerin hazzını yaşattığın için çok teşekkürler👍😄💐✋

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim! :) "Tanışmak" aslında yapbozun bir parçası. Daha o kadar çok parça var ki... İşte burada olduğu gibi tanımadığın insana güzel dileklerde bulunmak ve o dileğin yansımasını görmek de başka parçalar :)

   Sil
 4. ha haaa senin sıcaktan kafan karışmış :) bu yazı sevimliydi bence :) haz, hergün güzel şeyler yapmak :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sıcak bana iyi gelmiyor, nem de. Ama yazıya "sevimli" diyebiliyorsa okuyan biri, demek ki o kadar da kötü değil sıcak :)

   "Güzel şeyler" o kadar göreceli ki. Bazısına göre küçük şeylerde, sürekli, hep; bazısına göre gökdelenlerin tepesinde, süreksiz, hiç olmasa da hep değil.

   Haz'ır olmak lazım hazza :)

   Sil
 5. Haz; hayatın güzellikleri karşısında duyulan hayranlıkla karışık esrik mutluluk bence..

  YanıtlayınSil