10 Ağustos 2018 Cuma

Küçük Şeyler Mutluluğu


Başarılı bir insan değilim, onlara göre. Onlar, yani toplum.  Taleplerine cevap veremiyorum, çünkü umursamıyorum. Anlamıyorlar beni, ama mutluyum. Çoğunluğun standartlarına uymadığım için ötekileştiriliyorum. Bir papatyanın oyunbazlığı veya balıkların bir dilim ekmek ile sohbeti benim için yeterliyken onların gözünü tüketime dair değersiz şeyler doldurmuş.
****
Mutluluk nedir? Şu an aldığım nefes, dinlediğim müzik, az önce buluştuğum karpuz, çektiğim bir fotoğraf, güzel bakan bir kedi, esen rüzgâr, bir karıncanın kolumdaki yolculuğu... Pek çok insanın farkına bile varamadığı, onca sıradan şey benim mutluluk sebeplerim. İyi ki bu dünyadayım ve tam da olduğum hayatı yaşıyorum.
***
Yerinden memnun olmak, bir insanın yaşam kalitesini ciddi şekilde etkiliyor. Bilinçli olarak bunu düşünmeye başladığında, eğer biraz da cesursan, olumsuz etkenleri hayatından çıkarmaya uğraşıyorsun. Yanlış insanlar, yanlış şeyler veya süregelen yanlış olaylar; hepsi yavaş yavaş azalıyor.
**
Yaşadığım hayat, benim hayatım. Elbette eksikleri var. Ama pişmanlık duymuyorum. Demek ki şu anım böyle olmalıydı, bu yolu seçmeliydim ve tabii ki yeni yollara doğru adım adım ilerliyorum. Fotoselli lambalarla dolu karanlık bir caddede, belki bir orman yolundayım; gözlerimin önü vardıkça aydınlanıyor ve ara vermeksizin devam eden bir varış halindeyim.
*
Bazıları kâğıdın üstüne çizdikleri rotayı takip ederler, kimisi kalbinin sesini dinler.


sana1soru: Seni mutlu eden en küçük şey ne?

Neşeli sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu 

12 yorum:

 1. Yine içimi farklı ve güzel hislerle dolduran bir yazı, kalemine sağlık :D
  Beni mutlu eden en küçük ve en önemli şey gün batımını izleyebilmek. :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok seviniyorum böyle yorumları gördüğümde :) Teşekkür ederim :)

   Gün doğumunu hiç seyrettin mi?

   Sil
 2. Bir buçuk yıldır iş yerimin kapısında sabah beni bekler bulduğumn sokak kedimin bacaklarıma sürtünmesi mesela beni en mutlu eden şeylerden biri

  YanıtlayınSil
 3. Sebebini bilmiyorum fakat, bir karganın cevizi yukarıdan bırakıp sonra çabucak aşağı inip o cevizin içini kontrol etmesi. Çok nadir görülüyor böyle şeyler. ama görünce de yüzümden tebessüm eksik olmuyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir sincapla da pek sık karşılaşılmıyor ve yazdığın yorumu okuduğumda bir tanesi düştü aklıma :) Hoş geldin :)

   Sil
 4. mutlulukla ilgilenmiyom huzurla ilgileniyom huzur kalıcı yiaaa :) bebekler, çiçekler, kuşlar. çok ilgilendiğim şeysiler işteee :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bebekler, hatta 0-3'ün 3'e yaklaşan kesimi benim için de ilgilenilmeye oldukça elverişli insanlar :) Çiçekleri yakınlaşıp fotoğraflamayı seviyorum. Kuşların birden uçmaya başlamalarına çok heyecanlanıyorum. Ama bunlar buna huzur vermiyor; mutluluk daha çok. Zaten uzun vadeli yaşayabilen biri değilim, anlık mutluluklarım ne kadar sıklaşırsa o kadar iyi hayatım. Az ama sık yemek gibi :)

   Sil
 5. sana1soru: Seni mutlu eden en küçük şey ne?

  mai :-)

  YanıtlayınSil
 6. Ya sen ne kadar güzel yazıyorsun, her yazında kendimden bir parça buluyorum :)

  Beni mutlu eden en küçük şey; sebepsizce gülümsemek :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hey! Çok teşekkür ederim :)) Laf aramızda, ben de sebepsizce konuşmayı seviyorum :) Çoğalsın sebebe bağlanmayan güzellikler!

   Sil