3 Ağustos 2018 Cuma

Pelesenk


Kapı gıcırtısına oynayan bir millet olduğumuz pek çok defa söylenir. Bundan mütevellit hareketli şarkıların, ruhumuzun nizamiyesinden girmesi zor değildir. Gülse Birsel'in senaryosunu yazdığı "Aile Arasında"da kullanılan "Yanayım Yanayım" şarkısı, uyandığımdan beri dilime pelesenk olmuş halde. Benimle birlikte o da sabah yürüyüşüne çıktı. Hatta Ağustos Böcekleri, hep bir ağızdan şarkının darbuka solosunu yaptı.
****
Salt film için üretilmemiş bir şarkıyı yer aldığı filmle bahsetmek anlamlı gelmeyebilir; ancak şarkıyı filmin oyuncularından Ayta Sözeri ve Demet Evgar'ın şahane yorumuyla dinlediğimi söylediğimde biraz daha anlaşılır olabileceğim. İkisi de sanatı çok yönlü yaşayabilme yeteneğini kendinde bulmuş ve bunu paylaşabilme şansına erişmiş insanlar.
***
Şans, her zaman birtakım fiziksel olanağın ortaya çıkması anlamına gelmiyor. Mesela farkında olabilmek de bir şanstır. Müzik, ruhun terbiyecisi; bunun farkındayım. Dinlediğimiz müzikler hâletiruhiyemizi bir anda etkileyebiliyor. Üzgünken dinlenen hüzünlü bir müzik, bizi düşük modun dehlizlerine kapatabiliyor. Tabii bu, önerebileceğim bir durum değil. Fakat hareketli müzikler enerjimizi yükseltmekle kalmıyor, aynı zamanda yaşama sevincimizi de büyütüyor. İşte bunu samimiyetle önerebilirim.
**
Bu sabah, doğumunu izlediğim yaşama sevincim, bir anda okul çağına geldi. Yazmayı öğrenen bir çocuğun, harf denilen resimlerden bir sinema düşü kurabilmesinin heyecanını yaşadı. Ah benim yaşama sevincim, bugün hayli kıpır kıpır. Seni Turist Ömer gibi selamlar.
*
Bir balığı dans ederken seyrettiysen bilirsin ki denizin balığı neyse ruhun müziği de odur.


sana1soru: Ruhunu mutlu eden özel bir şarkın var mı?

Neşeli sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu

9 yorum:

 1. Normalde o şarkıyı çok duymuşumdur ama üzerimde bir etki yaratmamıştır ama filmde duyduğumdan beri gülümseme geliyor benim de :)

  Neşeli hafta sonların olsun ♥

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Filme de öyle aman aman gülemedim; ama Engin Günaydın'ın üstümde bıraktığı his ile o şarkı için ancak şu atasözümüzü hatırlayabilirim: Tencere yuvarlanmış, kapağını bulmuş :)

   Neşeli bir hafta dilerim :)

   Sil
 2. Olmaz m?
  Dalaras dan S'agapo. Özellikle Rus Flarmoni Orkestrası eşliğinde olan.
  Özeldir de benim için ; ))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Böyle yazılınca bilemedim, ama dinleyince daha önceden tanıştığımızı anladım. Ne güzel müzik :) Teşekkür ederim paylaştığın için :)

   Sil
 3. Ben de ters bir durum var.Mutlu iken hüzünlü şarkılar dinlerim,hüzünlü iken ise neşeli şarkılar.Kaçış desem değil ,çözemedim :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hüzünlüyken neşeli şarkılar dinlemeyi anlayabiliyorum, ama neşeliyken hüzünlü şarkılar dinlemek biraz sıra dışı benim için. "Dur, şimdi çok mutlu oldum, azıcık da üzüleyim." der gibi :) Ama üzülme tabii, hep neşeli ol :))

   Sil
 4. her gün ayrı bir şarkı neredeyse :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Elbette öyle :) Mesela bugün senin için hangi şarkı çalıyor?

   Sil
 5. pelesenk şarkıııı, the phantom of the operaaa :)

  YanıtlayınSil