2 Ağustos 2018 Perşembe

Sabah Yürüyüşü


Uyumaya devam etme özgürlüğüne sahip olduğun halde, sabahın yedisinde uyandığını hayal eder misin? Güneş bile göğe henüz yükselmiş ve teni yakmaya hayli uzak. Evde oturup mobil cihazına gömülerek sosyal medya hesaplarındaki bildirimleri kontrol edebilirsin. Kim ne iş üstünde diye adeta bir Sherlock Holmes edasında sanal bir gezintiye çıkabilirsin. Ya da televizyonda eski bir dizinin tekrarında boğulabilirsin. Hadi karamsar olmayı bırakalım; belki kitap okuyabilirsin. Satırlar arasında girilmemiş sokaklar keşfedersin.
****
Erken başlayan bir sabah için okumak güzel bir eylem olsa da daha güzelini biliyorum: Yürümek. Hele ki doğanın içindeysen. Doğanın içinde değilsen de canlılık ile karşılaşabiliyorsan. Kuşlar ötüyorsa, köpekler usulca dolanıyorsa. Bir çiçek açıyorsa yolunda ve bir kelebek o çiçeğe konuyorsa.
***
Bu sabah yürüyüş yaptım. Yoluma çıkan bir köpeğe "Günaydın!" dedim. Kuş seslerini duyabildiğim için şükrettim. Sabahıma vuran dünyanın etkileyici kokusunu alabildiğince ciğerlerime çektim. İnsanların çoğu uyurken, sokaklar sakinken, hayallerimin can suyu oldu dünya.
**
Benim dünyam, yapaylıktan uzak. Çünkü doğal olanın kıymetini biliyorum. Sahteliğin acıklı hikâyesine pek çok kez tanık oldum. Gerçeklik, dünyanın temiz havası; gittikçe tükenen ama hâlâ varlığını sürdüren.
*
Ömrü, doğanın içinde bir sabah yürüyüşüne benzemeli insanın.


sana1soru: Sıradanlıktan ayrılan bir sabah ritüelin var mı?

Neşeli sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu

24 yorum:

 1. Ben de bu sabah yürüyüş yapanlardanım :)
  Hatta yeşilliğe doyamadım , hala korulukta oturuyorum püfür püfür , mis gibi de esiyor.
  Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şahane! Doğanın içinde olmak mükemmel bir ayrıcalık. Bir de esiyorsa, hem de püfür püfür, keyifli :) Neşeli sevgilerle :)

   Sil
 2. içim açıldı hem ismine bloğun hem yazdıklarına
  ilk bloğumda sayfaya geldiğinde "mavi düşlere pozitif enerjiye hoşgeldin" diyordum blogcuda
  onu hatırlattın bana
  neşeli sevgiler de güzelmiş
  sabah ritüelim tüm sevdiğim arkadaşlarımın sesini duymak iş yerinde yüzünü görmek sanırım
  öpücükler ve sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Her yorum mutlandırır beni, ama bu biraz daha çok mutlu edenlerden oldu :) Geçmişin iyi yanını hatırlatabildiğim için de ayrıca sevindim. Aynı yerde olup birbirinin yüzüne bakmayan onca insan var ki hoşuma gitti bu sabah ritüeli :) Neşeli sevgilerle :)

   Sil
 3. Hep istemişimdir erkenden uyanıp yürüyüş yapmayı, uyanan doğayı dinlemeyi. Ne güzel olmuş...okurken o anların bir parçası oldum resmen :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. "Erken kalkan yol alır." atasözü her ne kadar sabah yürüyüşleri için söylenmemiş olsa da bu bağlamda da kullanılabilir tabii :)

   Sil
 4. Oğul öpücüğü ile uyandırılan her sabah mutluluk benim için ama şimdi ergen olduğunu düşünürsek bunun azlığını sen hayal et artık ;)

  "Ömrü, doğanın içinde bir sabah yürüyüşüne benzemeli insanın." bayıldım bu cümlene ♥

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. "Oytunla Hayat" yedekleniyor mu ki? Oytun için ileride pek de hatırlayamacağı çok şeyler yazılı orada; blogun başına bir iş gelirse büyük bir kayıp olur.

   Teşekkür ederim kalpçikli yorum için :))

   Sil
  2. Yedeklemeyi ihmal ediyorum :/ İyi ki aklıma getirdin

   Sil
 5. Güne baslamak için güzel bir yol.

  YanıtlayınSil
 6. Evet, menekşemi sularken sıradanlıktan ayrılan bir sabah rutini gerçekleştiriyorum; onunla konuşuyor, yapraklarını sevip sevgimi aktarıyor ve çiçeklerini hayranlıkla seyrettikten sonra içimden şükürlerimi sunuyorum Allah'a, güzellikleri görebildiğim için :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir çiçekle diyalog kurabilmek şahane bir durum :) Geçenlerde ben de bir arkadaşımla bunun sohbetini yaptım; çiçekleriyle konuştuğunda onların daha dinç olduklarını, hatta yeni çiçekler açtığını söyledi :)

   Sil
 7. Mobil cihazlara gömülüyor oluşumuz gerçekten çok acı. Nadiren de olsa bu doğada yürüyüş işini yapmalı, zihnimizi o yapay şeylerden biraz olsun uzaklaştırmalıyız.
  Sevgiler Neşeli Yazar :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eleştiriyorum ama ben de pek farklı değilim tabii. Hoş geldin bu arada :) Haftada bir bile olsa, mutlaka yürünecek bir doğa parçası bulabilir insan, yeter ki istesin :) Sana da neşeli sevgiler orada olduğunu bildiğim ama Gizli Özne :)

   Sil
  2. Maalesef hepimiz öyleyiz. Teşekkür ederim :)
   Katılıyorum, zaman zaman uzaklaşma konusunda.
   Son cümle çoook iyiydi güldüm :D

   Sil
  3. Yaşasın! Birini daha güldürdüm :))

   Sil
 8. Çok erken sabah yürüyüşü ne güzeldir, farklı kokar, bir ara gün aydınlanmaya başladığında uyanıp 10 dakika yürüyüş yapıyordum, iyi de gelmişti o dönem, daha açık bir zihnim olmuştu. Sanırım yeniden başlasam güzel olacak gibi hissettim :) Belki senin bu yazın da bana onu hatırlatmıştır.

  Sabah rutinim, özenerek espresso aletine çekirdek kahveyi çekmek ve onu kısık ateşte hazırlamak :)
  Günün güzel geçsin
  Sevgilerimle

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sen hayatı, pek çok insanın umursamayacağı detayları duyumsayarak ve hissederek yaşıyorsun; bu nedenle seninle karşılaştığım için kendimi çok şanslı görüyorum. Sabah için "farklı kokar" diyebilmek ne şahane!

   Güzel bir hafta sonun olsun. Neşeli sevgilerle :)

   Sil
 9. ayy ben her sabah ağaçlara bakıp ayy hayat ne güzeel bugün de sabah oldu derim kiiii :)

  YanıtlayınSil