27 Ocak 2019 Pazar

Bugün Benim Doğum Günüm


Bilgisayarımı koyduğum masayı değiştirdim. Daha önce kitapları yığdığım tablanın üstüne yerleştim. Bardağım yeni yerinde, içinde portakallı çay. Turuncu meyvenin mevsimindeyiz. Uzun zamandır dinlemediğim bir şarkıyla buluştum. Sekiz yıl önce tanışmıştım, muhtemelen o zamanda bıraktım. Ezgi ile uçuyorum; hem bugünü yaşıyorum hem de geçmişi. Bazı şarkılar insan ruhunda tarihleriyle kodlanıyor.
****
Son bir senemi düşünüyorum. Hayatımda çok keskin olmasa da bazı yönelmelerim oldu. Girdiğim yollar nereye uzanır, bilmiyorum. Ama şu an için "şükür" diyebilirim. Elbette daha iyisi olabilirdi; ama ters açıdan bakarsak daha kötüsü de muhtemeldi. Ne yaşanıyorsa olması gerektiği için. Mesela benim Mutlu Anlar Koleksiyoncusu olup bu blogu açmam da öyle. Bugün blogumun birinci yaşını kutluyorum. "Daha dün gibi" denir ya hani, sahiden daha dün gibi. Nasıl geçti bunca zaman, takvim kendini nasıl yeniledi, şaşırıyorum.
***
Bu hafta belki geçen yılın özetini sunan bir yazı hazırlarım. Şimdilik özetin özetini yapmakla yetineyim. İlk yazımın başlığı "Mutlu Anlar Koleksiyoncusu" idi. Blogun "neden" olduğundan söz ediyordum. Başlayıp sürdürmediğim yazı temalarım oldu: 2018'i Şener Şen ve Haluk Bilginer Senesi ilan etmiştim, onların üretimlerini inceleyecektim, yarım kaldı. Biraz Ahmet Ümit'e kafayı takmayı düşündüm, olmadı. "Yenilenmek İçin 21 Hafta" diyerek 21 hafta sürmesini umduğum bir yenilenme süreci tasarladım, ama neler yapacağımı yazdığım kâğıdı kaybettim :) Filmlerden, dizilerden, kitaplardan ve dergilerden bahsettim. "Durak Hikâyeleri" ve "Büyükler İçin Eylülsel Masallar" başlıklarıyla iki kurgu dizi yazdım. Birkaç mim'e katıldım; davet eden blogger'lara çok teşekkür ederim. Aldığım kitapları okumaya yetişemediğim için kitap almayı azaltacak bir meydan okuma duyurdum. (Daha doğrusu bir yazı yazdım ve meydan okumaya dönüştü.) Sonra o meydan okuma biraz değişikliğe uğradı ve neticede ben yapmadım ama iki blogger arkadaşım bunu olabildiğince tamamlamaya çalıştılar :) On iki aylık süreçte birtakım yazma biçimleri denedim ve şu anki halini temmuz ayından beri sürdürüyorum. Bu arada "Neşeli Sevgilerle" sözümle birçok blog yazarı arkadaşımın aklında yer edindim. Bazılarının kalbine ve ruhuna da dokunmuş olabilirim :)
**
Sayıların "değer" ifade etmede oldukça yetersiz olduğunu düşünüyorum. Yine de geleceğe not düşmek adına birkaçını belirteyim. Bir senede 92 blog içeriği paylaştım. 104 izleyicim oldu. Bir yazım hariç her paylaşımıma en az bir yorum aldım, bu da her içeriği benim dışımda en az bir kişinin okuduğunu gösteriyor ki bu paha biçilemez. Toplamda ise yaklaşık 500 yorumla mutlandırıldım. (Hep var ol, burası seninle daha güzel :)  Geçen bir yılda pek çok blogu ziyaret ettim, yazılar okudum, fotoğraflar gördüm. O kadar çok şey öğrendim ki bu şahane ağdan. Blog yazarı olmayanların bilmedikleri ve bence eksik kaldıkları önemli bir "şey" var. Sanırım bu "şey"in tarifini her blogger kendine göre yapacaktır.
*
Başlarsın, biri katılır, "hayat" olur.


sana1soru: Beni tek sözcük ile anlatmanı istesem bu sözcük ne olurdu? 
("Neşe" hariç:)

Neşeli sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu

18 yorum:

 1. Yazı dolu nice yıllara :)

  YanıtlayınSil
 2. doğum günün kutlu olsun 😊dünde benim doğum günüm dü bir yaş daha aldım 😊 blogger de olmaktan bende çok mutluyum daha hep birlikte nice güzel paylaşımlara İnşallah tekrar doğum günün kutlu olsun canım benim sevgiler 😊🌸🎉🎉🎈🎈🎂

  YanıtlayınSil
 3. Nice yıllar diliyorum o zaman :) Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler :) Neşeli sevgilerle :) Ve sen de iyi ki varsın :)

   Sil
 4. Heey ne güzeel nice yıllar olsuun :)
  Soru da epey zor amaaa :D
  hmm düşününce bence sen hareketli birisin yerinde duramayan biri sürekli koşturuyorsun sanki, enerjin iyi, bi de sanki biraz telaşlı birisin :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Olsun valla, neden olmasın ki :)) Hmm, sanki biraz tutuyor; hiç iyi bir gözlemci olduğunu söyleyen olmuş muydu :) Tabii ki sen de iyi ki varsın :)

   Sil
  2. aa gerçekten mii söylerler bazen ama iltifat olduğunu düşünürdüm hep hahaa :) aslında yazma biçimin cümlelerin öyle düşünmemi sağladı tahmin mi desem his mi bilemedim :D

   Sil
  3. "His" sözcüğünü tercih ederim; daha gizemli duruyor :))

   Sil
 5. O zaman mutlu, uzun soluklu ve ferah nice yıllar diliyorum ben de! Okumaktan çok keyif aldığım bir blog burası, daim olsun umarım.. :)

  Cevap: umut

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten burayı okumaktan keyif aldığın bir yer haline getirebiliyorsam ne mutlu bana :)) "Umut" ne güzel bir cevap oldu soruma. Çok teşekkürler! Bil bakalım, bu yorumu nasıl sonlandıracağım... İyi ki varsın sen de :)

   Sil
 6. Gülümseme ♥

  Nice güzel yazıların olsun bundan sonra da :)

  YanıtlayınSil
 7. Nice yazıların olsun neşeli :)) Severek okuyorum yazılarını, ortadan kaybolma emi :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hey! Mutlu oldum, çok teşekkür ederim :)) Buralardayım :)

   Sil
 8. hehee bu da iyiydi. hayırlı olsun bakalıım. blog gezme konusunda biraz daha sistemli olabiliyin hihi :) tek kelime ile hımm :) bilemedim. full time yazar part time okur ha haa :) tek kelimeyle du bakıyım: "sevimli" :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ya "sevimli" ne güzelmiş :)) Bu bir ay boyunca her gün yazı yazma meselesi beni gerçekten zorluyor. Gündüz de yoğun oluyorum. Zamanı yönetememe konusunda yeterince söylendim zaten. Bloga gelen birkaç yoruma bile cevap vermekte ciddi anlamda gecikiyorum. Diğer bloglaraysa bir türlü gidemiyorum. İki hafta sonra yine tekli günler yazı, çiftli günler okuma döngüsüne döneceğim :)

   Sil