29 Ocak 2019 Salı

Sevgili Neşeli Günlük 29119


Zaman geçer, Dünya döner. Her eski, aslında bir gün yeniydi. Her yeni de bir gün eskiyecek. Yağmur yağacak, kar konacak, fırtına çıkacak. Güneş de açacak, sis de olacak, dolu da bastıracak. Doğanın içindeyken doğanın olaylarından kaçmak mümkün değil. Ama evet şemsiyemiz var, altına gireceğimiz; evimiz var başımızı sokacağımız. Şükür.
****
Hayata iyi yanından bakmak hiç de yazıldığı kadar kolay değil. Bir süreç gerektiren ve bu zamanın sonunda da olacağı kesinlik göstermeyen, "Ya tutarsa..." diye düşünebileceğimiz bir iyilik hali, şeylere iyi yanından bakmak. Buna bazen o kadar uzağım ki gören böyle bir yaklaşımı hiç düşünmüyorum zanneder. Yani sözün özü bu konuda tutarlı olmayı henüz başaramadım. Ama deniyorum ve bu da aslında çok şeydir.
***
"Denemek" eylemi, "Yavaşlık" kavramı kadar değerli. Değer ölçüsünde anlamsal yakınlıkları da söz konusu. Bir şeyi hızlı deneyemezsin. Çünkü hız denemenin çürümesine neden olur. Yavaş yaşarsan deneye deneye kendi doğrularını bulursun... Bir yazar yağmurun altında ıslanmadan "yağmur altında ıslanan kadın"ı yazabilir mi? Elbette çok iyi bir gözlemci olabilir, hatta empati yeteneği de hayli gelişmiştir; ancak ne olursa olsun bazı hisler denemeden açığa çıkmaz. Toprak, su olmadan kokusunu verebilir mi doğaya? Toprağının kokusunu duymayan doğa, kendi varoluşundan şüpheye düşmez mi?
**
Hayata iyi yanından baktıkça, bakmadığın taraftaki iyilikler de toplanıp misafirliğe gelir. İşte o zaman oturduğun tekli koltuktan yavaşça kalkıp kapıya yönelmen, kedi gözünden merakla bakman, misafirlerini güleryüzle karşılaman, onları salona aldıktan sonra sıcak çayını ve kahveni mutfaktan... İyi düşünmek, durdurulamaz güzelliklerin başlangıcıdır.
*
İyi düşün, mutlu ol.sana1soru: İyi düşündüğünde  yaşadığın gelişmeler neticesinde hayatını değiştiren bir şey oldu mu?

Neşeli sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu

10 yorum:

 1. Ben hep iyi düşünürüm. Can'ın çıkmaz dediği izinler çıkar, uçakta son anda yer olur, kapıdan konser bileti bulunur :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Galiba ortalamaya göre daha şanslı birisin :) Ne mutlu sana :))

   Sil
 2. Bazen pozitiflik gücümü kaybettiğimde bakarım ki işler daha çok karışır.
  OLumlamalar gündelik hayatımda çoğunlukla işime yarıyor o sebeple. Ya da sallamamayı öğreniyorum :)

  Sevgiler ♥

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Pozitiflik bir güç işte :) İçimizde olan ve iyi geçindiğimizde büyüyen bir güç :) Neşeli sevgiler benden :)

   Sil
 3. Hayata iyi yönden bakmak biraz da yapı meselesi aslında. Çünkü zor. Herkesin beceremediğini şu yaşımda çok iyi anladım. Ben şanslılardanım, pozitiflik içimden gelir. Ne diyeyim, umarım herkesin içinden gelir de olayları iyi yönünden değerlendirme gücünü bulur:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. "Yapı meselesi" deyince bir fotoğraf canlandı gözümde. Bir şehir ki bir tarafında apartmanlar, bir tarafında gecekondular, bir tarafında gökdelenler, bir tarafında çadırlar... Tıpkı şehirlerimiz gibi karışık içimiz de, yani yapımızda. Ama nasıl ki güzel evlerde oturunca -güzellik göreceli bir kavram- mutlu oluyorsak yapımız da güzel olursa -güzellik hâlâ göreceli bir kavram- daha çok mutlu olabiliriz :) Lafı biraz dolandırdım ama aslında her duygunun, yaklaşımın az ya da çok içimizde bir yerde var olduğunu düşünüyorum; bir madenci gibi kendimizi kazıp çıkarmalıyız cevherimizi. Ve dediğin gibi, zor. Ama imkansuz değil :))

   Sil
 4. Bazen bunu başaramıyorum. Yani iyi düşünmek bisiklet sürmek gibi olabilir mi :) alışana kadar zorlanır sonra ellerini bile bırakırsın. Ben başlangıcındayım sayılır :)) Güzeel bir yazı olmuş emeğinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldin :) Bisiklet sürme örneğini anlayabiliyorum ama hadi biraz daha romantik tarafından bakalım. İyi düşünmek, bisiklet sürmek gibi; çünkü araba sürerkenki hız söz konusu değil. Dolayısıyla etrafımızda olanların daha çok farkındayız, aldığımız nefesi daha derine çekebilme şansına sahibiz. Doğayla iç içe olma olasılığımız biraz daha fazla. Kendi gücümüzle yaşıyoruz ki dinlenmenin kıymetini de daha iyi anlıyoruz. Evet evet, iyi düşünmek bisiklet sürmek gibi :)) Başlangıcında olduğun bu süreçte uzun bir ömür diliyorum :) Teşekkürler :)

   Sil
 5. kesinlikle iyi bakmak olumlu düşünmek olumlu yaşamayı getiriyoo, huzuru getiriyooo :) hayatımı değiştiren bir olay yoktur herhalde ama her sabah ağaçlara bakıp hayat ne güzel demek her günü iyileştiriyor işteğğğ :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biraz çokça konuşuyorum, konuyla ilgili ama çok da gerekmeyen bir şeyden söz ettiğim zaman "niye bunu söyledim ki" diye dertleniyorum. Hatta bugün de böyle oldu. Bu kötü huydan arınabildiğimde hayat benim için daha iyi olacak :) Bak yine aynısını yaptım, bunu anlatmasam da olurdu, ama anlattım bir kere.

   Sil