9 Şubat 2019 Cumartesi

Ezgi'ye ve Kendime Meydan Okuma [9. Gün]


Sonunda hafta sonu. Daha rahat bir günün ardından hem kendi bloguma hem de diğer bloglara zaman ayırmak için şahane fırsat. Bakalım Ezgi'nin meydan okuma konuları, komşularımda nasıl geçiyor, merak ediyorum. Bu arada günden güne soruların üslubu da değişiyor. Bugünkü maddede adımız "arıza"ya çıkıyor :) Öyleyse söz İzmirli komşumda: "Hakkında 5 garip şeyi söyle de bilelim ne kadar arızasın."
****
Eğer biriyle henüz yüzyüze gelmediysem ve yazışarak iletişim kuruyorsam ya da blog gibi bir ortamda onu yazılarıyla tanıyorsam dikkat ettiğim önemli bir detay var. Gerçekten buna göre bir yargı oluşturuyorum ve bunu bir ilk izlenim olarak görüyorum. Yazıştığım veya yazılarını okuduğum kişi bağlaç olan de'yi ve ki'yi ayrı yazabiliyorsa, hatta "şey" sözcüğünü de "birşey" gibi birleştirmeden doğru şekilde kullanabiliyorsa benim için 1-0 öndedir.
***
Duş almayı seviyorum. Neredeyse her gün yıkanırım. Bir garip özelliğim de duştan çıkarken duşakabinin camlarını ve duvar seramiklerini durulamak. Hakkımdaki üçüncü garip şey ne olabilir acaba? İnsan, garipliklerini sürekli aklında tutuyorsa orada psikolojik bir problem olmalı. Sanıyorum ki benim bu noktada biraz daha yolum var :) Gariplik diyebilir miyiz bilmiyorum ama bir şarkıyı veya daha genel bir söylemle müziği sevmişsem onu üst üste onlarca kez dinleyebilirim... Gün içinde temas kurduğum insanlara "merhaba", "günaydın" gibi sözler sarf etmeyi çok severim. Bazen tanımadığım veya herhangi bir maksatla konuşmam gerekmeyen kişilere bile "günaydın" diyorum, haliyle şaşırıyorlar, ama olsun. Bu yazının son garip kişilik özelliği ise hakikaten gariplik. Bazen ruhum bedenimden taşıyor ve son derece gerçekçi şekilde başka mekânlarda, birtakım insanların yanında konuşmaya başlıyorum.
**
Birer Paragraflık Günlük 9/28: Yürümek lazım. Zaman varken bacaklarımızın üstüne kalkmak ve şehri bu şekilde deneyimlemek lazım. Ağacı, bulutu, taşı ve havayı yürüyerek anlamak lazım. Düştüm yola ve yürüdüm. Serince, neşeyle, müzikle.
*
Kaplumbağadan hızlı yürümek hayatı daha çok yaşadığını göstermez.


sana1soru: Uğurlu bulduğun bir nesnen var mı?

Neşeli sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu

14 yorum:

 1. Çoğunlukla dikkat etmeye çalışırım ama ben nasıl yazıyorum diye bir düşündüm hemen :) selamlaşıp merhabalaşmak kadar güzel birşey yok bence ama artık biraz cimriyiz bu konuda, günlük notları çok güzel, benim uğurlu bulduğum birşeyim yok

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Konuşurken güzel konuşmaya, yazarken de doğru yazmaya özen göstermeliyiz :) Bu hem kendimizi yansıtan bir şey, hem de karşımızdakine verdiğimiz değerle ilgili bana göre :) Teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Bir şarkıyı ve müziği çok beğenince ben de üst üste defalarca kez, bırakana kadar dinliyorum. Tükenince üzülüyorum :( Bugünün konusu çok güzel ya herkesin bi garipliği varmış neyse ki :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İyi müzik kendini şarj ediyor :) Bir zaman tükendiğini hissedebiliyorsun, ama daha sonra yeniden tazeleniyor müzik :)

   Sil
 3. Bazı dil bilgisi kurallarına uyulmaması göz tırmalıyor cidden. En azından benimkini tırmalıyor :) Özellikle de bağlaçların yazımı. Ben de genelde günaydın, iyi günler, kolay gelsin derim. Aynı tepkileri ben de sıklıkla alıyorum. Hatta bazen öyle bakanlar oluyor ki sanki kötü bir şey söylemişim gibi. Mizaçları mı öyle o insanların bilemiyorum ama ben biri bana hoş bir şey söyleyince en azından gülümsüyorum. Bence normali de bu. Anormal olanlar diğerleri :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dil ve dilin kullanılması önemli :) Gülümsemek evrensel dilin ilk harfi olabilir :)

   Sil
 4. Yenilenen ve içimizi açan bir blog olmuş buralarr, ah öyle sevdim ki! <3

  YanıtlayınSil
 5. Noktalama tamam ama yazım yanlışları beni de iter. Hadi 1-2 kere tamam ama sürekliyse çok rahatsız olurum:(
  Selamlaşmak konusunda istemesem de cimriyim. Aslında istediğim gülümseyip selam vermek ama çekiniyorum çoğu zaman. Bazen selam veriyorum ve o kişi de duymayıp ben sap gibi kalınca iyice çekiniyorum bu sefer insanlara selam vermeye. Keşke hiç takmasam :))
  Uğurlu bir eşyam yok sanırım, uğura pek de inanmadığımdan galiba :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Seninle 2020'de karşılaştığımızı düşünüyordum, ama 2019'da da buralara gelmişsin :) Dili önemsiyorum :) Çekinmek çok doğal, ama kabuğu kırdıktan sonra selamlaşmak bundan çok daha güzel :)

   Sil
 6. Duşakabin olayı :)) Evde herkes o gün yıkanacaksa son giren ben oluyorum ki, sulama işini layıkıyla yapabileyim :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin kendine göre değişik alışkanlıkları var işte :)

   Sil
 7. hahahaaaa :) Bundan sonra bağlaçlara ayrı bir dikkat edeyim ben o zaman :)))

  YanıtlayınSil