23 Ekim 2019 Çarşamba

Kelebekler Kitap Okursa


Kitaplarınla oynamayı sever misin? Bunu bana bugün değil de başka bir zaman sorsaydın, vereceğim cevapta ne derece samimi ve gerçekçi olabilirdim, emin değilim. Belki unuttuğumdan, belki de bu açıdan hiç düşünmediğimden çelimsiz sözler sarf etmekten öteye gidemezdim. Romanlar öykülere dokundu, şiirler onlara yaslandı, senaryolar karşı kaldırımda, denemeler yolun öte başında. Yeni bir eve taşınmış koltuk takımı gibi, yeni bir manzaraya bakan menekşe gibi meraklı ve heyecanlılar.
****
Çoktandır aklımdaydı, kitaplığımı düzenleyecektim, ama aylar birbirini kovaladı ve kitaplar yerlerinden milim kımıldamadı. Mevsim değişti, rüzgâr çıktı, çok sıcak oldu, yağmur da yağdı. Koyu renk kitaplık, diğer mobilyalarla birlikte içimi karartmaya başladı. Dünya bile dönerken eşya neden aynı yerinde duruyordu? Kitaplık artık yeni yerinde, sırtını başka bir duvara verdi.
***
Çok kitabım yok, ama yine de az olduklarını söyleyemem. Kitaplar rafta diziliyken kitaplığı oynatmam mümkün değildi. Bu nedenle önce rafları boşalttım, sonra kitaplığı yeni yerine taşıdım. Koyu renk ahşap, sanki ilkyazına kavuşmuş sene gibi çiçeklerini açmak için sabırsızlanıyordu. Kitapları hemen yerleştirmeliydim, ama yazara göre mi yoksa türe göre mi dizeceğime karar veremiyordum. Bir de "kitapların birbirleriyle aynı boyutlarda olmaması" diye bir sorun vardı.
**
Biraz düşündüm ve detaylarda kaybolmak yerine, boyutları ve yazar isimlerini önemsemeksizin kategorik bir sınıflandırma yaptım. Romanlar ve öyküler bir yerde, şiirler ve senaryolar bir yerde, kişisel gelişim kitapları başka bir yerde… Yazarlar ahbap oldu, sabahtan akşama sohbet ediyorlar. Kimse kendine benzeyenin yanında ve yamacında değil; uzunlar kısalarla karıştı, zayıflar şişmanlarla. Kitaplığın neşesi tüm eve yayıldı.
*
Kelebekler kanat çırpar, güneş göğe sevdalanır.buseninsorunmutluşka: 
En sevdiğin kitap hangisi?

Neşeli sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu

8 yorum:

 1. Ben de bazen sıkılıyorum aynı düzenden. Ama daha kitaplığıma bile sığamıyorum ben. Dolayısıyla kitapların yerini değiştirmeye gözüm yemiyor :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sığdıramıyorum, ama bunu ikincil dert olarak düşündüm ve sığdırabildiklerimle oynadım :) Hâlâ kendine yer edinemeyen, sırt gösteren dizilimde değil de üst üste yığılmış kitaplarım var :)

   Sil
 2. Ne iyi olmuş değişiklik, eline sağlık :) Bunu ben de çok düşünüp sonra boylarına göre düzenlerim hep ama aslında senin düzen daha doğru. Yani roman vs. diye ayırmak :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) Biçimsel benzerliğe göre dizmemek kitaplığa yeni bir enerji getirdi, sanki turuncu oldu :)

   Sil
 3. Çok zor bir soru bu sevgili koleksiyoncu... Ben daraltayım mı biraz süremi,son bir yıl diyeyim mesela...
  Bak böyle diyince daha kolay oldu... Nermin Yıldırım/Dokunmadan diyebiliyorum bak şimdi.

  Sevgiler, kocaman sevgiler ♥

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Notumu alıyorum, öneri için teşekkür ederim :) Daha kocaman sevgiler benden :))

   Sil
 4. kaçtı, 500 kitap mı hihi :) hermann hesse sidarta :) yeni bir şeye başladık. ortak öykü yazıyoz. katılmak istersen, benim o yazıma veya sessiz gemiye gidip, ben de yazmak istiyom deee işteğğ :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aman, unutma sen, ne var yani, okuyacım ben o 500 kitabı :)) Haber verdiğin için teşekkür ederim, şurada kendi ritmimi yakalayabilene kadar ortak bir çabaya girmeyeceğim. Sonra sorumluluk hissediyorum, işler iyice sarpa sarıyor :)

   Sil