24 Nisan 2020 Cuma

Bir Tatlı Huzur (10/16)

 

Canım mutluşka, programımız başlıyor, ben Mutlu Anlar Koleksiyoncusu. Salgında bir günü daha geride bıraktık. Yaşam biçimlerimizi bu yeni duruma uydurma noktasında her geçen gün biraz daha iyiye gidiyoruz. Uzmanlar tarafından belirtilen kurallara uyma açısından yüzde yüz başarı sağlanamasa da çoğunluğun buna riayet ettiği görülüyor. Neşeli dinleyenler. Unutmayalım ki bir anlık ihmal çok büyük acılara yol açabilir. Önlemimizi alalım ve evde kalmaya devam edelim.
****
Bugün Ramazan ayının ilk günü. Popülerizm içinde biraz erise de kendi kültürünü yaşatabilen bir dönem. Öyle büyük bir kültür ki inananlara olduğu kadar inanmayanlara da etkisi var. Peki, Ramazan denildiğinde aklıma neler düşüyor? Her şeyden önce iftar, Ramazan pidesi, top atışı... Minareler arasına gerilen mahyalar... Gölge oyunlarının efsane ikilisi; Karagöz ve Hacivat... Şerbetçiler, macuncular... Pek tabii bir de sahur...
***
Ramazan denildiğinde aklımıza bile gelmemesi gereken şeyler de var... Örneğin, iftar sofralarını süsleyip püsleyip fotoğraflarını sosyal ağlarda paylaşmak. Kaldı ki bunun normal zamanda da yapılmaması lazım; bana göre saygısızlık ve şımarıklıktan başka bir şey değil. Komşu açken tok yatmak kötü; gel gör ki komşuluk ilişkileri de zayıfladı. Ama yine de bu açığı kapatacak dernekler var. Bağış seçeneklerini düşünebiliriz. Mesela hakkında biraz bilgim olan ve güvendiğim LÖSEV'i önerebilirim. Orucu sadece bir süreliğine aç ve susuz kalmak olarak değerlendirmiyorum. Bu ayı daha iyi insanlar olmak adına bir fırsat şeklinde de görebiliriz. 
**
Ramazan'dan bahsederken Ezgi'nin sorusunu unutur muyum hiç? Bakalım bugünkü uçağımda neler yazılı: "Bugün bir şarkı listesi yapalım. En sevdiğin film müziklerinden oluşan bir liste şahane olur." Tercihimi Türk Sineması'ndan yana kullanacağım ve dönem olarak da yakın geçmişten uzak duracağım. Bu arada, televizyon seyreder misin bilmiyorum, ama bu günlerde ekranda ne kadar çok Kemal Sunal filmi gösterildiğinin farkında mısın? Ne büyük aktörmüş ki yaşadığımız bu zorlu günlerde hüneriyle yanımızda oluyor. Kabul ediyorum, her biri müthiş filmler değil, ama onun bir bakışı, bir gülüşü bile içimi ısıtıyor. İşte listem:
 • Hababam Sınıfı; Melih Kibar
 • Selvi Boylum Al Yazmalım; Cahit Berkay
 • Çöpçüler Kralı; Özdemir Erdoğan (Eser: Gurbet)
 • Neşeli Günler; Melih Kibar
 • Tosun Paşa; Santurî Ethem Efendi (Eser: Şehnaz Longa)
 • Mavi Boncuk; Söz/Müzik: Hulki Saner/Elekber Tagiyev (Yorum: Emel Sayın)
 • Oh Olsun; Oktay Yurdatapan (Yorum: Füsun Önal)
*
Birer Paragraflık Arkası Yarın  10/16 
Bu koronavirüs günleri sayesinde temizlikten haz duyar hale geldim. Salgını atlattıktan sonra da muhtemelen hobi olarak temizlik yapacağım. Radyom yine nostaljik parçalar çalıyor. Bezi aldım elime, o cam senin, bu çerçeve benim. Şarkıdaki ritme enstrümanlarımla eşlik ediyorum. Arada lekelere bakınca Korhan'ı hatırlamıyor değilim, ama cam-sil'den bir fıs, hop her şey tertemiz. Çocukluktan beri böyleyim aslında, pek çok insana anlamsız gelen her türlü leke ve iz benim için çok şey ifade edebilir. Sadece kirli cama bakarak bile bir hikâye uydurabilirim. Zaten bundan dolayı grafik tasarımcı oldum. Hayallerimin arkasında dursaydım bir aşçı da olabilirdim, ama halimden memnunum. Belki bir gün yemekler üzerine bir grafik işine başlarım. Bunu bir düşün Pande Mika.


bu senin sorun mutluşka
"Ramazan" denildiğinde aklına ilk ne geliyor?

Neşeli ve sağlıklı sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu

18 yorum:

 1. Sırf Ramazan olması değil bence mesele hepimizin bir ay da olsa her şeyi bırakıp birlik olmaya, çevremize iyilik mesajı vermeye ihtiyacı var. O kadar kızgınız ki günlük hayatta Ramazan'ın bir ibadet de olması sebebiyle kendimizi frenleyebiliyoruz. Yine de arada saygı duymayı bilmeyenler de oluyor tabii. İnsanları değiştiremezsin. Oysa o kadar kolay ki "Sen nasılsan öyle güzelsin, hepimiz inandığımız, istediğimiz gibi yaşayalım." demek. Dünya üzerinde bunu başarabilen bir yer var mıdır bilemem ama ben hayatımı bu şekilde yaşıyorum. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Katılıyorum, bu durumda Ramazan biraz da bu iyiliğin bahanesi haline geliyor :) Kolay diyorsun, ama aslında çok zor. Çocuklar için kolay bu söylediğin, sonra büyüdükçe yargılarımız artıyor, çevre etkisi de önemli tabii. Tekrar çocuklaşması için pişmesi gerekiyor insanın :) Hayatını bu şekilde yaşıyorsan etrafındaki insanlar çok şanslı :)

   Sil
 2. Benim ilk ramazanlarım yaz aylarındaydı, onun için ramazan deyince yaz akşamları, balkonda kurulan sofralar, ağustos böceği sesleri geliyor aklıma. Ve dünya kupası. Maçların biri iftara kadar sürüyordu, diğeri sahura kadar, keyifle izliyorduk :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sırf bu yorumdan bile ne kadar güzel öykü çıkar :) Çok seviyorum hatıraları :)

   Sil
 3. Hoşgeldin sayın Radyocu Mutlu anlar koleksiyoncusu 😊👏🌼 yine Şahane bir program oldu gerçekten 😊 Ramazanla ilgili söylediklerine katılıyorum gerçekten öyle....ve şarkı listesi bayıldım en çok secdiklerim den heleki Rahmetli Kemal Sunal filmleri bayılırım bu pazar tosun paşa var onu izlerim 🌼😊 gönlüne sağlık güzel insan sevgiler 🌸😊 Hayırlı Ramazanlar olsun inşallah..... Ramazan deyince aklıma çocukluğum geliyor o güzel kalabalık iftar sofraları geliyor saygı sevgi paylaşmak geliyor 😊 mis gibi kokan o pide kokuları 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş buldum :) Çok teşekkürler :) Evet, ben de gördüm reklamını, defalarca izlenmeye değer bir film Tosun Paşa :) Neşeli ve sağlıklı sevgilerle :) Pide deyince fırınlar geliyor aklıma. Şimdi onlar da her şey gibi marketlere girdi, ama eskiden böyle miydi, mahalle fırınında yapılırdı, hatta bu fırınlar önünde sıraya girilirdi. Hâlâ böyle manzaralar görülüyor, ama önemli bir kitle fırınlardan marketlere kaydı. Neticede pide hâlâ var ve güzel :)

   Sil
 4. Ooo listeye bak, gözlerin içini kalpler kaplatacak şekilde ❤️ Yıllar öncesinde kalan şu müzikler hala gelip sarıp sarmalıyor ya bizi...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hakikaten öyle :) O filmler sayesinde mi bu müzikler güzel, yoksa bu müziklerle mi olmuş o filmler, insan karar veremiyor :)

   Sil
 5. Aaaaahhhhh o eski Ramazanlar diyeceğim eskisi gibi. Bir asırda bir büyük salgınlar yaşanan dünyamızda biz de nasibimizi alıyoruz Coronodan. Bu sene farklı bir ramazan yaşıyoruz. Eski ramazanlar dedik ve sinema. Köylük yerdeyiz ne su var ne de elektirik. Su yarım kilometre öteden alınıyor elektriğin yerine gaz lambası var. Oda yoktu ya, zeytinyağı doldurulmuş, içine fitil sallanan bir yağ kandilimiz vardı. Onu bir tenekeciden almıştık.
  .....
  Tenekeci tenekeden ibrik yapar, su maşrabası yapar, çırakma dediğimiz kandil yapar, kahve cezvesi yapar, huni yapar ve daha nice ev aletleri. Orda öğrenmiştim bir atasözü; "Paslı tenekeye lehim tutmaz diye" o kulağıma küpe oldu desem yerider. Çalışan demir ışıldar misali hep bir şeylerle meşgul olmuşumdur.
  ....
  Bir göz evde beş nüfus yaşıyoruz. Akşamları gaz lambasının etrafına fır dolanarak derslerimizi yapıyoruz. Yazıyoruz, okuyoruz, bir taraftan annemiz kazak öğryor, bize zaman zaman dur çüş diyor. Yaramazlık yapmamıaz izin vermiyor. Babam bir köşede cıgarasını tüttürüyor, duman duman üstüne, öksürük öksürük üstüne. Bırakamadım bu mereti diyor.
  .....
  Üç erkek çocuk hepimiz ilkokula gidiyoruz, aramızda birer ikişer yaş farkı var en büyükleri benim. Diyorum ki hepiniz duvara bakın, tıraşlı kel kafalarımıza bakın. Başlarımızla gölge oyunu yapıyoruz. El kol hareketleri, gölgeler o kadar canlı ki, sanki gölgenin de canı var ve ruhu var. O derece yani. Bir sinematografi izliyoruz ailecek. Bunu her gış günü yapıyoruz. Sonra mısır patlatması ve masallara geçiyoruz. Bir nostalji olsun da masumiyetimizden bir kesin belki bir tebessüm bırakır burayı. Burası bereketli ve feyzli bir sayfa. teşekkür ederiz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir uçan halının üstüne çıkıp dolaşıverdik tarih sayfalarında :) Ne de iyi oldu :) Teşekkür ederim :)

   Sil
 6. ramazan kendi huzuru ile bereketi ile doluyor evlerimize gerçekten de , liste de güzelmiş kalemine sağlık

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel bir ay olmasını diliyorum herkes için :) Teşekkür ederim :)

   Sil
 7. Eski Ramazan karın tadını her yerde arıyoruz liste güzel olmuş

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Zaman geçtiği için aradıklarımızı tamamen bulmamız mümkün değil, ama arayışa göre aranan da bulunur biraz da olsa ve o bile yeter aslında :) Teşekkürler :)

   Sil
 8. Tam nostajik bir liste olmuş, teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 9. hababam mavi boncuk oh olsun :) ramazan pidesi geliy tabe :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel şarkılar :) Bu salgın zamanlarında ona ulaşmak da zorlaştı :)

   Sil