4 Nisan 2020 Cumartesi

Blog Yazmak Salgından Korur #Deneme


Ne Facebook, ne Instagram, ne Twitter. İlle de Blogger.
Blog mahallemizi seviyorum. Burada karşılaştığım insanların büyük çoğunluğu, yaşamın hızıyla ve yoğun tüketimle arasına sosyal mesafe koyabiliyor. Bir anda çekilip paylaşılan fotoğraflardan, kuş kanatlarına iliştirilmiş kısacık notlardan çok daha fazlasını yaşıyoruz. Burada ruh var.

yapılacaklar listesi

Planlı olmak, hayatın hakkını verebilme noktasında insana oldukça yardımcı oluyor. Ayağını yorganına göre uzattığın bir plan sayesinde hem yapılması gereken ve arzulanan onca şey dağınıklıktan sıyrılıyor hem de bir liste tamamlamak insana başarı duygusunu getiriyor. Peki, yaşadığımız bu salgın günlerinde evde geçirdiğimiz zaman pek çoğumuz için artmışken neler yapabiliriz? Mesela blog yazabiliriz. (Eğer sadece bir blog okuruysan, hadi öte tarafa da geç!)

blog yazmak salgından korur

"O da ne demek! Bu işin şakası mı olur!" diye düşünüyor musun? Bence hayır, ama bir ihtimal düşüneceğini varsayarak açıklamak isterim. Blog yazmanın en büyük getirisi iletişim kurabilme olanağıdır. Fiziki dünyadaki sosyal iletişimin, sosyal mesafe ile kesintiye uğradığı bu günlerde blog yazarak belki günlük hayatımızda karşılaşma olasılığımızın zayıf olacağı kişilerle tanışabiliriz. Böylece farklı kültürlerden insanlarla dünyamızı büyütebiliriz. Bunun ne kadar büyük bir şans olduğunun farkında mısın?

kendinle iletişim kurmak

Konuştuğun anda söylediklerini kendin de duyarsın. (Bazen sadece kendin duyasın diye konuştuğun da olur.) Yazmak da benzer bir süreçtir. Yazarken, önce kendin okursun. Bu aynı zamanda bir düşünme biçimidir. Bir kitaptan, filmden, müzisyenden bahsetmek kadar içini karartan bir meseleden söz etmek de seni iyileştirmeye yardım eder. (İyileşmek için her zaman kötü olmak gerekmez; iyiyken de iyileşir insan, daha iyi olur.) Kendini bu şekilde dışavurabildiğinde duygu ve düşüncelerin, katılığı bir kenara bırakarak akışkanlaşır, bu da seni rahatlatır.

blog mahallesi

Yazmak, bu zorlu günlerde psikolojik dengeni korumak için yapabileceğin en güzel eylemlerden biri. Bunu bir de blog mahallemizde yaparsan, iletişim kurarak bu faydayı genişletebilirsin. Ayrıca dolaştığın sokaklarda gördüklerinden onca şey öğrenebilirsin. Bir de laf aramızda, buradakilerin pek çoğu güzel insanlar. Baksana, yazarken merak ettim onları, gideyim de başka evleri ziyaret edeyim. Endişelenme sevgili blogum, dönüp dolaşıp geleceğim yer yine sensin.


bu senin sorun mutluşka
Bir blog yazarıysan; neden blog yazıyorsun?

Neşeli sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu

28 yorum:

 1. Selam :)
  10 yıl önce başladım blog yazmaya. Hürriyet'in hafta sonu ekinde vardı ve bizde de daha yeni yeni biliniyordu.
  Başlarda zorlandım çünkü ingilizce idi blogspot ve benim gibi dil bilmeyen biri için zordu...
  Uzatmayayım bugünlere kadar geldim.
  Çok seviyorum burayı, sizinde dediğiniz gibi...en samimi yazılar, paylaşımlar burada. Diğer sosyal medyada ki gibi "mış gibi yaşamlar" neredeyse yok diye düşünüyorum. Varsa da çooook azdır,denk gelmedim.
  İyi geceler, selamlar :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hoş geldin :) Ooo epey eskiymişsin burada sen :) Hürriyet'in hafta sonu ekinde nasıl vardı, anlatabilir misin biraz? Kolay değil öyle "10 yıl önce başladım" demek, biraz nostalji istiyorum :)) Neşeli ve sağlıklı sevgilerle :)

   Sil
  2. Ah eskidim demek 🙈😁
   O zaman bi burası bide blogcu.com vardı.
   Burası ingilizce olduğundan zordu. Gazete de blog tanımı ve nasıl açılacağını anlatıyordu.

   Sil
  3. E öyle tabii :) 10 yıl ne demek :) Sen yazınca şimdi ben de hayal meyal hatırladım bir şey. Sanırım Twitter'ı ilk böyle duymuştum. Yonca Evcimik mi kullanıyordu da gazetede yer vermişlerdi :)

   Sil
 2. e güzel ifade etmişsin. yazmak keyifli ondan işte, bir de tabiside faydalı olmak içün :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler :) Nasıl faydaların oluyor burada :) Yeni başlayanları güdülemek dışında tabii, onu kendimden de biliyorum çünkü :)

   Sil
  2. Yazdıklarını tek seferde göndersen uyarını vakitlice görebilirdim, ama önce onaylayıp sonra sildim, yorum takibi yapan varsa o görür, zaten malum kalabalık bir yer değil burası :) Yorumunu okuyunca, blogundan dallar uzandığını ve üzerine rengârenk bez parçaları bağlandığını hayal ettim :)

   Sil
  3. güzel tanımlama hıhım. görsünler sorun değil, yani reklam gibi olmasın diye sil dedim. iyilikler bilinmesin nazar değer hihihi :)

   Sil
  4. Buraya "mahalle" diye diye seni de "muhtar" yapmıştım zihnimde, ama senden "dilek ağacı" da olur bak :)

   Sil
 3. Ne güzel yazmışsın. Blog yazmak üzerine yazılan her yazı güzeldir zaten.

  YanıtlayınSil
 4. Sevgi koleksiyoncu, sanırım sorunun cevabı bu postta gizli :)
  imza: mutluşka

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Uslu bir çocuk olunca Şirinler'i bile görebiliyorsam gizlenen cevabı da bulabilirim :) Ne güzel şey şu "mutluşka" sözcüğünün benimle konuşulurken kullanılması :)

   Sil
 5. Blog yazmanın en önemli sebebi benim gibi üç dünyasındaki bir çok güzelligi paylaşma sevgisidir,öyle ya buralarda sevdiğin renkleri sevdiğin kitapları sevdiğin günleri anları hepsini yazarak kendini ifade ederek paylaşıyorsun ve en önemlisi senin anlayan seninle empati kuran insanların sayisi o kadar çok k!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Paylaşmak, kiminde nefes almak gibi bir şey. İstem dışı ve yaşatan :) Yaşasın mahallemizdeki tüm komşularımız :)

   Sil
 6. Hemfikirim bu konuda:) Blog mahallesi salgından korur, stres atar, huzur verir..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Blog mahallemizin tüm sakinlerini neşeyle kucaklıyorum :)

   Sil
 7. Şaka değil kısa da olsa bir yazıyı yazmak, düzenlemek dünya kadar vakit alıyor.

  YanıtlayınSil
 8. Merhabaa takibe aldım fikirlerine de oldukça katılıyorum belki bloguma göz atmak istersin :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hoş geldin :) Sana henüz burada cevap vermeden bloguna geldim bile :)

   Sil
 9. Yeni başlayan birisi olarak, ne kadar iyi geldiğini çok kısa sürede ben de anladım.. Elinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yeni başlayan biri olarak güzel bir etkileşim kurdun, biraz da deeptone sayesinde, bu rüzgârı sürdürebilirsen daha keyifli bir yer haline gelir burası :) Teşekkürler ve bana siz'li cümlelerle değil de sen'li cümlelerle gelirsen daha çok seviniyorum :)

   Sil
 10. Bencede blog yazmak bir insanın kendini tamamlaması için em gerekli şeylerden.Yani okuması ayrı güzel yazması ayrı güzel.Bir paylaşım var.Bir blogda okuyup okumaya karar verdiğimiz kitaplar,yapmaya karar verdiğimiz şeyler oluyor.günlük hayatı,düşünce tarzımızı etkiliyor.Cok güzel bir şey.yazan içinde okuyan içinde.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. "...bir insanın kendini tamamlaması..." yaklaşımı güzelmiş :) Bu arada "Sevgili 10 Yaşımdaki Halim" başlıklı paylaşımında sana yazdığım yoruma cevap vermediğin için kendi kendime cevap verdim, eğer sen bir şey yazmazsan gelip yine yorum yapacağım kendime :)

   Sil
 11. Bu platform sayesinde öyle tatlı insanlar tanıdım ki. Buluşup görüştüklerim var. Yurt dışında buluştuğum bile oldu. Yıllardır tanışıyormuş gibi aşinalıklar en sevdiğim. Enerjimin tuttuğu blog dostlarıyla daha ilk yüz yüze görüşmede senelerdir arkadaşmışız gibi hissettik. Bunu yaşayan herkes aynı şeyi söylüyor zaten . Burası bir başka:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Buranın samimiyeti, samimiyetin getirdiği gerçekliği işte :) Burası elbette bir başka :) Hepimiz de güzeliz :)

   Sil