2 Mayıs 2020 Cumartesi

Benlik Müzikler #Liste


Canım mutluşka. Uzunca bir zamandır yazılarımın altına birtakım şarkılar iliştiriyorum. Ama ne olduklarını söylemiyorum ve onları "şarkı" ya da "ben bir şarkıyım" gibi notların ardına saklıyorum. Böyle tercih etmemin sebebi tıklayıp dinlemek isteyen okuyucu için minik bir sürpriz yapmak. Bu arada bazı yorumları cevaplamakta geciktiğimden ötürü eski yazılarıma sonradan dönebiliyorum ve bu saklı şarkılar benim için de birer sürpriz oluyor. Nadiren eski yazılara yapılan yorumlar da bu duyguyu yaşatıyor.
****
İlişik şarkılar öylesine seçilmiş parçalar değil. Onları dinlerken keyif alıyorum. Bundan böyle cumartesi günleri hazırlamayı düşündüğüm "Benlik Müzikler" yazılarıyla blogda paylaştığım müzikleri listeleyeceğim. Bugüne kadar sanırım 135 şarkı paylaşmışım, zaman geçtikçe de artacak.
***
İlk listemde, geçen ay katıldığım Yarım Nisan Meydan Okuması yazılarına eşlik eden şarkılara yer veriyorum. Listeye birden fazla kez giren sadece Karsu olmuş; iki parçası da birer yeniden yorumlama.
 • Özdemir Erdoğan - Aç Kapıyı Gir İçeri (Hisset) 
 • Şenay - Hayat Bayram Olsa (Hisset) 
 • Kamuran Akkor - İkimiz Bir Fidanız (Hisset) 
 • Pinhâni - Beni Böyle Sevemezsin (Hisset) 
 • Zeki Müren - Alkışlarla Yaşıyorum (Hisset) 
 • Barış Manço - Dönence (Hisset) 
 • Simply Three - Rolling in the Deep (Hisset) 
 • Mabel Matiz - Aşk Yok Olmaktır (Hisset) 
 • Nil Karaibrahimgil - Duma Duma Dum (Hisset) 
 • Magma Filarmoni Korosu - Biz Atatürk Gençleriyiz (Hisset) 
 • Füsun Önal - Oh Olsun (Hisset) 
 • Karsu - Ben Nası Büyük Adam Olucam (Hisset) 
Bir Pinhâni şarkısı. Karsu da güzel söylemiş. Hani bazı insanların neye dokunsa güzelleştirebileceğine inanılır ya Karsu da benim için öyle. Ayrıca bu şarkıya yaptığı klip de hoş, minimal bir zenginliği var. Kolonya şişesinden enstrüman olur mu? Cevabı videoda 😊
 • Can Bonomo - Bana Bir Saz Verin (Hisset) 
 • Gece Yolcuları - Meyhaneler Sen (Hisset) 
 • 3 Hürel - Sevenler Ağlarmış (Hisset) 
 • Hammock - Mysterium (Hisset) 
 • Erkin Koray - Seni Her Gördüğümde (Hisset) 
 • Karsu - Domates Biber Patlıcan (Hisset)
(Not: Bu listede eserleri yorumlayanların isimlerine yer verilmiştir.) 
**
İlk listenin sonuna geldik. Ayraç içine özellikle "hisset" diye yazdım. Çünkü bu müziklerin birer hızlı tüketim ögesi olduğuna inanmıyorum. Hissedilmeye değer işler. Neşeli dinlemeler.
*
Bu bir müzik listesi diye sonuna yeni bir şarkı koymaktan geri durmadım. Bakalım ne saklanmış... Önüm, arkam, sağım, solum sobe! 


bu senin sorun mutluşka
Müziği kulaklıkla mı dinlersin, yoksa açık açık mı?

Neşeli ve sağlıklı sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu

12 yorum:

 1. Senlik liste harikaymış. Çoğunu çok çok severim. Ve ben müziği açık açık dinlerim 💃

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ortak yönlerimiz var demek ki :) Ben daha çok kulaklıkla dinliyorum, böyle daha özel bir deneyim gibi geliyor :)

   Sil
 2. teşekkürler, güzel öneriler:) ben kulaklıkla dinlemeyi tercih ederim. ama makyaj falan yaparken ya da iş yaparken dinleyeceksem açık açık dinlerim.

  YanıtlayınSil
 3. Liste güzel, gizlenen şarkı da güzel:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel gizlemiştim aslında, ama bulmuşsun bak, bir dahaki sefer daha da dikkat edeyim buna :)

   Sil
 4. Eline sağlık, enfs bir yayın.. Tüm şarkıları çok seviyorum. Yayın sonunda Ezginin Günlüğü Martı da çok iyi olmuş. <3 Müziği eğer zorunda değilsem kulaklıkla dinlemekten hoşlanmıyorum. bangır bangır bağıracak notalar.. ve ben de notalara binip uçacağım işte :)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Martı'yı çok severim :) Şarkı olarak da, deniz üstünde simit peşinde koştururken de :) Hmmm, ben o kadar bağırttırmıyorum sanırım müziği :)

   Sil
 5. oo ne güzel liste sevdiklerim var içinde 😊 Özdemir Erdoğan aç kapıyı gir içeri şarkısını severim 😊 ben mutfakta açar dinlerim 😊😁 gönlüne sağlık güzel insan sevgiler 🌸😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. "Aç kapıyı gir içeri" biraz da "Fi" adlı dizi sayesinde meşhur oldu sonradan :) İyi de oldu, daha fazla insan bilir hale geldi :) Teşekkürler :)

   Sil
 6. mançodan tek sevdiğim şarkı buuu :) nil, karsu oleeey :) erkin korayın şarkılarının besteleri hep ordan burdan kopya hem de birebir :) ama kendisini pek severim, ortaköyde karşılaştım yanında kızı vardıı :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim sevdiğim epey şarkısı var: Gibi gibi mesela, ya da Kara Sevda, tabii ki Arkadaşım Eşek :) Eskiden şimdiki gibi kopya kontrol yazılımları da olmayınca böyle şeyler muhtemelen epey çok olmuştur. İlgilenmediğim bir mesele, seviyorum Erkin Koray dinlemeyi :)

   Sil