30 Mayıs 2020 Cumartesi

Ay Bittim Benlik Müzikler #Liste


Zorlu geçen yirmi yirmi'nin ilk beş ayı neredeyse bitti. Mayısın sonundayız ve bu cumartesinin şarkı listesini nasıl hazırlasam diye düşünürken, ay bitim parçalarına yer vermeye karar verdim. Takvime göre ayın son günlerine denk gelenleri değil de, o ay içinde yayımlanan içeriklerin sonuncusunda kullandığım müzikleri seçtim. Yayınlara müzik iliştirmeye başladığım Haziran 2018'den Nisan 2020'ye dek hemen hemen iki yıllık süreçte, toplam 15 ayda her ay en az bir yayınla blogda etkin olmuşum. Bu zamana kadar hazırladıklarım içinde çeşitliliği en zengin liste:

 • Tuna Kiremitçi & Sena Şener - Birden Geldin Aklıma (Hisset)
 • Karsu - Domates Biber Patlıcan (Hisset)
 • Hüseyin Uzelli - Harmandalı (Hisset)
Bir zeybek. Ülkemin renklerinden. Türkiye'yi tanımanın sınırı yok. Bu sınırsız tanıma imkânı içinde müzik oldukça değerli bir yerde. Tıpkı havası, suyu ve toprağı gibi müzikleri de coğrafyaya göre farklılaşıp zenginleşiyor. Ege'den bir örnek. Trakya'sı başka, Karadeniz'i başka, Doğu'su başka. Başka başka müzikleriyle bambaşka ülkemi çok seviyorum.
Bu sıralı listede ilk kez bir sanatçının iki farklı şarkısı üst üste geldi. "Ederlezi" daha önce de paylaştığım şarkılardan. Deniz Tekin henüz çok genç, umarım yıllar içinde kaybolup gitmez ve onun sesini yeni şarkılarla da uzun zaman dinleyebilirim.
 • Nil Karaibrahimgil - Ben Buraya Çıplak Geldim (Hisset) 
 • Bobby McFerrin - Don't Worry Be Happy (Hisset) 
 • Farah Zeynep Abdullah - Gel ya da Git (Hisset) 
 • Omnia - The Sheenarlahi Set (Hisset) 
Yukarıda "Harmandalı" sonrasında söylediklerimin çoğunu bu şarkıyla Dünya için yineleyebilirim. İyi müzik. Hem grup, hem enstrümanlar, hem de şarkı kelimenin tam anlamıyla sıra dışı.
 • April Yang - My Heart Will Go On (Hisset) 
Bu listede üzerine konuşma ihtiyacı duyduğum çok şey var. Titanik, seyretmeyi çok sevdiğim bir film; hiç kuşkusuz bu şarkı sayesinde bir kat daha ruh kazanmıştır. Burada eserin kalimba versiyonu var. Diğer bir deyişle "parmak piyanosu". Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen enstrüman benim de ilgi alanıma girdi, aldım, ama ilişkimiz henüz tanışma evresinde.
Pek çok insanın "Kavak Yelleri" dizisiyle tanıdığı, benimse daha önceden dinlemiş olmakla övündüğüm -ne kadar küçük şeylerle övünebiliyor insan, hayatı basit görmek lazım- Pinhâni de listeye üst üste iki şarkısıyla girdi.
YouTube'taki klipleri ve sokak performanslarının yanı sıra konserde de dinlediğim Evrencan Gündüz için  "umutlandırıyor" diyebilirim. Tabii bu sadece müzisyenliği, söz yazarlığı veya sesi için değil. Aynı zamanda enerjisi, yaklaşımı ve konuşmaları için.
 • Erkin Koray - Seni Her Gördüğümde (Hisset)
 (Not: Bu listede eserleri yorumlayanların isimlerine yer verilmiştir.)


bu senin sorun mutluşka
Ruhunun anahtarı hangi şarkı?

Neşeli ve sağlıklı sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu

6 yorum:

 1. "Birden Geldin Aklıma" nasıl da sevdiğim bir şarkı! Mesela şu an benim ruhumun anahtarı bu şarkı. Bu anahtar sürekli değişebilir, bunu tek bir şarkıya sabitleyemem sanırım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O zaman bir çilingirin anahtar buketini göz önüne getirebiliriz :) Her birinin ucundan şarkılar düşüyor :)

   Sil
 2. Omnia çok hoşmuş..müziği icra eden sanatçıların imajları da ilginç ama yaptıkları müzik ile pek bi uymuş.

  Çok ilginç enstrumanlar var, her seferinde şaşırıyor insan, april'in çalıdğı calimba da öyle..Sanırım en son şaşırdığım şey theremin idi :) Cihan gülbudak bu enstruman ile pek hoş eserleri icra etmiş.

  ruhumun anahtarı olan şarkı..aslında bu değişiyor sürekli, ruh hiç aynı kalmıyor.Her defasında yeni kapılar yeni anahtarlar. mohammad reza lotfi'nin maestro'su benim farkına varmadığım,anlamlandıramadığım kapıların kilitlerini açıp sızıyor içeriye . Tınılarda saklanıp içeriye sızan ne ile hasbihal ediyor bilmiyorum ama veda ederken bıraktığı tadı seviyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beslendiğim bir yorum oldu, teşekkür ederim :)

   Bu arada "theremin" daha önce gördüğüm ve adını bilmediğim bir enstrümanmış, bu sayede adını öğrendim ve yeri gelmişken de dinledim, günüme değer kattın :)

   Sil
 3. Ruhumun anahtarı olan şarkı değişiyor hep. Tek bir şarkıya bağlı kalamıyorum. Çok seviyorum bir şarkıyı, sürekli dinliyorum. Sonra da sıkılıyorum, uzun süre o şarkıyı dinleyemiyorum. Bu ara hep Yalın dinliyorum mesela. Belki de kalbimin anahtarı olacak o tek şarkıyı henüz bulamamışımdır :)

  https://www.youtube.com/watch?v=qYh-hEsw80w

  https://www.youtube.com/watch?v=jqBsXZmRN2Q

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında ben de ruhun tek şarkıya sığdırılamayacağını düşünüyorum :) Mutlu hali var, üzgün hali var, korkak hali var, cesur hali var... Şarkılar da değişiyor bu bağlamda :)

   Yalın, dinlemeyi sevdiğim bir sanatçı; şarkılarını paylaştığın için teşekkür ederim :)

   Sil