3 Mayıs 2020 Pazar

Bulaşık Makinesinde Sanat #PazarSohbeti


Canım mutluşka, programımız başlıyor, ben Mutlu Anlar Koleksiyoncusu. Haftanın son gününde, saatlerimiz 20'yi gösterirken yine yayın masamın başına geçtim. Ezgi'nin 16 günlük meydan okuması boyunca günlük yayınları sürdürdük ve bundan böyle her hafta pazar günü yeni konularla burada olacağım. İsteyen dinlesin, isteyen de okusun diye konuşma metinlerini de blogumda yayımlayacağım.
****
Profesyonel bulaşık makinesi yerleştiricisiyim. Dikdörtgen prizma şeklindeki koca makineyi adeta bir galeri olarak görüyorum ve sanki bir modern çağ artistiymişim gibi kaseleri, tabakları, çatalları ve tabii ki kepçeyi, unutmadan bardakları ve hiç şüphesiz tencere kapaklarını enstalasyon, yani yerleştirme sanatının püf noktaları, özgün ilham ve yaratıcı düşünceyle harmanlayıp deterjanlı suya kavuşacağı ana hazırlıyorum.
***
Sen sevgili dinleyicim, hissetmeni umduğum bu cümleleri bulaşık makinesinin senfonik gürültüsü eşliğinde yazıyorum. Bir sincabın, kestane ağacının dallarında bir oradan bir buraya zıplayışı gibi, pervanelerden çıkan su önce bardaklara, oradan tabaklara ve en nihayetinde makinenin metal zeminine düşüyor. Kirin saflığa, yağın yokluğa savrulduğu bu yolculuk benim için nasıl da bir esin perisine dönüşüyor! Şşşt... Perinin kanatlarındaki ahengin farkında mısın? Bu ne güzel müzik!
**
Suyun sesi kesildiğine göre makine kurutma aşamasına geçti. Sessizlikten sonra bir anda çağlayan son notalarla bu senfoni bitecek. Yarın yeni bulaşıklarla yeni bir düşe konacağım.
*
Canım mutluşka, programımızın sonuna geldik. Haftaya buluşmak dileğiyle.

(Kafası karışanlar olabilir; bu metnin herhangi bir sesli hali yoktur.)


bu senin sorun mutluşka
Seni en çok şaşırtan temizlik aleti hangisi?

Neşeli ve sağlıklı sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu

10 yorum:

 1. Bu aralar bizimkilere tabak bardaklarını makinaya koydurma alışkanlığı vermeye çalışıyorum. Bardak, çatal ve tabak. Yüz defa düzelttirmem gerekiyor. Bardağı oraya koyma devriliyor. Düz tabaklar ince yereee. Çatal kaşıkları yapıştırma birbirine. Kâseleri üstte şuraya. Yakınıyorlar bana ne çok kuralı varmış. Yavrum daha salata kâseleri, tencereler, servis gereçlerine geçmedik, bi de onları anlatsaaam :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Acaba bulaşık makinesi için de özel bir giyinme şekli olabilir mi :) Bir konser ya da bale gösterisi kadar değerli neticede :) Belki olayın moduna giremiyorlardır :))

   Sil
 2. Dünkü yorumdan sonra, bir "Mutluşka" olduğuma kanaat getirdim :) vee sorumu cevapl-ayamı-yorum; çünkü beni en çok şaşırtan temizlik aleti yok fakat varlığına ennnn çok şükran duyduğum temizlik aleti kesilikle bulaşık makinesi! Ve gerçekten de bulaşık makinesinin gürültüsü bile yukarıda bahsettiğin gibi senfonik bir eser misali. Şöyle bir düşündüm de, tüm temizlik aletleri iyi ki var yahu!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sevindim :) Hayatı kolaylaştıran tüm makineler, aletler, gereçler iyi ki var :) Acaba bulaşık makinesi bu şükrandan haberdar mı? Önümüzdeki yılların bu makinelere iletişim yeteneği kazandıracağını düşünüyorum, aslında zaten başladı ama gelişecek daha, o zaman daha çok anlayacağız onlarla birbirimizi :)

   Sil
 3. Ah benim garip kurama kızım gece gündüz demeden çalışıyor benim kızım 😊😁benim kızım çok Melo di yapıyor gurulduyor 😁benim demir başlarım geçende benim büyük kız buzdolabı kafayı yemişti iki kavga ettik düzeldi 😁😊 gönlüne sağlık güzel insan sevgiler 🌸😊

  YanıtlayınSil
 4. Tam temizlik aleti sayılmaz ama arkadaşımın bir arkadaşında saç toplama makinası varmış. Kıyafetlerin üzerlerindeki saçları topuyormuş. En fazla kaç saç olabilir ve kaç dakikanı alabilir ki bir makinesi var tuhaf gelmişti doğrusu.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bak beni matematik dersine götürdün bir anda. Çarpım işlemleri için söylenirdi. Dostumun dostu dostumdur, düşmanımın dostu düşmanımdır, düşmanımın düşmanı dotumdur... "Arkadaşımın arkadaşı" deyince aklıma geldi :) Evet, değişik bir makineymiş :)

   Sil
 5. az bulaşık oluyo elde yıkıyom pek keyifle. ben de çamaşır makinası izlemeyi çok seviyom hayallere dalıyom. ıslak mendil tabii en önemli buluş yaaa :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Nicelik olarak olduğu kadar kirlilik açısından da az bulaşık, yıkarken su parkı hissiyatı verebilir :) Son zamanlarda zevklerim arasında bulaşık makinesini çalıştırdığım anda çıkan ilk ses var; sanki çamaşır makinesi dönmesinin ses hali :)

   Sil