15 Mayıs 2020 Cuma

Çevre - Zaman Yönetimi - Başucu Kitabı #SoruCevap


Yayınların sonuna birer soru iliştiriyorum. Bunu uzun zamandır yapıyorum. Hep sana sorduğum soruları bu kez ben cevaplıyorum.
****
Çevre için ne yapıyorsun?
Çevreyi sadece bitkilerden ibaret bir âlem olarak düşünmek kesinlikle yeterli değil. "İnsan dışı canlıların yaşama ortamı" demek de son derece eksik olur. Çevre aslında havasıyla, suyuyla, toprağıyla tüm canlıların hayatlarını sürdürdükleri kocaman bir alan. Aynı zamanda herkes ve her şey çevreyi oluşturuyor. "Çevre"yle birlikte en çok kullanılan sözcük sanırım "kirlilik"tir. Çevre kirliliğinden söz eder dururuz, ama bunun seviyesini düşürmek için pek az şey yaparız. Bu cümleye kendimi de katmazsam doğrulardan kaçınmış olurum. Ama bu konuda koşmasam bile, hatta yürümesem de, bebek adımlarım var. Plastik şişede su almayı olabildiğince azalttım. Daha ağır bir yük olsa da çantamda cam şişeyle geziyorum. Lavaboda suyu boşa akıtmamaya çalışıyorum. (Akan suyu geri dönüştürmek adına düşünceler içindeyim.) Çok fazla kâğıt kullanırım; bunların her tarafını değerlendirmeden çöpe atmam, günlük notlar için bekleyen müsvedde yığınlarım vardır. Bu çok sık olmasa da, en azından yılda bir kez yaşadığım civarda çöp toplarım. "Başkasının çöpü, bana ne!" demem, çünkü o pisliğe maruz kalınca o çöp artık benim oluyor.
Bu soruyu, Dünya Çevre Günü'nde hazırladığım "Çevre 11'lisi" başlıklı yazının sonuna iliştirmiştim. Sosyal ağlarda herkesin kutlamak için adeta yarıştığı Dünya Çevre Günü için yapılan paylaşımların, genellikle samimiyetsiz olduğuna inanıyorum. Bu yayında sıraladığım 11 maddeyle çevre için yapılması gerektiğini düşündüğüm ve asla yapılmaması gerektiğine inandığım yaklaşım ve eylemleri paylaşmıştım. Okumanı öneriyorum 😀
***
Zamanı yönetmek için ne yapıyorsun?
Zamanla geçinmek için sürekli bir deneme halindeyim. Henüz yönetebildiğimi söyleyemem. Son zamanlarda epey analitik bir tablo hazırladım. "Ölçülemeyen şey analiz edilemez, analiz edilmeyense verimli bir şekilde yönetilemez." düşüncesiyle zamanı öncelikle ölçmeye karar verdim. Konuyla ilgili kitaplarda, sunumlarda da bundan söz edilir. Böyle yayınlarda çoğunlukla bir günü saat saat not alarak nasıl geçirdiğimizi anlamamız önerilir. Bunu denedim, ama beceremedim. Şu an uyguladığım yöntemde saate bağlı işaretleme yerine güne bağlı çalışıyorum.
Bu soruyu "Açık Zincir" başlıklı günlüğe benzeyen bir deneme yazısının sonuna iliştirmiştim. Yine zamanla alıp veremediklerimin olduğu, sıcakların da etkisiyle bunaldığım bir gün. Sene 2018 ve görüyorum ki bazı şeyler pek değişmiyor 😂 Ama şu zaman yönetimi meselesini bir gün çözeceğim, umutluyum. Sonra bu konuda mutlu da olacağım.
**
Hep gözünün önünde duran bir başucu kitabın var mı?
Küçük Prens. Kitabı uzun zamandır okumadım, genel hikâyesini hatırlamıyorum. Ancak bir bölümünü hiç unutmuyorum. Belki de bunun için hep gözümün önünde. "Bu gezegenle ilgili bütün ayrıntıları size anlatıyorsam, üstelik numarasını da veriyorsam, bunun nedeni yine büyükler. Büyükler sayılara bayılırlar. Tutalım, onlara yeni edindiğiniz bir arkadaştan söz açtınız, asıl sorulacak şeyleri sormazlar. Sesi nasılmış, hangi oyunları severmiş, kelebek biriktirir miymiş, sormazlar bile. "Kaç yaşında?" derler, "Kaç kardeşi var? Kaç kilo? Babası kaç para kazanıyor?" Bu türlü bilgilerle onu tanıdıklarını sanırlar."(1)
Bu soruyu, başlayıp da sonunu getirmediğim onca yapılacaklar listesinden birini hazırladığım "Yazarı Sen Söyler misin?" başlıklı yazının sonuna iliştirmiştim. Yayında başka bir yapılacaklar listesinden daha söz ediyorum, o da aynı kaderi paylaştı. Yani bir içerikte iki başarısız hatıra 😨 Bu yazıyı okumasam daha iyiydi sanırım.
 *
Aaa, bu da böylece bitti!

(1) Küçük Prens; Antoine de Saint-Exupéry, Çev: Cemal Süreya&Tomris Uyar, Can Yayınları, 2015.


bu senin sorun mutluşka
Ruhun nelerle beslenir?

Neşeli ve sağlıklı sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu

14 yorum:

 1. Müzik,kitap,çocuklar,içsel yolculuklarla ruhum besleniyor benim.:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Afiyet olsun ruhuna :) Kaldı ki müzik, kitap, çocuklar ve içsel yolculuklar çok lezzetli şeyler olduğundan afiyet de elbette gelecektir :)

   Sil
 2. "Bu soruyu okumasam daha iyiydi sanırom" deyişine bayıldım. O an aklından geçtiği gibi samimiyetle yazılmış :)

  Ruhumu müzik, şiir, aşk, deniz, güneşli günler, gün batımları, dostlarım ve ailem besliyor. Şükürler olsun hepsine!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hep öyle buradaki yazılar; aklımdan ve gönlümden geçtiği gibi :) Ruhunu besleyen her şey için şükürler olsun ve her birinin, hayatında hep var olmasını dilerim :)

   Sil
 3. Ders notları için genelde müsvedde kullanırım ben de, arkadaşlarım genelde şaşırıyor bu duruma. Saat saat plan yapmayı her deneyişimde o planlara uymadım, o yüzden ben de bazen günlük hedefler koyuyorum bazen de irademle kendimi yapabildiğim kadar yapmaya zorluyorum. :D Bazen de boş zaman geçiriyorum tabii :)) Geçen gün aklımdan Küçük Prens'i tekrar okumak geçmişti. Güzel bir tesadüf oldu.
  Soruya cevap ise; okuyarak, öğrenerek ve kendimle vakit geçirerek sanırım. Daha da uzar tabii ama önceliklerim bunlar :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Umarım içlerinden biri bu tavrını örnek alır :) İradenle zorladığında iraden yeterli oluyorsa ne mutlu sana :) Evet, bu bir işaret, sen oku diye yazdım zaten :)) Yani öyle değilse de ben yazının o kısmını an itibariyle bu şekilde işlevlendirdim :) Okumak ve öğrenmek şahane ama insanın kendiyle vakit geçirmesi var ya işte o bambaşka :) Ne yazık ki pek çok insan bu noktayı kaçırıyor.

   Sil
 4. Ruhum sevmekle, okumakla, yazmakla, düşünmekle, üretmekle besleniyor. Hatta bazen doymak bilmeyen bir ruhum olduğunu düşünüyorum. Sürekli yeni bir şeyler peşindeyim ve öğrenmekten hiç usanmıyorum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kilo alan bir ruh görmedim henüz :) Sevmeye, okumaya, yazmaya, düşünmeye ve üretmeye devam :)

   Sil
 5. Ruhumu neler besler.. müzik ruhun gıdasıdır derler ya benim içinde öyle. Müziksiz yapamam
  Ama bugün benim ruhumu besleyen farklı bi şey oldu. Ne mi ? Sevgili Mutlu Anlar Koleksiyoncusu'nun o güzel yorumları... :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ruhunun karnı guruldayınca müzik dinliyorsun o zaman :) Yaa böyle düşünüyorsan çok sevindim :)

   Sil
 6. Başkasının çöpü, bana ne!" demem, çünkü o pisliğe maruz kalınca o çöp artık benim oluyor. Bu ne kadar güzel bir cümle :) diger yazılarına bakacağım. Ruhun doğayla beslenir,iyilikle,sevgiyle.yaşlılarla vakit geçirmeyi pek severim.ormanda dolaşmak ,deniz kıyısına uzanmak beni mutlu eder ruhumu doyurur Ve tabi ki kitaplar olmazsa olmaz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. :) Ruhunu doyuran şeylerin altına birer denden işareti koyabilirim :) Böyle bir ruh sağlıkla ve mutlulukla büyür :)

   Sil
 7. küçük prens uyar hıhım, benim deee pal sokağı çocuklarıı :) zaman yönetimi öğrencen yaniiii hadi işallah :) çevre genelde ilgi duyduğum konu, yani bu konuda çok çeviri yapıyorum, çok iş geliyor yanii :) ruhum, çiçekler bebekler çakıltaşları ve ağaçlar ile beslenir :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yok ya öğreneceğimden değil de, dilimde ve zihnimde sürünüyor işte :) Çakıl mı Bambam mı? Puding ruhuna seslenemiyor mu :)

   Sil