6 Mayıs 2020 Çarşamba

Komşuda Pişenler #BaşkaGüzelBloglar


"Yediğin, içtiğin senin olsun; sen gördüklerini anlat." diye bir söz var, daha ziyade gezentiler için söylenir. Yediğimden ve içtiğimden konuşmayı zaten sevmem, ama gördüklerimi anlatabilirim. Epey zamandır Blog Mahallesi'nde dolaşıyorum, onlarca blog komşumun yüzlerce yazısını okudum. Birçok not aldım bu yazılardan, çok şey öğrendim, ayıca keyiflendim de bazı çok güzel yazılar için. Ama not aldığım kâğıtları zamanla kaybettim. Ben de çağa uyum sağlamak adına, ayın başından itibaren bu tür notlarımı dijital ortamda kaydediyorum. Düşündüm ki: Bunları neden blogumda paylaşmıyorum; hem derli toplu bir arşiv olur hem de merak edersen yayınlara sen de bakabilirsin, güzelliği paylaşmak mutluluktur neticede!
****
Handan, "Bir" blogunda hemen her gün yeni bir içerikle aramızda. Yaşadığımız salgın günlerinde, ev sosyalliğini ailesiyle birlikte bambaşka bir boyutta yaşıyorlar. "Baleyi Pijamayla mı Seyretseydik :)" başlıklı yazısında televizyon ekranında seyredecekleri bale gösterisi için süslenip püslenmesinden, hatta oğlunun bunun için takım elbise giymesinden bahsediyor. Tabii bunu bir de onun üslubuyla okumak lazım :) Benzer bir durumu "Konsere Gittiiik :)" başlıklı yazısında da anlatıyor. Konser ortamının birçok detayıyla birlikte eve nasıl getirilebileceğini merak ediyorsan bu yazıya bakabilirsin.
***
Blog yazmak güzel. Burası da bir sosyal ağ ve etkileşim kurmak kaçınılmaz. Zaten biraz da bu istekle normal bir deftere yazmak yerine blogu kullanıyoruz. Yazılarımı okuyan kişilerle temas kurabildiğimde, onların emek vererek yazdıkları yorumlarla karşılaştığımda çok heyecanlanıyorum ve mutlu oluyorum. Ancak bu bazen istenmeyen hislere yol açabiliyor. Yazıların kendinden ve yazılma amaçlarından çok sayfa görüntüleme sayılarına odaklanınca, yorum sayılarına kafayı takınca ya da takipçi sayısını her şeyin üstünde tutmaya başlayınca işin tadı da rengi de değişiyor. Şeyma Nil, "Buluttan Öte" blogunda "Beğenilme Hırsı ve Rüzgarın Fısıltısı" başlıklı yazısında bahsettiğim konularda dolaşıyor biraz. Farkındalık adına değerli. Okuyup kendi yaklaşımlarımızı düşünebiliriz. Ondan söz edeceğim ikinci yazı hem içerik hem de üslup olarak gayet iyi. "Sirkadiyen Ritmimi Tutturdum!" başlıklı yazı uyku üzerine, öğretici yanı çok.
**
Aysu, "Aysu Arıcı Blog"da yazdığı "gökyüzü" başlıklı kısa yazısıyla beni çok etkiledi. Son zamanlarda okuduğum en iyi blog içeriklerinden. Şimdi bu içeriği hazırlarken de göz ucuyla gökyüzüne bakıp o yazıyı düşünüyorum. 
*
Sıra, haftanın son blog yazısında. Yalnizamaozgur, "yalnizamaozgur" blogunda karantina günlerini evde geçirip güdülenme arayışında olanlar için iyi bir liste yapmış. "Karantinada Motivasyonu Korumak" başlıklı yazısında tamamına katıldığım sekiz maddelik bir öneri sunmuş. Etkili gif'lerle iyice zenginleşen yazı, salgın günlerini nasıl daha güzel geçirebileceğini düşünenler için bir kılavuz niteliğinde.


bu senin sorun mutluşka
Kendini hangi şehir gibi hissediyorsun?

Neşeli ve sağlıklı sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu

29 yorum:

 1. Çok güzel sayfalar bunlar hemen bilmediklerime gidip bakacağım. Teşekkürler öneriler için. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzelliğe aracı olmak güzel :) Takı tasarımına işlevsel bir fikir aldığını gördüm :) Ben teşekkür ederim, önerilerime değer verdiğin için :)

   Sil
 2. Başlığı görüp aa ne güzel fikir diyerek geldim, kendimi görünce bir de musmutlu oldum :D Ne güzel bir sürpriz :)

  Şimdi gidip okumadığım bloglara bakayım.

  Bu arada ben tabii ki İstanbul gibi hissediyorum. Her telden biraz, karman çorman ve dağınık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bahsettiğim içeriklere bakınca "Aaa ne güzel!" demiştim :) O zaman blogun da biraz İstanbul :)

   Sil
 3. iki yeni blog keşfettim, birini takip edemedim:Aysu arıcı yı:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. "Keşif" çok sevdiğim bir sözcük, tabii bundan türeyenler de :) Ben bahsettiğim içerikleri önemsiyorum, eğer bir de bu bloglara gidip takip listene alıyorsan onlar adına ne mutlu :)

   Sil
 4. 2 bloğu sizin sayeniz de keşfettim :)
  Çok gızel bir yazı olmuş .
  Yazılarınınız devamı bekliyorum.
  Hayırlı ramazanlar:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Haftaya aynı günde olmasını umuyorum :) Çok teşekkür ederim, sana da güzel bir ay diliyorum :)

   (Not: "Siz" demeyi pek sevmiyorum burada, etkileşim kurduğum kişilerin de bana böyle seslenmesini istemiyorum açıkçası. Bunu açıklamak istedim, çünkü sen bana "siz" dedin, ama ben sana "sen" dedim, bundan dolayı saygısızlık yaptığımı düşünme lütfen :)

   Sil
 5. Handan güzel kadın 😊ona hayranım ❤ 😊 Yeni bir arkadaş varmış onu da bir ziyaret edelim 😊🌼 gönlüne sağlık sevgiler güzel insan 😊🌼

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Onun içeriklerini ilgiyle takip ediyorum :) Ne güzel, birilerinin birileriyle buluşmasına vesile oldum :) Neşeli ve sağlıklı sevgilerle :)

   Sil
 6. Kendimi Ankara gibi hissediyorum bu aralar.Her daim kurallar içerisinde,resmi ,bazen sıkıcı ama düzenli ve mutlaka varolan güzellikleri aralarda saklı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Alt sorulara cevap verildiğinde mutlu oluyorum :) Ne güzel bahsettin bir şehirden ve böyle bahsedilen bir şehir gibi hissetmek güzel galiba :)

   Sil
 7. Valla güzel fikir olmuş, böylelikle biz de kaçırdıklarımıza, bilmediklerimize göz atabiliriz=)

  YanıtlayınSil
 8. Bende bilmediğim blogları keşfedeyim hemen. Emeğinize sağlık, ne güzel bir fikir bu :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) Dilerim güzel bir keşif olur senin için :)

   Sil
 9. Kendimi görünce bir utandım nedensee:) yalniz ama özgür blogunu sevdim.1 saatittir bu yazıdan çıkıp sörf yaptım şimdi geldim yorum yapmaya:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında kendini görmedin. Kendi yazdığın bir yazıdan bahsettim. Yani senin bıraktığın bir izden. Düşüncelerinden, yaşayışından. Daha üst ölçekle bir blogdan söz ettim. Ama sen bunu bir algılama süzgecinden geçirip "kendimi görünce" diye kabul ettin. İşte blogunda yazdığım yorumda da aslında böyle bir şey demeye çalışıyordum. Bak burada bir sayı yok, ama değerli bir şey var :) Yazılarınla kendin oluyorsun ve kendin olma sürecinde yazılarından da yararlanıyorsun... Bu yazıda yer verdiğim hiçbir blog yazarına gidip de böyle bir yazı yazdığımı belirtmedim. Sen de kendi kendine geldin ve okudun. Devam eden bir akış gibi de düşünülebilir. Bir bakıma o yorumun deneyimi :) Gezip dolaşıp dönerek yorum yaptığın için teşekkür ederim öyleyse :)

   Sil
 10. şeyma da aysu da tam okumayı sevdiğim gibi yazıyolar. handan ustamız yaa :) yalnız ama özgür çok çok iyidir de pek yazamıyo, bölümü çok ağır onun. istanbul ankara izmir gibi hissederim. bu üç şehrin insanları yer değiştirsin. izmirliler ankaraya gibi :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. YouTube'un ilişkili şarkı önerileri var ya, ondan ilham alarak sana sorayım :) Aysu ve Şeyma Nil gibi yazan bloglara örnek verebilir misin? "Aklında varsa" demiyorum, zaten varsa aklındadır, unutmuyorsun pek :)) İzmirliler Ankara'da sıkılırlar, deniz yok :)

   Sil
  2. bir pembesever, kağıttan dünyam (yorum kutusu düzeldi), saife-i saliha, akela, hayalleri yaşamak, şevval, arsel'in okyanusu, irem can, farklı diyarlar, esra bulut ol, kedi mırıltısı, tosbağa günlüğü, hepsi birbirine yakın :)

   Sil
  3. mor düşler kitaplığı, gonca'nın dünyasından :) saifei saliha okumadıysan onu oku :)

   Sil
  4. Bu sorunun sorulabileceği en doğru insan olabilirsin :) "Kağıttan Dünyam"ın yorum kutusundan haberdarım, tebriğe gittim :)) Ve bak gördüğün gibi hiç unutmuyorsun :) Öneriler için teşekkür ederim, burada açık açık yorumda bulunmayayım şimdi komşular hakkında :)

   Sil
  5. son yazımdaki tante rosa etkinliğini yapsanaaaa noluur. bence tam sana göree :)

   Sil
  6. Valla normalde ben bunu yapmazdım, sen dedin diye zaman ayırdım, ama sorular çok yavan, hiç bütünleşemedim ve bıraktım :) Çeviri meydan okuma olduğu için açıkça söylüyorum :)

   Sil
  7. Bu vesileyle yüz yıl sonra Gökhan Özen dinliyorum, sağ ol :)

   Sil
 11. Selam! Yazını henüz inceleyebildim, bana yer verdiğini bilmiyordum. Çok teşekkür ederim :) Bahsettiğin diğer yazılara da bakıyorum hemen <3

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba :) Ben teşekkür ederim, okuyunca mutlu hissettiğim öyle güzel bir yazı yazdığın için :)

   Sil