14 Mayıs 2020 Perşembe

She #Dizi

 

Dizilerin birer hikâyeleri olmasının yanı sıra, fiziksel çevre ve ortamın sosyo kültürel değerlerini yansıtmaları açısından da önemli işlevleri var. Her ne kadar kitle iletişim araçlarının gücüyle ortak kültüre doğru gidilse de ekonomi bariyeri bunun önünde hâlâ güçlü bir engel. Dolayısıyla uzak iki ülkenin, farklı iki dünya olması şaşırtıcı değil. Bu savı, seyrettiğim bir Hint dizisiyle de destekleyebilirim. Örneğin Amerikan polisiyesinde gizli göreve çıkan kişi, dişine yerleştirilen ve aramada görünmeyen bir takip cihazıyla izlenebilirken, Hint polisiyesinde cep telefonu kapatıldığında bütün bağ kopmuş olabiliyor. Hazır Hint polisiyesi demişken, "She" adlı bir Hint polisiyesinden bahsedeyim mi? (1) Bu girişten sonra olması gereken de bu sanırım.
****
She, Mart 2020'de seyirciyle buluşan ve ilk sezonu yedi bölüm süren, muhtemelen devamı da gelecek olan polisiye/suç türünde bir Hint dizisi. Bhumika Pardeshi, daha çok ofis işleriyle uğraşan ve bazen de trafikte çalışan bir polis memuru. Bağlı olduğu karakol da ahım şahım bir yer değil. Bir gün Jason Fernandez adında bir komiser tarafından fark ediliyor ve gizli bir görev için merkeze çağrılıyor. Uyuşturucuyla mücadele kapsamında aranan bir adam var; ancak birkaç aday olsa da doğrusunun hangisi olduğu bilinmiyor. Bhumika'nın işi bunu çözmek ve adamın kimliğini doğrulamak. Fakat işi hiç de kolay olmayacak; çünkü yetiştiği kültür, yaşadığı hayat bambaşka. Üstelik Bhumika, saha tecrübesi olmayan bir polis.
***
Hikâyeye girmeden önce, Bhumika'nın erkek mesai arkadaşları tarafından bir kadın polis olarak aşağılanmasını görüyoruz. Niye polis olduğu sorgulanıyor, kadın vücudunun bu iş için uygun olmadığı söyleniyor. Dizi farklı bakış açılarıyla izlendiğinde farklı yorumlanabilir. She'de bir kadının dönüşümünü çeşitli katmanlarda takip edebiliyoruz.
**
Bhumika Pardeshi, iş dışı yaşamıyla da konu ediliyor. Uzun zamandır babası yok. Annesi ve kız kardeşiyle birlikte yaşıyor. Kardeşiyle sorunları var. Boşanma sürecinde. Kocası, kendi, kız kardeşi; birbiri içine geçen ilişkiler. Evdeki Bhumika ile gizli görevdeki taban tabana zıt; bu çatışma, bana göre diziyi izleten bir unsur.
*
"She" bir gün yeniden başlamak isteyeceğim bir dizi değil. Ama yine de ayrılan zamanı heba etmez. Bhumika kişilikleri arasındaki başarısından dolayı Aditi Sudhir Pohankar gayet iyi bir iş çıkarıyor. Diğer karakterler için ortalama üstü bir değerlendirmem yok. Bhumika'nın gizli görevdeki rolünü belirtmedim, ama "She" aileye pek uygun sayılmaz. İzlemek isteyen bunu da göz önünde bulundurmalı. Genel olarak etkilendiğimi söyleyemem; 5 üzerinden 3 puan veriyorum.

(1) She, "O" demek, üçüncü tekil şahıs. Dişil.


bu senin sorun mutluşka
İyi bir polisiye dizi/film önerin var mı?

Neşeli ve sağlıklı sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu

6 yorum:

 1. bütün polisiyeleri izliyom. bakarım buna da, ortalama bile iyidir, kısaymış da, polisiyede kuzey avrupa dizileri çok çok iyi, hepsini izliyooom :) polisiye dizi önerim de çoook film dee :) dizi diyim biraz :) bosch/wisting/deadwind sonraaa iki efsane dizi, klasikleşen iki polisiye bron broen veee forbrydelsen :) vee polisiye filmlerde şüphesiz fransız polisiyeleri, örneğin, le cercle rouge ve le choix des armes. iki klasik. polisiye sinemada fransızlara kimse yaklaşamaz :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bakayım söylediklerine :) Teşekürler :)

   Bu arada Blacklist'in 7. sezon finalini seyrettin mi :) Salgından dolayı hem gerçek insanlı hem de animasyonlu bölüm yapmışlar, değişik olmuş :) Hatta oyuncular gerçek kimlikleriyle de birkaç şey söylüyorlar bölümde :)

   Sil
  2. izliycam bekletiyodum izleyim garik. james spader yaa, başka dizileri de vaar, bi de süfer filmi var, sex lies and videotapes :)

   Sil
  3. Dili çarpıtarak kullanma tercihinin yanında yeni bağlaçlar da mı kazandırmaya başladın :) Ya da "garik" neyin çarpıtılmış halikimikimi? Sonda aslında "hâli ki" yazıyor, oynamayı denedim ama benimki pek şekilsiz oldu :) Şimdi bu dizide çok sevdiğim için kendisini, başka bir yapımda izlemeye çekiniyorum :)

   Sil
  4. garik, bari, barik garik :)

   Sil