28 Mayıs 2020 Perşembe

Unbelievable - Deep Water #Dizi

 
Uzun bir aradan sonra, iki gündür kitap okumaya da zaman ayırmaya başladım. Dizilerden bahsedeceğim bu yayınla kitap okumanın nasıl bir ilişkisi olabilir? Acaba izlediğim diziler, okuduğum kitaplardan mı uyarlandı? Yoksa önce dizileri izledim de, sonra kitaplarını okumaya mı başladım? Hayır. Sadece mutlu olduğum bir gelişmeden söz etmek istedim. Kitap okumak beni hep mutlu etmiştir, ama buradaki mutluluk bunca zaman sonra yeniden başlayabilmek.
****
Sezonu kısa süren dizilerle ilgileniyorum. Unbelievable (1) da böyle dizilerden. Sert bir konusu var: Tecavüz. İlk bölümünü seyrederken rahatsız oldum. Bırakacaktım, ama en azından birinci bölümün sona ermesini istedim. Bölüm bittiğinde, karakterin akıbeti üzerine zihnimde bir soru işareti oluştu. Bari ona ne olduğunu göreyim diye ikinci bölüme başladım. Gördüm. Sonra bir anda karakterler değişti, mekân değişti, ortak nokta tecavüz olsa bile hikâye de değişti. Unbelievable, içeriği kadar biçimine de kafa yorduran türden. Sekiz bölüm sona erdiğinde iyi bir dizi izlediğimi hissettim.
***
Unbelievable, 2019, ABD. Koruyucu ailelerin desteğiyle büyümüş, kendi ayakları üstünde durmaya çalışan genç bir kadın, bir gün tecavüze uğradığını iddia eder. Yürütülen soruşturmalar sonucu yalan söylemekle suçlanan karakterin hayatı da alt üst olur. İş yerinde sorunlar yaşar, arkadaşları tarafından dışlanır... Yıllar içinde benzer özelliklerde başka tecavüz vakaları da görülür. Dedektifler Karen Duvall ile Grace Rasmussen'in yolları bu davalarla kesişir. İç içe geçen hikâyelerin yanı sıra, yalan söylemekle suçlanan Marie Adler ile Karen Duvall ve Grace Rasmussen'in derinlikli kurguları sayesinde dizi hem karakter, hem olay, hem de sanat ve görüntü katmanlarında benden geçer not aldı. 5 üzerinden 4 puan veriyorum.
**

Söz edeceğim ikinci dizi, yine polisiye/suç türünde. 2016 yapımı Deep Water, (1) sadece dört bölüm sürüyor. Bir kadın ve bir erkek dedektif ortaklığında, bir cinayet davası çözülmeye çalışılıyor. Dedektifler Tori Lustigman ve Nick Manning karakterlerini canlandıran oyuncuları birbirlerine pek yakıştıramasam da hikâyenin sıra dışı konusu nedeniyle bunu pek dert etmedim.
*
Deep Water, 2016, Avustralya. Evinde ölü bulunan kurban, erkek ve eşcinseldir. Davaya, Dedektif Nick Manning ile ailevi sorunları olan ve yıllar sonra çocukluğunun geçtiği yere dedektif olarak geri dönen Tori Lustigman atanırlar. Birbirlerini yeterince tanımayan iki karakterin varlığı dizinin dikkat çekici yönlerinden. Üstelik Nick'in vurduğu bir şüpheliden sonra soruşturulma süreci de bu noktayı odak haline getiriyor. İlk kurbanı izleyen cinayetler, soruşturmayı tarihsel açıdan da derinleştiriyor ve 2000'li yıllardan önce işlenmiş başka eşcinsel erkek cinayetlerini gün yüzüne çıkarıyor. Peki, iki dönem birbirine bağlanabilecek mi? Yoksa bunlar birer taklit cinayet mi? Dedektiflerin geçmişinde neler var? Dört bölümün dördünde de, bölümün ortasına geldiğimde bitmesine ne kadar kaldığını merak ettim. İzlenen zamanı heba etmez, ama büyük bir beklentiyle de başlanmamalı. 5 üzerinden 3 puan veriyorum. 

(1) Unbelievable, "İnanılmaz"; "Deep Water" ise "Derin Su" olarak çevrilebilir. İki dizi de yaşanmış olaylara dayandırılarak kurgulanmış.


bu senin sorun mutluşka
Kendinin dedektifisin; seni en çok mutlu eden şey ne?

Neşeli ve sağlıklı sevgilerle,
Mutlu Anlar Koleksiyoncusu

4 yorum:

 1. Ksa süreli oluşları iyiymiş. Bakılabilir bunlara.

  YanıtlayınSil
 2. diziler üzerine olan blog yazılarını okumayı bir baska türlü sevmeye basladım. bana fikir veriyor.aklımın bir köşesine not ediyorum ,bak bunları bunlaro izleyebilirsin diye..film ve dizi izleyicisi olarak kötüyümdür.pek aram yok.
  yeni bir mutluluk sebebim oldu , film-dizi yorumlarını okumak..sorunuza cevap vermiş sayılırım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kocaman bir çuvalın içinde kaybolmaktansa birbirimizin paylaşımları sayesinde işimiz kolaylaşıyor işte :) Böyle görmene sevindim, teşekkür ederim :)

   Sil