11 Aralık 2023 Pazartesi

Bugün Benim Doğum Günüm

En son ne zaman masamın başına geçip bir yazının içine kendimi bıraktım? Hatırlamıyorum. Oysa ben, en çok hafızamla övünürdüm. Gerçi övünmeyi de beceremem. Belki de buna değer bir şey yaşamadığım için. Bilmiyorum. Bir insanın ne için yaşadığının hâlâ bilincinde değilim. Hâlâ; bu sözcüğün sarf edildiği andan önce çokça takvim yaprağı eskitilmiştir. Bütün o geçip giden günlerin sonrasında “hâlâ” deriz. Hâlâ buradayım, gidebilecek başka bir yer veya kimse yok. Aylar sonra yeniden, geçmiş zaman benlerimi dizdiğim şu koleksiyonun kapısından girdim... Eskiden bir ara mutlu olmayı çok önemserdim. Mutlu olduğum anlara büyüteç tutmak için buranın adını “mutlu anlar koleksiyoncusu” diye uydurmuştum. Epey de sevmiştim bu öbeği, hatta bir logo bile çizmiştim, kenarda hâlâ durur. Denize ve göğe karışmış bir yelkenli, minik de olsa gülümsemeye çalışan bir yüz.

Kıştan bir gün. Eskiyen yılın son ayı. Benim için aynı zamanda yeni yılın da ilk ayı. Çünkü ben Aralık’ta doğan bir çocuğum. Çocuktum. Eskiden. Büyüyemedim gerçi. Acaba nasıl büyüneceğini bilmediğimden mi? Pek çoğu büyüdü, kocaman oldular. Benimse gözlerimin altında çizgiler çıkarken ruhum hep salıncak üstündeydi. Bugün benim doğum günüm. Hava soğuk. Çayım da soğudu. Ben hâlâ sıcağım, hâlâ yaşıyorum. Ama eksik, pek çok açıdan. Mesela burada son yazdığım yazıda, o zamanlar yazılarımın sonuna soru işaretli bir cümle bırakırmışım, “Neye tutkulusun?” diyerek sözü bitirmişim. Aslında o soruları, bu koleksiyonun birkaç okuyucusundan başka kendim için de soruyordum. Çünkü bir şeyi ne kadar görünür kılarsan o denli fazla düşünebiliyorsun. Neye tutkulu olduğumu bilmiyordum ve bu insan yaşamı için sonsuz bir kara delik gibi. O sorudan bu yana iki yıldan fazla zaman tükettim. Cevabı hâlâ bilmiyorum.

Bunca gün, hafta, yıl… Nasıl sürdü yazmadan? Oysa benim kendimi ifade edebildiğim en iyi yoldu yazmak. Şimdi bakıyorum da içimde tortu gibi birikmişim. Belki de bundan dolayı tıkanmış hissediyorum. Kendi kendimin tuz ruhu olabilir miyim? Mesela kıyıma ahşaptan bir bank çekmişim, oturmuşum üstüne ve kendimi izliyorum. Kokum her dalgada biraz daha sarıyor beni, ruhuma işliyor deniz tuzu. Görmediğim bir yerde onca balık var, yüzüyorlar, içimde bir heyecan, her şeye rağmen… Kendi içimdeki yaşamı ancak uzaktan seyrediyorum.

Sevgili okuyucum, gördüğün gibi pek de mutlu değilim.  Ayaklarım, kendi tortumun bataklığında debelenirken etraf oldukça karanlık. Arada kara sinek avlayan kurbağaların çıkardığı küçük seslerden başka bir şey duymuyorum. Bugünkü benden sıyrılmak, en azından iç sesimi içimden kurtarmak istediğim için yazdım. Bir de hâlâ blog yazan, koleksiyondaki güncellemeyi listesinde görerek buraya gelen ve doğum günümü kutlayan biri çıkar diye umutla yazdım. Çünkü insanın bazen sadece birkaç sözcüğe ihtiyacı oluyor.

Yalnızlığın dehlizlerinden selamlar sevgili okuyucum. 
Hâlâ varsan.

Bugün benim doğum günüm.Not: Eskiden şarkılar da eklermişim yazılarıma. Buna da ekleyeceğim. Şarkı.

9 yorum:

 1. Yeni yaşın sana nice güzellikler, tatlı heyecanlar, sımsıcak sohbetler, huzurlu anlar getirsin. İyi ki doğmuşsun :)

  YanıtlaSil
 2. Okuma listeme düştüğünde şaşırmadım değil ama hoş bir duygu bıraktı bu şaşkınlık, yeniden hoş geldiniz ve doğum gününüz kutlu olsun. Blogdaki tek yazının bu seda olması da bundan sanırım.

  Kişinin kendisi ile hasbihal ediyor olması kolay olmuyor, illa ki incitiyor , yara bere aldırıyor yine de bu içe dönüşler yol aldırıyor kişiye, farkındalığı zaman alıyor sadece.

  YanıtlaSil
 3. Mutlu anlar biriktirebilmek bazen öylesine zor ki... Hayatın içinde mutlu ve mutsuz anlar çoğu zaman sanki iç içe yaşanıyor. Birinden diğerine geçiş kimine göre çok kolay, kimine göre de çok çok zor.
  Aslında her şey bize bağlı; Bakış açımıza, sevdiklerimize, umutlarımıza, beklentilerimize. Bazen bir anda, bazen bir ayda, bazen de bir yılda. Varsın öyle olsun. Çorbanın tadı- tuzu sizin damak tadınıza bağlı.
  Ağız tadıyla, gönül zenginliğiyle , sürprizleriyle koca bir yıl var önünüzde. Yeni yaşınız kutlu olsun. Kolay gelsin...

  YanıtlaSil
 4. Selam. Pandemide #evdekal günlerinde hiç olmadığı kadar sık yazdım. Bir bakıma bloga tutundum. Ve bir de söz verdim kendime, blogda uzun aralar vermemek. Epeyce sürdü bu kararım; ama bu aralar biraz zoraki geliyorum blogun başına. Yine de ''1 haftayı geçirmemeliyim,'' diyorum. Yazmak iyi geliyor bünyeye, bundan eminim.
  İsminizle de bağlantılı sanırım, okumaktan mutluluk duyduğum bir biog yazarıydınız. Okuma listesinde sizi görünce şu an yine mutlu oldum. Lütfen yazmaya devam edin.
  Doğum gününüzü içtenlikle kutluyorum, selam ve sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 5. Mutlu yıllar, doğum gününüz kutlu olsun.

  YanıtlaSil
 6. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 7. Doğum gününüz kutlu olsun. hep mutlu anlarımız olsun. Hülya

  YanıtlaSil
 8. Geçmiş doğum gününüz kutlu ve mutlu oldu İnşaallah.
  Kendime yakın buldum çoğu cümleyi. Hele ki, biri çıkar kutlar, cümlesini.
  Zira bazen sadece burada kutlanıyor doğum günü.
  Neyse..
  Mutluluk daim olsun hayatınızda hep.

  YanıtlaSil